1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еразмус програма

Дискусија во 'Образование' започната од sonuvacka, 13 октомври 2010.

  1. Sopro

    Sopro Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2021
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Дали некој искрористил стипендија од оваа програма ? Што мислите за неа? Дали има некој што е повеќе запознат со неа? Јас сакам да аплицирам ако можам и ако има линк за аплицирање?
     
  2. sinite_ochi

    sinite_ochi Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Годинава пред неколку недели го објавија повикот и би сакала да аплицирам но контретно сакав да прашам дали наидовте на некои проблеми откако се вративте во Македонија од типот на професори што не ви признаа предмети, барање на дополнителни усни/писмени полагања итн.
    Имам слушнато муабети дека без разлика на факултетот (електро/филолошки итн), повеќето професори знаат да направат проблем за признавање на предметите и студентот да мора да ги презапише.

    Би била благодарна доколку споделите ваше искуство со размената :),
    Поздрав,
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Јас одам само на проекти и тренинзи со Еразмус, немам искуство со замена семестар, ама другар (медицина, лани) беше Хрватска семестар, а брачеда ми (психологија, пред корона) беше Полска семестар. Двата имаа пријатно искуство, се им беше признаено и немаа никакви проблеми. Е сега можи им се погодија професорите, не знам.
     
    Последна измена: 29 мај 2023
  4. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    889
    Пол:
    Машки
    Ако си била на проекти и тренинзи , пиши ми ако можеш. Се пријавив и јас ке одам првпат.
     
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.044
    Допаѓања:
    6.653
    Пол:
    Женски
    За психологија зависи кој семестар и од кој факултет.
    Мој колега беше на Еразмус и не му беа признаени некои испити, мораше пак да ги преполага.
     
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ќе те излажам за толку специфично. Мислам дека беше трета година, втор семестар, Скопје студираше. Ама стварно одамна беше - не знам.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.