1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Есенско брзо слабеење (есенска диета)

Дискусија во 'Диети' започната од ludoto19, 21 ноември 2010.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.464
  најдов едно списание по дома, полно е со диети :D диетава ми падна во очи најмногу, есенска е (мада мава зима веќе), ама ајде.... се трпи! ;)

  пишува сите што ја држеле за 25 дена ослабеле 15 кила, а таа што им ја пратила да ја објават си *грешела* по малце, ама сепак била за 10кила послаба :D
  па ајде може ќе се најдат кандидатки (малце менито е :worried: ама тоа е =) )

  1 ден
  п- 1 варена виршла + половина интегрално печиво
  р -1 шоља (200мл) бистра пилешка супа+30гр варено пилешко+1 помал варен компир+салата
  в- една круша (или друго овошје, но не и банана)

  2 ден
  п- исто
  р-100гр варена риба+1 помал варен компир+2 лажици цвекло
  в- домашен компот (1 шоља)


  3 ден
  п-2 големи лажици урда+ јаболко
  р-бистра супа+70гр варено јунењко+1 варен морков+3 големи лажици рендана зелка
  в-1 портокал

  4ден
  п-1 парче пилешка шунка+пола интегрално печиво
  р-чинија бистра супа+50гр џугер јунешки пржен на малце зејтин+салата
  в-1 канче кисело млеко


  5ден
  п-компот домашен (1 шоља)
  р-супа домашна+печен спанаќ+40гр пилешко+чаша кисело млеко
  в-1 грејпфурт+1 чаша јогурт


  6ден
  п-200мл млеко+пола парче црн леб+шунка пилешка
  р-2 чинии супа+1 голема лажица (онаа за манџи)варен грав,+50гр варено јунешко месо
  в-2 лажици урда+20гр двопек  7ден
  п-1 канче кисело млеко+пола интегрално пециво
  р-70гр варена риба+3 лажици врани брокули
  в-2 киви

  8 ден
  п-парче црн леб+парче шунка
  р-голема кутлача варен ориз со варен грашок+50гр нагло испржени пилешки гради
  в-пола кутлача варени тестенини+ пола чаша јогурт


  9 ден
  п-1 тврдо варено јајце
  р-1 чинија супа од домати+70гр нагло пржени пилешки гради
  в-пола кутлача варени тестенини+мало парче кравјо сирење


  10ден
  п-домашен компот
  р-пола интегрално печиво+1 варена кремвишла+4 кисели краставички
  в-1 јајце пржено на 1 лажичка зејтин+пола интегрално печиво


  11ден

  п- 300гр овошен јогурт
  р-100гр варена риба+1 варен компир+3 големи лажици зелка залата
  в- 1 овошка


  12ден
  п-1 банана
  р-5 пржени рибни кнедли (филети)+ салата
  в-2 парчиња кашкавал+пола интегрално печиво


  13ден
  п-шоља јогурт+3 големи лажици житарки
  р-1 шоља супа од печурки+варени или конзервирани шампињони(4 лажици)+ пола кутлача варен ориз
  в-1 јаболка и 1 портокал


  14ден
  п- шоља јогурт+3 големи лажици мусли
  р- 2 големи и 1 помала понети пиперки (со ориз и месо)
  в- 1 тенка кришка црн леб+ урда


  15ден

  п-1 варена кренвишла+ 1 интегрално пециво
  р- 1 тврдо варен јајце+ чинија супа од печурки+ салата
  в-домашен компот


  16ден
  п- 1 круша
  р-1 голема кутлача варени јуфки само со сирење, или палента со сирење+1 чаша јогурт
  в-1 морков 1 јаболка  17ден

  п-5 грисини+јогурт
  р-кутлача варени шпагети+ сос од 2 лажици павлака+печурки+1 парче сланина (ова пржено, се става врз сварените шпагети)
  в-портокал


  18ден
  п-пола интегрално пециво+путер
  р-1 голема кутлача грав+ 50гр чаден свински врат+салата
  в- 2 портокали

  19ден
  п-2 јабоки
  р-супа+70 гр варено телешко+салата
  в-1 круша


  20ден
  п-бисквити со млеко (6 бисквити+1 шоља млеко)
  р-4 сарми со зелка+ супа+салата
  в-1 јаболко


  21ден
  п-200 мл кисело млеко+ 5 крекера
  р- пола кутлача пире од компири+70гр месо јунешко
  в-1 портокал


  22ден
  п- 1 ѓеврек
  р- 40гр варена тестенина+ сос од домати+ салата од 6 мали кисели краставички
  в- 2 јабоки


  23ден
  п-компот
  р- чинија супа од домати+3пржени рибни кнедли (филети)
  в- 3 кругови ананас(конзервиран)


  24ден
  п-3 кругови(конзервиран) ананас+чаша јогурт
  р-варен пилешки батак+супа од домати
  в- 1круг ананас(конзервирам)+ 1 јаболка


  25ден

  п- интегрално печиво+сирење
  р- морски плодови или риба+салата+ чаша сок
  в- овошна салата (киви, ананас, јабоки, грозје. портокали....)
   
 2. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.888
  Допаѓања:
  13.458
  есенско брзо слабеење (есенска диета)

  Па ова е како обичен оброк. :wasntme: Или можеби грешам...
   
 3. MinaFe

  MinaFe Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  17