1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Естетска корекција на уши

Дискусија во 'Лице' започната од andrijan4ee, 25 април 2010.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да, лежев јас. Можев да си одам ако сакам ама со оглед на фактот дека живеам сама во Скопје, моите се во друг град и од пусти страв да не ми се деси нешто дома, а јас сама си останав во болница. Си викам што ќе правам дома сама ако качам температура или имам болки....ионака дома затворена, а таму си најдов и другарки :D има еден куп девојчиња што се правеа. Значи тоа беше мој избор, ако некој несака, може да си иде дома

    Јас едвај го чекам моментот коа ќе излезам со фатена коса :) уште неам така излезено, а и ладно е, треба да се пазам малку
     
  2. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Dragi ... ve zamoluvam uste eden pat da napisete predlog doktor kaj koj da se obratam , vo koja privatna klinika i da mi kazete mail i telefonski broj. Imam mal problem so moite usi ne se koj znae kolku , so malku podolga kosa ne se ni primetuva , no toa mi e kompleks i nemozam da se istrizam kratko i ne mozam da si izberam nekoja druga frizura zaradi niv i toa me izma4uva i zamoruva. Vi blagodaram odnapred !!!
     
  3. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    А твој предлог за доктор и за клиника кој би бил? Ти благодарам однапред!
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    За во приватни клиники незнам. Јас пред еден месец правев во боена болница е ептен сум задоволна. А и уво е, неможат да ти утнат :) како и да е, јас сум ептен задоволна од целата операција и услугата. Па ако ја разгледуваш и опцијата не-приватно тогаш прочитај што имам пишувано. Мене во во воена ме чинеше 1700 денари....и стварно не гледам причина зошо да фрлаш 500 евра по приватниве. Докторот во воена е исусен, секој ден има операции, овие на уво се ептен едноставни и ги има правено многу
     
  5. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    A tvoj predlog za doktor?
     
  6. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    A tvoj predlog za doktor?[/quote]

    Огне Даскалов. Братучетка ми ги правеше кај него. СОВРШЕНСТВО.
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас кај Добре во воена се правев. Многу сум задоволна, баш како што му кажав ми се. Ама човекот срцев удар го стрефил пред некоја недела :( Ако сакаш пак иди прашај, му го заборавив презимето ама единствен е на овој одден за операции. Добре се вика

    И за Даскалов имам слушано многу позитивни коментари. Ама он сега е во Ремедика, а таму буквално 15 пати поскапо од овде, па тоа беше причината што не отидов таму. Ако тебе не ти смета..... :)
     
  8. DzamPolat

    DzamPolat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    0
    А летно време да ја направам операцијава не е препорачливо? Може да има некои компликации?
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Компликации не. Знаеме сите дека бактериите се размножуваат на повисоки температури ама ти ионака нема да можеш да излегуваш надвор 20тина дена и само дома под клима :) Проблемот е што лето време нема да можеш да носиш капчиња и да излегуваш со нив и плус ќе ти биде помачно таква замотана целата во глава на 30+ степени. И ќе треба многу пазење од сонцето
     
  10. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    А исто сакам да прашам...дали ти дава докторот простор за дискусија со него,какви корекции на ушите би ти направил и какви корекции ти сакаш,како сакаш да ти изгледаат ушите - краен производ?
     
  11. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Бидејки за машко е малку подруго..ти се менува целото лице.
     
  12. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да, да, нормално. Предходно си разговараш за се, како сакаш да бидат, колку да бидат прилепени....Не ти ги прави он по негова желба, туку по твоја :) а тој само ти дава сугестии
     
  13. Maxiell54

    Maxiell54 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    e vi bladogram bas ste prijatni i otvoreni za diskusija .. vi blagodaram uste ednas ... POZDRAV :)
     
  14. nicol

    nicol Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    139
    И јас си ги направив операција ушињата пред точно 2 год, а тука кај нас за едно уво мислам дека е 100 евра и не е болни ама ич, е сега што треба да носиш завој и стегач скоро 20 дена тоа малку е зезнато али мине,така да сега сум презадоволна и си ја правам косата како што сакам ;)
     
  15. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ја прашам Алиса дали е вистина тоа што ми го кажа една школска што летово се оперираше.Ми рече дека додека траела операцијата си бил буден и иако не си чувствувал си слушал како ги влечат конците.Многу ефтино ми стои ова во воена за 1700 денари,баш сакам да пробам ама се плашам.
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Да точно. Со локална те прават, цело време слушав и гледав....т.е на очиве ми ставија нешто за да не гледам, ама за слушањето немаше спас, малку ми беше creepy што цело време слушав како сечат, ама ништо страшно, не осеќаш аба баш ништо и ти се чини ко од друго место да доаѓаат звуците :) Полесно е вака, зашто после операцијата одма станав да одам, можев да јадам, без инфузии, а да е целосна анестезија тогаш ќе ти биде покомплицирано. Ќе ти треба еден ден додека убаво се освестиш, со инфузии оти нема да можеш да јадеш..
    Инаку во воена тврдам дека е толку ефтино, ама незнам до кога ќе биде. Овој оддел за естетски корекции порано бил под државно, е пред некоја година министерството одлучило да не го финансира веќе овој оддел, и си се плаќа на приватно. Во државна болница е 300 евра и насекаде низ Мк низ болнициве е толку. Ама овде во воена, незнам што како, уште немале добиено такво нешто од министерството и си фураат на државно со сини картони. До кога ќе биде вака незнае никој, докторот вели може никогаш нема да добиеме известување од министерсвото за префрлање, а може и утре. Сега за сега уште е државно :)
     
    На crazylady и baguf4e им се допаѓа ова.
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ^^Морам да признаам дека и на мене ова ми беше најјезиво, кога слушав како ме оперираат - благо кажано, да не ви кажувам до детали да не се исплашите :)
    Само очите ми беа покриени со некоја газа да не гледам ништо, битно докторите си пееја, си оперираа, абе журка!
    И не знам зошто но левово увце малку го чуствував, т.е. чуствував болка ама стиснав заби и издржав.

    Баге не се плаши и не се распрашувај за детали. Знаеш зошто? Затоа што јас да ги знаев сите овие работи веројатно немаше да соберам храброст да отидам. А вака сосема неочекувано татко ми реши да ме изненади, јас се решив буквално што би се рекло од денес за утре - наредниот ден ми направија испитувања, и за 2 дена веќе бев оперирана.
    А да знаев волку многу, мислам дека цело време на тоа ќе мислев и веројатно ќе ставев во рикверц.

    Мечка страв, мене нема страв. Почекај да помине летово и оваа зима веднаш оди ако веќе си решена ;) Не се плаши, еве ти го нудам сандачето мое, ќе те бодрам. Не е ништо страшно.
     
  18. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Леле пирамитке, алиса, и јас треба да правам и многу ми е страв. Ама многу..
    Највеке од анестезијата, и тоа дека слушаш што како ти прават..језиво е ептен..
    а колку се на се трае операцијата, значи и двете уши?
    А да ве прашам што се може наопаку да отиде? има некои предиспозиции односно да речеме, незнам како да кажам, некои 'работи' да ги поседуваш за полесно да е и без компликации?
    и дали корекцијава ја прават во Систина?

    Еден совет, не се залетувајте само да е ефтино, операција е не е некое парче облека..подобро да платите повеке но да сте сигурни дека специјалист ве работи.. тие што поминале одлично со ниска цена, супер баш ми е драго, но сепак бидете многу внимателни.. Ова го кажувам од лично искуство, секогаш е подобро да се плати повеке кога се работи за здравството.
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Во право си, ама јас не се залетав таму само зашто е ефтино. Се распрашав за докторот и е ептен искусен, секоја недела има по 2-3 вакви операции и работи со години во оваа област. Не слушнав некој да се пожалил. А и на крај краева операцијава не е ништо посебно, нема ништо необично и тешко...секој што разбира малку ми кажа дека оваа операција е најлесна од сите и нема ни баш што да утнеш, ти сечат 'рскавец и толку.
    А од друга страна и незначи дека ако платиш скапо си сигурен. Колку многу утки има и по приватниве. Ама за уво да утнат досега никаде неам слушнато :D Јас барав прво и основно докторот да е постар и искусен, а не некој студент што сега почнал, па да пробува на мене :) Несакам да звучи ко реклама ама јас ептен сум задоволна, и кога би правела, пак би правела овде. Сепак се работи за твое здравје и изборот е твој :)

    Инаку операцијата траеше саат-саат ипол, додека ме почнат, додека ме преврзат, за 1ипол час излегов од операционата сала
    И да не се плашиш ич, немаш гајле....ќе видиш после за еден месец колку ќе бидеш среќна што си завршила со тоа, и коа ќе си ги видиш ушињата на место ќе заборавиш на се :) нема неиздржлива болка, се е милниво и минимално. И за тоа дека ќе слушаш немај гајле, ќе ти прават муабет тие околку тебе и забораваш. Мене докторот ме муабетеше цело време

    На ваков вид операција шансите да тргне нешто наопаку се 0.01%. Значи скоро и да нема нешто што би можело да тргне наопаку. За да поминеш полесно ти треба смиренот и тоа, нема друго. После дома да се мачкаш редовно со тоа што ќе ти го препишат, хигиена, да менуваш гази два пати дневно и нема компликации :)
     
    На Name и Phyramide им се допаѓа ова.
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Нејм, зошто се плашиш од анестезијата? Локална е.
    Не знам, еве Алиса нека си каже, но ако пред 12 години кога мене ме оперирале било „боза“ оперирањево, не ми се верува дека денес е нешто покомплицирано.

    Нејм, да не веруваш, но јас кога стигнав во салата, ме седнаа на една фотеља, ми ги покрија очите и само ѕирнав дека со некоја газа ме премачкуваа со нешто студено. Си викам - ах ова ме премачкуваат за да не ме боли инекцијата.
    И уствари - тоа беше се! Немаше ништо друго. Значи самото премачкување беше веќе анестезијата.
    Не знам да не сум утнала јас нешто, но белким ќе осетев дека ме боцкаат со игла.

    И Нејм, цената некогаш не игра улога. Еве јас тргнав, т.е. татко ми, да ми даде подарок за матурска - беше спремен да плати 400 евра, и на крај ме оперираше најдобриот хирург во државна за - 400 денари (бидејќи бев малолетна) и презадоволна сум! Си велам, пу што третман добив за 400 денари!

    Леле девојки, по стоти пати кажувам нема поедноставна и полесна операција од оваа! Не му ја мислете толку. Ве разбирам дека имате одредена доза на страв ама некако беспотребно претерувате, затоа што навистина нема зошто да се плашите.
    Крај краева ако комплексот ви е поголем од стравот, јас на ваше место не би се мислела - и не се ни мислев ;)
    Не се распрашувајте премногу што може лошо да тргне, а што не. Колку повеќе знаете, толку помалку ќе се решите за операција. Никој нема да ви каже дека е апсолутно безболно, но таа болка која треба да ја истрпите е навистина смешна во однос на тоа дека потоа ќе имате цел живот прекрасни ушиња ;)
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.