1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Есеј

Дискусија во 'Канта' започната од anitram, 2 ноември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. anitram

    anitram Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Треба да пишувам есеј на тема "Човековите права реалност или декларација" , ама некако неможам да покренам.. Ако може некој да ме "поттурне" што да напишам..
     
  2. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Баш интересна тема
    Јас би пишувала за тоа дека човекот денес има права само на хартија, затоа што реално не ни е се така слободно. Пред се денес сме ограничени од тие што на некој начин се над нас во општеството, и можат ни ја одредат вредноста. Покрај тоа ограниченоста ја добиваме и од оние кои ни се блиски и се околу нас, а често и самите знаеме да си ги оневозможиме правата.

    Ако ти се допаѓа ова се надевам дека ти помага :D :*
     
    На anitram му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    прво, мислам дека не беше потребна тема, можеше да прашаш во сакам да прашам како да започнеш, второ ова не е форум во кој си разменуваме есеи, состави, реферати, семинарски, лектири и други домашни, трето есејот е книжевна критика, значи ти треба да искритикуваш со свои зборови нешто, во случајов човековите права, се разбира со научни податоци, ако стварно не те бива ќе ти пуштам линкови од странички од каде што сум нашла некоја лектира во последен момент, па може и ти ќе најдеш нешто :?:
    за темава клуч
     
  4. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Кике во есеј се пишува свое мислење а не научни податоци ;)

    Инаку Анитрам,неможам сега содржина тука да ти пишувам,ама еве бидејќи тоа ми е струка :P ке те потсетам дека треба во 5 дела убаво да си го средиш.Прво воведниот дел кој мене инаку секогаш ми бил најтежок,никогаш незнам како да почнам. :D После главниот дел ке си го направиш во 3 пасоси.Тоа мислам дека нема да ти е тешко,пошто кога веќе ке почнеш-ке си се распишуваш после нема да можеш да застанеш. :D И на крај завршниот дел-напиши си некој заклучок за темата ако си имаш.Ајде лесна работа :rofl:
     
  5. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    данилела веќе кажав дека треба да се пишува свое мислење и дека со свои зборови треба да го искритикува нештото, и се подразбира дека нема така напразно да пишуваш, значи мора да има податоци кои ќе ги критикуваш
     
    На Squirrels му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.