1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Естетска корекција на уши

Дискусија во 'Лице' започната од andrijan4ee, 25 април 2010.

  1. LadyLidija

    LadyLidija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Јас треба да правам операција во петок...многу ми е страв од анестезијата, затоа што имам страв од игли... незнам дали ќе издржам :((( а желбата за убави уши ми е преголема Ч)
     
  2. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ако знаеш да издржиш менструални болки, ќе издржиш и ова. Плус јас веќе пишав дека мене не ме боцкаа.

    Не се умира од тоа бе девојки, пу пу скраја да е :)
     
  3. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Како нема да издржиш, не зезај, тоа е најмал проблем, 3 секунди и веќе не осеќаш ништо. Колку и да ти е страв или да боли изброј до 3 и оп готово. Ништо страшно :)
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не? а како те правеа, ме интересира....целосна анестезија преку инфузија или како...? :)
     
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Епа пишав веќе, ме мрзи да се повторувам :)

    Тебе те боцнаа? Мене само ме премачкаа со нешто и тоа е тоа.
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  6. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    На 10 години направив операција на ушиве, па само првиот убод е нешто ново..мене целосно школката ми е променета, ама ми се залепени ушите до кожата :/
     
  7. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ^ Како мислиш целосно школката ти е променета? и залепени у кој смисол, позитивен или негативен?
     
  8. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Целосната школа, онака изгледот на ушите. Па мене ми требаа еднно 6 месеци за да се одлепат..Сега многу мали ми ги направија.. 7 часа ми ги правеа. Ама пак мене убаво ми изгледа и слатко :))
     
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ^ Е сега ме среди...7 часа ти ги правеа? 6 месеци за да се одлепат? *faints* па не разговараше со докторот/докторката за крајниот резултат?

    и едно мое прашање-ја прават корекцијава во систина?
     
  10. BlueEyess

    BlueEyess Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    А колку пари е една таква операција и колку долго чекаш??
     
  11. Macbetha

    Macbetha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Jas ja pravev operacijata na ednoto uvo na 14 godini, vo drzavna bolnica, preku fondot za zdravstvo. Mislam deka e mnogu bitno vo tie dokmenti so se popolnuvaat da navedes deka operacijata NE E ESTETSKA, tuku e KOREKTIVNA (toa zanci deka ne ja pravis od zelba za podobro da izgledas, nego deka imas zdravstvena potreba za operacijata-ne se naveduva kakva. Inace ako navedes deka e estetska togas e poskapo) Operacijata bese so lokalna anestezija, vo salata bese prilicno ladno kolku sto se sekavam, ne me bolese uopste tuku samo osekav ladni kapki kako mi se slevaat po vratot i konci kako ce vlecat. Ostanav okolu dva saati vo bolnica a posle si trgnav odma za doma. Od anestezijata si celiot grogi do sledniot den, a koga ke pocnat bolkite ne e tolku strasno. Mislam deka koga imam dobieno se cuvstvuvam beter otkolk togas. Bolkite ne se nepodnoslivi, edinstveno e malce problematicno sto si obvitkan so zavoj kako jurij gagarin, tesko e da si najdes poza za spienje i MNOOOOOOGU te cesa glavata, ama epteeeeeeen. Koga zazdravuva ranata ne smees da mies glava, iako cesa u bestraga.... Ne se sekavam bas po kolku dena mi gi izvadija koncite, ali okolu dve nedeli pominaa sekako. Koncite koga gi vadat e prilicno jezivo bidejki ti se cini deka uvoto ke ti ispadne ali ne boli. Posle toa nosev stegac okolu eden mesec. Nema nikakvi drugi neprijatnosti osven toa sto e namalena cuvstvitelnosta na koregiranata usna skolka, treba ubavo da se cisti (i nezno) pozadi uvoto i da ne se stava kosata zad usi. Samo da vi kazam nesto mnogu bitno - operacijata ne e vecno efektivna, sto znaci deka so tek na vreme, eve vo mojov slucaj 10 godini, uvoto malku ke se navali nanadvor - toa si e prirodno. Inace nema nikakvi strasni neprijatnosti kako sto vikaat nekoi od clenkite.

    [mod-kirilica:2wtgu29h][/mod-kirilica:2wtgu29h]
     
    На BlueEyess му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Macbetha

    Macbetha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    А, заборавив да кажам,зафатот трае околу саат време.А цената ( еве ја прашав мајка ми :) била околу 200 евра за едното уво,али да повторам пред 10 години.За сега немам поим.Може да е поефтино.
     
    На BlueEyess му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Macbetha доколку сакаш да го дополниш постот,редактирај го.
     
  14. LadyLidija

    LadyLidija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Јас вчера правев операција....морам да ви кажам дека не е ништо страшно, воопшто не боли и вреди да се направи, да не одложувате, доколку сакате веднаш да ја направете....инаку чини 300 евра
     
    На BlueEyess му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bliss

    bliss Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    А каде се оперираше? ако сакаш малце подетално објаснини,колку време треба да се носат завои,по колку дена се вадат конците?
     
  16. LadyLidija

    LadyLidija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2

    Вака: во петокот се оперирав на клиника, на државна болница...операцијата трееше час и пол, прво неколку убоди позади уво за анестезија и после тоа не осеќаш ништо...на крај ти ставаат завои кои треба да се носат 10 дена, но на три дена се оди на преврска и се менува завојот. Значи за 10 дена откако ќе се извадат завоите, може слободно да си одиш со фатена коса и со залепени ушиња :) само навечер треба да се носе стегач уште некое време за секој случај. да не дојде до превиткување на увото додека спиеш....мислам дека тоа е се..ако имаш уште нешто да прашаш, слободно... :)
     
  17. LadyLidija

    LadyLidija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    значи конците се вадат после 10 дена :)
     
  18. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Кажи ми дали те чеша кога спиеш?
    И дали слушањето ти е сменето? Односно има ли тоа некаква врска врз слухот? Слушаш подобро, полошо или исто? И знаеш ли нешто околу тоа дека после операцијата ушите нема да ти седат така цел живот туку постепено ке се вракале во првобитната состојба? :^) ова една девојка тука го кажа, и не ми се веруваше..
    и кажи нешто за текот на операцијата..ти беше језиво? на што мислеше додека траеше операцијата? гледаше или мижеше? те боли откако заврши анестезијата? и колку убоди, еден од двете страни или повеке??
    извини за многуве прашања :$
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Чеша
    Слушањето неможе да е сменето никако. Те сечат позади уво, и никако не ти бркаат внатре во уво. И коа осеќаш болка позади уво, како рана. Напред нема ништо. А пак со слухот никаква допирна точка.
    Неможат да се враќаат во првобитна положба зашто ти сечат кожа и ти ја зашиваат. Ако би се вратиле во првобитна положба, би имала дупка во глава со скината кожа од страни. Тоа не е возможно
    Има два убоди, посебо на секоја страна. Прво еден на едната, ти го прават едното уво, после убод на другото, па тоа го прават. Не ти дозволуваат да гледаш
     
    На LadyLidija му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Значи слушањето не се сменува. уф супер.. чешањето ваљда ке се издржи некако.
    Значи вракање нема..незнам кој беше точно но една девојка на претходните страни кажа дека се вракале, и дека прво нејзе и биле ептен слепени до главата па сега и се поодлепиле :|
    Значи 2 убода вкупно така? еден на левото еден на десното уво, не по 2 на секој.
    Значи мижење..
    а смее да се дремне во тек на операцијата? :lol: кога веке не гледаш? а тоа не ти даваат да гледаш за да не се потресуваш уште толку така?
    И кажи ми во Систина ја прават опереацијава?
    фала ти многу на одговориве алиса.. годинава морам да се решам и да го направам.. после косава 24/7 во репче :D
    сигурно преубаво се осекаш сега, си носиш репчиња,пунџи.. 8)