1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Естетска корекција на уши

Дискусија во 'Лице' започната од andrijan4ee, 25 април 2010.

  1. Tweetty

    Tweetty Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas imam napraeno korekcija na usi pred 1 godina vo drzavna bolnica i sum platila 300 evra ..toa vleglo na privatno posto ne e nekoja bolest tuku estetika i toa se prai za kejf :rofl: .. ovaa intervencija se prai so lokalna anestezia i ic ne boli.Sega veke go nemam toj kompleks i ja nosam kosata kako sto sakam :) ... no, ovaa godina i sestrami napravi estetska operacija na usi vo voena bolnica i tamu seuste bilo na drzavno i platila okolu 2000 den !!! :) .. za poveke info tuka sum pozzz :*
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Јас сакам да направам корекција на ушите, сакав да ве прашам дали знаете нешто во врска со цените по приватните клиники? Колку трае закрепнувањето? Треба ли некоја посебна постоперативна нега? Боли ли? И знам дека не е препорачливо да се направи корекцијата во летниот период , ама мене само тогаш ми одговара,поради обврските со школо. Не сакам да изгубам 2-3 недели од школо заради тоа. Пишете ,било која информација во врска со темава ми е корисна. Фала :) :*
     
  3. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Waka waka имаш погоре повеќе коментари на темава што сме пишале во врска со операцијата од наше искуство.
    Ако не се срамиш да одиш со завој, тогаш не мора дури две недели да изгубиш од школо, ама секако две недели ти стои завојот.
    А за болки - би рекла дека секој поинаку поднесува болка, јас знам дека имав прилично големи болки ден - два после операцијата, ама сега веќе не се сеќавам на тоа, повеќе се сеќавам на солзите тие два дена и на тоа дека долго време се плашев да спијам на страна ;)
    Инаку секоја операција е подобро да се прави во зима, тоа билокој ќе ти го каже...поздрав и ако имаш други конкретни прашања, бујрум.
     
  4. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Фала Phyramide :)
    Да не знае некој цена отприлика кај Др.Анчевски?
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Мене операција ме фати 21000.... и не ме болеше многу...повеке ми беше гадно деца осекав како да сум исечена ( нормално) а јас многу се гадам од такви работи....и ме болесе само 2 , 3 дена а после многу ме чешаше
     
  6. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    леле многу е ефтино ако е толку...и јас го имам овој проблем :@ и НИКОГАШ до сега не сум си ја врзала косава :@ многу ми е мачнооо...ај ако сакаш пиши ми како мозе и јас да отидам,од каде да извадам упут,што да правам :worried: лелелеле колку сакам да си ги наравам :) ако е стварно волку не се мислам два пати :lol:
     
  7. MODELGIRL

    MODELGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Eden moj drugar napravi korekcija na ushite za 50 evra i sega mu se odlicni a dali boli...navistina neznam!
     
  8. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    а каде ја направи корекцијата....
     
  9. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833

    50 евра ? :^) чудно
    ај прашај го каде ја правел операцијата
    јас сите што ги имам прашано што имаат правено корекција велат дека 300 евра било :?:
     
  10. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Корекција на уши прават кај Др. Анчевски, мислам дека цената беше околу 250-300 евра. Зафатот не бил голем, мислам дека траел околу пола саат и истиот ден те пуштаат дома. Само после тоа треба една или две недели да носиш завој околу ушите, така да најдобо време да се направи вакво нешто е за зимски распуст, бидејќи можеш да носиш капа или некој стегач на глава за да не ти се гледа завојот.
     
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не е чудно, една другарка си има направено на едно уво само, 1200денари, на државна со сини картони

    За разлика од ова, на приватните клиники цените се движат над 300 ерва, на ремедика мислам околу 450 е, може тие информации си ги слушнала па затоа...
     
  12. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Другарка се правеше кај Даскалов мислам дека беше за 300 евра но никако не ме земајте за збор, за двете уши.
    И беа клемпави,сега во ред и се.
     
  13. brinetta87

    brinetta87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ja malce kasnam ali ipak da odgovroam na prasanjeto :)... sestra mi pravese pred nekolku godini, i plati 1200 den ama so popust toa posto bese student. Sega neznam dali moze taka uste ili go ukinaa. Inace operacijata uopste ne ja bolese. Ti stavaat lokalna anestezija i ne osekas bolki. Za 7 dena ti vadat konci i tolku..... imas pravi usinja :). Pozz
     
  14. spartacus

    spartacus Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, форумџики и форумџии :)
    Би сакал да прашам дали некој имал искуство со корекција на уши; колку чини, колку трае, совети за постоперативниот период, отстранување на лузните, општо информации од искуство, и по можност да ми препорачате некој доктор. Во некои од претходните коментари прочитав доста пофалби за д-р Нетковски, па доколку некој има контакт од него, ги го замолил да ми го прати.

    Поздрав.
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    сега баш едни блиски ми правеа кај даскалов 350 евра а на клиника било 300. операцијата трае кратко истиот ден ве пуштаат од болница и е препорачано една недела одмарање посоперативно.
    ме изненади фактот што дршавна болница за време на распустите што ги имаат децава е преполна за вакви операции разбрав немало термини поради фактот што е зима, децава носат капчиња и распустот им овозможува доволно посоперативен период. а сум имала мислење дека ретки се ваквите операции и многу се изненадив :wasntme:
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ја "преживеав" и јас операцијава :) па кој има прашања - повелете
     
    На love-222k, Phyramide, irenna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Seeyou

    Seeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Каде ? колку чинеше ? Колку време се носи завојот ? Боли ? :)
     
  18. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Зимскиот распуст е идеален за овие операции. Прво што општо во зима е секогаш подобро да се оперирате, помала е можноста за воспаление.
    Второ што барем една недела треба да го имате завојот. Јас го имав точно две недели, (после една недела се менува) така да таман ми се фати за време на распустот се сеќавам :)

    Алиса браво!!! :clap: Честитам за храброста, иако навистина операцијава е едноставна и болките се минимални. Од сите естетски корекции е наједноставна и најбезболна. Така да со ова сакам да ги охрабрам сите кои имаат желба а сеуште имаат некаков минимален страв - не се плашете, ќе издржите малку а чуството потоа кога ќе ја фатите косата во репче е priceless! ;)
     
    На crazylady и AlicaInWonderland им се допаѓа ова.
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    ^Фала :)
    Еве и јас да ги офрабрам сите кои го имаат овој проблем. Не е ништо страшно, нема неиздржливи болки. ДА бидам искрена имаше моменти додека траеше сето тоа коа си викав: ах што ми требаше ова, сакам дома :D ама сега коа си ги видам ушињата многу сум среќна и да треба пак би го направила истото. Сето тоа завршува за 15 дена, после цел живот си раат. Не го викав тоа заради болку, туку повеќе од што ми беше досадно и тие денови неможев да функционирам нормално :)
    Инаку јас ја правев во воена и ме чинеше 1700 денари, значи можам да кажам дека секој може да си дозволи. Две недели носев завој, едната недела лежев во болница и примав инекции, и затоа не осеќав никакви болки, ама ич. Првиот ден само после операцијата коа помина дејството на анестезија малку болеше, ама ништо страшно, и после секој ден инекции и немам гајле :) Петиот ден после операцијата ми правеа преврска, 7миот ден конците ги вадат и толку, после уште една недела менуваш сама дома гази на ушите и тоа е тоа
     
    На temjanushka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ааа па ти си лежела во болница! Мене ме пуштија веднаш - т.е. прво отспав малку во болница, па после неколку саати ме пуштија дома.
    Маките настапија кога престана да дејствува анестезијата, ама тоа е очекувано и за среќа кратко трае :)

    Како и да е, интересно искуство. И знам дека изгледав ко јапонски борец, ко сумо! Цела глава преврзана само едно фонтанче од косава ми штрчеше горе - водоскок! Мајка ми кога ме здогледа, прсна да ми се смее - а можеш да ме замислиш како сум изгледала, маченичка фаца со водоскок на главата и солзи во очите :D

    И да - сега ми текна, има карма! Првиот ден кога излегов за да одам на училиште, со фатена коса, баш тогаш во автобус сретнав еден симпатија кој ми се потсмеваше порано заради ушите.
    Како полека и лагано поминував околу него за да ме види, абе душата ми се наполни кога го видов со ваква фаца :o :lol:
    Памтам ко вчера да беше.
     
    На Marijam7 му/ѝ се допаѓа ова.