1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Еротика Фест во Скопје

Дискусија во 'Секс' започната од Saya, 12 април 2011.

 1. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Наидов на статијава, па би сакала да продискутираме на тема: Еротика Фест кај нас. Не сакам да бидам погрешно сфатена, отворена сум за многу работи во врска со сексот, ама на ваков настан не би отишла. Претеризам е, и иако е светски тренд и дел од сексуалната револуција, не би се чувствувала пријатно да присуствувам како гледач.

  Што мислите вие? Време е и ние да се „потрендосаме“ или некои работи едноставно се премногу?
   
 2. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337

  Оф,океј си е,фест како фест,во другите држави нешто нормално,но овде не баш, доколку отидеш,веднаш ќе ти залепат етикета курва.
  Ни јас не би отишла,не дека ќе ја добијам етикетата,туку едноставно не би ме интересирале порно актерки,ниту некакви играчки или што ти знам.
  Би отишла на некој едукативен фест,нешто како семинар,ама ваков некој,не баш.
   
 3. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Па и ние имаме звучно име на европската порно сцена со македонско потекло-Carlo Boss, зашто ни го „потценуваат“ квалитетот? :x :lol: :lol: :lol:
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Јас знам дека еротиката, голотијата, страста, перверзијата и сл. се дел од сечиј живот.
  Ќе се согласам и дека за сето ова во светот одамна се срушени сите табуа, но за мене секогаш наведеното ќе биде ИНТИМА!
  Јас мојата интима не практикувам да ја делам со јавноста, ниту пак сакам да присуствувам на место каде што некој својата интима планира да ја сподели со мене.
  Во случајов сосема се изгуби значењето на зборот "Интима" Тоа воопшто не ми се допаѓа!
   
  На sanaqualia, Tinker-Bell, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Да им се избаци Драги Шпага, па да видиме дали ќе се организира и наредна година. :D

  Инаку, мене ова ми е воајеризам, табуата ги рушам само зад 4 ѕида.
   
  На Hot man му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  И еден вид изговор за нивните изопачени умови,перверзни (океј,можеби употребив силни зборови :lol: )
  Во смисла,ние што одиме на вакви работи,сме оупенмајндит,и не знаеме за бариери,и сме за во ЕУ,а вие што мислите дека е срамота,сте со стари размислувања,итн...
   
 7. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  648
  Сите оупенмајндит персони кои ќе учевствуваат на настанот и уживаат во еротски перформанси го поддржуваат бизнисот и исто така гарантираат потенцијално работно место на својата ќерка.
  Кога ќе си ја видат ќерќичката како се врти на шипка за околу 20 години, нека се сетат дека тие некогаш рушеле табуа, биле оупенмајндит, а сите други биле со застарено мислење.
   
 8. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Аманте бе аманте, спуштете се малце. Поооо застарени мислења. Па што ако одете и гледате?? Ќе ви залепеле етикета курва!! Аман ко да читам 14 годишни девојчиња уште вакво ви фали :angel:
  Интима интима. Па не ќе ве тераат вие да се сексате таму!
  Јас би отишла да гледам, нешто ново да се види и кај нас. Барем ќе гледам вистински порно ѕвезди, а не како што гледам во нашиве дискотеки некоја опнала минич до пи*ка, ци*ките надвор, ги напрчила усните, и изгледа ефтино и ко проститука од пред мтв. Тука барем ќе гледам вистинка порно глумица, со секси тело ауууф бомбастично. 8)
  Те молаааааааам господе еднаш барем да прочитав навала на темава повеќето коментираат позитивно, и возбудено. Цело време едно исто се зборува сексот како бил табу тема, а сега па мрчорење. |(
  Дајте бе уживајте во животот опуштете се малце! :rock:

  Е шо, као демек ако гледате некои секси женска и дечко како се сексаат во живо пред вас, нема да се попалите? Епа тогаш не е нешто во ред, распитајте се мало око тога. :?:


  Барем би се изнагледала најубај пи*иња, ци*иња и га*иња. Оуу јеааа 8) :rock:
   
  На Micheleljubov, Gunshine, Zlatusko и 13 други им се допаѓа ова.
 9. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Мене ми е претеризам, нека има трендови на други места, кај нас различен е менталитетот. Ама ако има којда оди.. нека се организира.. Нема ништо страшно да се случи од еден Еротика Фест. Плус дечко ми ќе оди, што јас да кажам? Еее де. :D :D
   
 10. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Лакримоса, секој си има свои размислувања.
  Нека биде моето застарено (ако ти така велиш) какво такво мое си е. ;)
  Никој не рече дека мене таму некој ќе ме тера да се сексам (скраја да е) Јас реков само дека за мене сите тие наведени работи се ИНТИМА.
  Ниту сакам некој да ги сподели со мене, ниту кејф на душава ќе ми биде ако ги гледам.
  Настанот е за оние кои се заинтересирани да присуствуваат и да гледаат.
  Јас немам интерес, а сите што имаат нека повелат.
  Ако некое мислење е спротивно од моето значи дека е погрешно? :^) Не!
   
 11. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Редактирав, демек прашањето навредливо било. :^)
   
 12. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.114
  Допаѓања:
  2.705
  Пол:
  Женски
  Алооооооооо Saya полека малку!!!!!!Ти изгледа сакаш да вреѓаш.Без везе.Женската само си го искажа своето мислење, а не да те предизвикува ти да ја навредуваш со твоите хипотетички прашања.Нималку култура на форумов.
   
 13. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Не го мислев воопшто како навреда, не знам зошто така ме сфати?! Ете го редактирав мислењето, чудно ми падна што мислиш дека тоа е навредливо.
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  :lol: :lol: :lol: знам дека никој не сака да оди ама сепак малку би ѕирнале од радозналост. Епа таква сум јас, мажот под рака чисто да не ме нападне таму некој :lol: и би разгледала онака фино што се дешава. Полна со фантазии и перверзии би се стрчала до дома и би се сексала до бесвест.
  Озбилно, колку и да велиме дека не е табу сепак е табу. Ние балканците кои се стремиме кон Европа одамна сме далеку од неа. Не не бива додека не изетикираме, критизираме , пазвиваме полемики и пак тапкаме во место....
  Како и да е, абе интересно е да се види, чисто онака да можеме да се пофалиме дека сме биле и сме без предрасуди 8)
   
  На nela.oh и lolyta777 им се допаѓа ова.
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  нудистичка плажа во Охрид, еротика фест во Скопје, следно што ке биде :?:
   
 16. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Јас би присуствувала на ваков настан со дечко(доколку го имав).
  И не го сметам присуството на вакви настани за табу нити па ако мене ми е убаво ми е гајле дали некој ќе ме етикетира,чиста совест за тоа што си и каква си ја одлепува секоја етикета со брзината на светлината.
  А и со кое лице па некој од присутните би лепел на друг етикети кога по фидбек истото важи и за него.
  Секој со своите сфаќања и потреби ете за мене било нормално да купуваме и разгледуваме стварчици со мојот бивши по секси-шопови и зошто да не присуствувам на ваков ивент?
  Љубопитна сум и отворена за нови искуства и мојата развратност е резервирана за мојот спешл самван,ама па ваквите ивенти ја имаат мојата поддршка и мислам дека се интересни и стимулативни.
  Ако некој не сака да оди,негов избор,ама па која е сатисфакцијата да се плука по некој што би отишол?
  Добивање орден морален херој на деценијата,ореолче правење по нарачка :angel: што ли :?: ?!
  Ништо од она што можам да го споделам со мојот партнер не е перверзно,значи двајцата го сакаме и тука веќе станува збор за потреба која ќе си ја задоволам.
  И доколу јавно гледаме што се дешава на ваков начин мое мислење е дека ќе се намали бројот на воајеришта кои манијачки испливуваат од мракот кога сме на секс-авантурички во природа со нашите сакани.А скоро секоја од нас или била сведок на вакво нешто или начула од блиски.
  И знам дека после разгледувањето би отишла на див секс,бидејќи вишокот визуелни стимулации треба да се конкретизира, :lol: ...
   
  На Estelle, nela.oh и lolyta777 им се допаѓа ова.
 17. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Се приклучувам кон посетителите, можеби и ќе одам...кој знае, ќе видиме...еднаш на ТВ гледав ваков настан не знам точно каде беше, мислам дека го прикажуваа во Валијант - емисијата, баш ми се виде интересен и тогаш со маж ми прокоментиравме дали би оделе ако има и кај нас...е па еве ни ја шансата.
  Не ми е јасно зошто да се осудува Еротика фест, луѓето веќе си ја одбрале да ја наречам професијата, ако нив не им е срам и не им незгодно, зошто мене би ми било...

  Со ова сакаш да кажеш дека јас би ја подржала мојата ќерка да игра на шипка :x ..Извини ама размислувањево не ти држи вода, секој со свој памет... Ќе одам да гледам и тоа автоматски значи дека ги спремам децата за секси перформанси |( ,може јас потсвесно сум си по малку перверзна, може сакам да си го направам секс. живот повозбудлив, каква врска има тоа со воспитувањето на моите деца...Зарем ако јас мојата ќерка ја учам да биде чесна, невина и ја чувам под стаклено ѕвоно, ќе ја заштитам од секс. индустријата...ќе ја спречам да има секс. апосолутно НЕ.
  Напротив баш мислам дека доколку и таа би видела (на свои полнолетни години) со свои очи, самата ќе може полесно да си донесе одлука, дали сака да ја гледаат како врти га*иња и ци*иња или ќе биде само гледач и посматрач. Не сум ептен опенмајнд и кршач на табуа ама баш би било интересно и возбудливо да искусам и видам нешто ново...со или без мене настанот сепак ќе се одржува.
  Да не бев мажена дефинитивно со најдобрата другарка ќе се фатевме под рака и правец натаму, без размислување, знам дека со неа поинтересно би си поминала отколку со маж ми. А може и да и предложам да одиме, ај ќе видиме... :lol:
   
  На Fancy_Nency 22, Estelle, Theodora и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Јас на пример немам ништо против луѓе кои сакаат да посетат нешто вакво. Ама ете јас се изјаснив дека не би отишла, па автоматски станав конзервативна девојка со застарени размислувања, квази - светица и делач на морал.

  Мојот единствен проблем е тоа што некои едноставно претеруваат во докажување на својата слободоумност, па според нив се` што е поврзано со сексот мора и да биде прифатено од личност што се прокламира за отворена. Погоре поставив обично прашање што очигледно и збодна окце на некоја форумџика (го редактирав, очигледно погрешно бев сфатена), ама сакав да докажам поента. Ништо не е убаво кога се претерува. Не дека осудувам (пу, пу, скраја да е) ама кога веќе некој толку се лупа у гради со својата сексуалност, може и да прифати да учествува во некоја точка. Ама не, тоа брука е, срам е, ќе ја зборат.

  Сакам да кажам, не е убаво да се делиме на слободоумни и калуѓерки. Јас не би отишла затоа што не ми е пријатно да гледам разоткриени гениталии и полово општење на сцена, не дека имам нешто против тие што би го гледале тоа или тие што го прават тоа, едноставно не сакам. Тоа не ме прави девојка со застарени сфаќања, туку сум си ја повлекла границата на интима малку полево од некои други.
   
  На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  хм доста примамливо. Уште вечер ќе го потсетам мажулето дека има ваков настан во скопјево ни наше мило и драго и ќе бидам иницијатор да идеме се разбира под една точка картите да се по пристапна цена за нас смртниците. и под втора да е дозволено да се облечеме нормално. би отишла тоа го гледам затоа што го гледам како обичен фестивал, како да сте отишле на тиесто или ван гог. е ок само би танцувале голи цуци е, ако де, треба да се види што поседуваат :lol: :lol:. Сметам дека не ми е табу настан како настан сигурно не би имало секс на сцена :fubar: сигурно ќе има само танцување а и плус сигурно нема да ве викнат на сцена да покажете што знаете. Само би уживале во музиката и танчарските способности и евентуално продефилирање на некој жешки цуци.
   
  На lolyta777 и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Мислам дека ваков фест не е знак на тренд. Имено сексуалната револуција се случи одамна, светов е поотворен да речам, тоа да, но не би го нарекла фестивалов „потрендосување“. Впрочем сексот како таков - не е тренд, самото човештво е доказ за тоа дека си постоел, а перверзиите, скриените желби, фетиши и слично си постоеле исто отсекогаш. Можеби биле скриени, можеби не биле кажани јавно, битно си постоеле.
  А ваквиот фестивал е секако нешто што може да скокотка секого, да даде идеја, да допринесе до поголема возбуда, до подобрување или зачинување на нечиј сексуален живот итн. Јас сум за!
  Сум била на ваков еден фест во странство и си донесов еден куп „играчки“ дома, камшици и слично :lol: Интересно е бе луѓе!

  Само не ми е јасно зошто повторно мора да се препирате и на оваа тема. Тие што ќе одат не се курви ниту претерано лесни. Тие што нема да одат не се калуѓерки. Абе секој по свое. За некои луѓе постои табу, за некои не. Некој е отворен на тема секс, некој не. Некој па претерано ги потенцира своите сексуални желби, и тоа е друга прикаска. Ама главно е дека сите сме некакви, и нема потреба од етикетирање со негативна конотација :)
  Јас лично за мене можам да кажам дека не гледам разлика помеѓу следење порно дома и одење на фестивалов. Демек дома ако го правам тоа зад затворени врати е поинакво. Не е, само никој не го знае тоа, поточно го знае - но не е изговорено на глас.
  Нешто као п*дење, никој не го спомнува а сите го прават тоа :lol: Како и да е поентата ми е, дека јас лично би отишла, но можеби со некој тип, исто ко Теодора, па потоа тоа што ќе ме чека дома ќе биде подобро од тобоган, ма какви - два тобогана! :D
  И да, браво за иницијативата да се организира еден ваков фест во Скопје :clap:
   
  На Theodora, Strumfeta93, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.