1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Есте Лаудер

Дискусија во 'Лице' започната од laryla, 21 март 2012.

  1. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од овој бренд.Скап е но мислам дека вреди.
    Сенките се меки,и не се отстрануваат лесно буквално не се ни бришат од сабајле се шминкам за на работа и до попладне ми стои шминката како што сум ја нанела сабајлето.
    Криво ми е што неможеме сите да го дозволиме овој бренд поради нашата Македонска економија.
    Секоја жена заслужува да користи убава козметика,ама и они претеруваат со цените.ОЗбилно.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Која цена е пудрава во Мк [​IMG]

    Се двоумам да ја пробам, моја познаничка ја користи и лицето и е џам. :?: Прескапа е но би сакала да видам дали толку вреи за париве... кажете ми колку часови седи на лице? Кај нас во гр беше на попуст 35 % и се нервирам многу што го пропуштив, инаку тука ценава околу 45 евра е
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мислам дека е околу 2800 денари. А ја има на попуст во Космо баш на флаерче ја имаше за 2300. За оваа пудра зборат дека и тетоважи покривала. Јас имам пробано од друга пудра од Есте лаудер и ми стоеше едно 18 часа сигурно, да не ја извадев моде и до кај 24 часа да издржеше :lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    еве сега јас проверив во каталогот за месец ноември, оваа што си ја постирала е Estee Lauder Double wear Мaximum Cover и била 2392 ден додека Estee Lauder Double wear оригиналната што е во стаклено шишенце била намалена на 2396..двете биле на 15 % попуст...ама дали попустот ќе трае во декември нзн
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Благодарам женски за одговорите, следна на список ми е пудрава , прво да ја дотрошам на Буржуа :) инаку другиот месец доаѓам за мк па по која цена ја најдам не е битно толку..
     
  6. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    пред некој ден ја земав пудрата estee lauder double wear light (ми рекоа дека таа е полесна од обичната double wear) и можам со сигурност да потврдам дека од оваа пудра акни не ми излегуваат ја тестирав и по 12 часа на лице стои и тоа со масна крема испод и гајле нема лицето го прави преубаво и немате чувство дека имате пудра на себе! инаку сакам само да прашам со што по правило треба да се вади јас до сега ја вадев со обични влажни марамчиња и тоа не оние за лице него знаете оние бебечки бекутан од 100,00 ден обични! ако имате некој подобар предлог за отстранување на пудрава кажете...иначе намерно не користам ни млека за лице ни тоници пошто најчесто се исфрлам од се! ги имам пробано скоро сите па и средството на estee lauder и не ми се допаѓа!



    земи си ја double wear light таа е со полесна текстура а покрива супер не ти треба оваа другава maximum cover таа се користи за многу оштетена кожа...и нормално за постара ја пробав на тестер то е луѓе цемент буквално покрива се имав една лузна на челото (како дете сум шиена) и ја покри скроз ама тоа делува ептен неприродно барем за мене и за моиве 28 не ми ја земала сигурно...над 40 год. да во секој случај !
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Оо за постари ли била пудрава јас имам 23 не 40 хаха , инаку сакав да те прашам оваа ли е таа пудра што си ја купила ?

    http://a248.e.akamai.net/www.esteelaude ... 11x311.jpg

    Ја има ли во космо и колку пари е? И дали е за мрсно лице? Јас имам мрсно лице поготово кај тзоната и под очите па затоа прашувам
     
  8. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    земи си ја double wear light таа е со полесна текстура а покрива супер не ти треба оваа другава maximum cover таа се користи за многу оштетена кожа...и нормално за постара ја пробав на тестер то е луѓе цемент буквално покрива се имав една лузна на челото (како дете сум шиена) и ја покри скроз ама тоа делува ептен неприродно барем за мене и за моиве 28 не ми ја земала сигурно...над 40 год. да во секој случај ![/quote]


    Оо за постари ли била пудрава јас имам 23 не 40 хаха , инаку сакав да те прашам оваа ли е таа пудра што си ја купила ?

    http://a248.e.akamai.net/www.esteelaude ... 11x311.jpg

    Ја има ли во космо и колку пари е? И дали е за мрсно лице? Јас имам мрсно лице поготово кај тзоната и под очите па затоа прашувам[/quote]
    ДА ТАА Е И ОДГОВАРА БАШ!!! ЗЕМИ ЈА СЛОБОДНО МЕНЕ БАР МИ Е ПОГОДЕНА!ОДГОВАРА ЗА МАСНО ЛИЦЕ Е СЕГА НЕ БАШ АКО ИМАШ МНОГУ ШРО ДА ПОКРИВАШ МИСЛАМ НА АКНИ ИСПОД ИЛИ СЛИЧНО ЗБОРУВАМ ЗА ЧИСТА КОЖА СО ПО НЕКОЈА АКНА...ИНАЧЕ ВО КОСМО ЈА ЗЕМАВ 2.850,00 ДЕН...ИНАЧЕ ЈАС ИМАМ МАСНА Т-ЗОНА А НА ОБРЗИТЕ СУВА КОЖА (ШТО ЗНАЧИ НАЈЛОШОТО - КОМБИНИРАНА)! ПРОБАЈ СИ ОД САМОТО ТЕСТЕРЧЕ ТАМУ АМА ЈАС НА 23 ГОД.ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ НЕ БИ ЈА ЗЕМАЛА ТАА MAXIMUM COVER!!!! НЕ ГО ТОРМОЗЕТЕ ЛИЦЕТО СО ТАКВИ ТЕШКИ ПУДРИ...КОЖАТА СТАРЕЕ ШТО ПОЛЕСНА ТЕКСТУРА ТОЛКУ ПОДОБРО! Е СЕГА АКО ИМАШ БАШ МНОГУ ЗА ПОКРИВАЊЕ ЗЕМИ ЈА DOUBLE WEAR КЛАСИЧНАТА АМА НЕ ТАА MAXIMUM COVER НЕГO САМО DOUBLE WEAR! МАЛКУ Е ПОТЕШКА ОД LIGHT ВЕРЗИЈАТА АМА ПАК КОЖАТА ДИШЕ ИСПОД!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, сега си знам да не ја зимам оваа во теѓет тубичката , ќе ја барам double wear класичната , немам акни но имам дупки по лицето , кога ќе ја земам ќе пишам како ќе сум/задоволна. :*
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Користаки и јас баш сакав да ти ја препорачам Double Wear stay in place. Таа ти е за по масна кожа и по покривна е од лајтот. Мислам дека таа повеќе би ти одговарала ако ти е толку мрсно лицето. :)

    Викиимацко - покрај тоа што ја вадиш со влажно марамче, после тоа лицето мора да го измиеш барем со вода. Бидејќи кажа дека користиш Хемел крема, побарај и некое средство за миење лице на природна база од истата фирма или некоја друга. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    Фала ти најмногу mims-89 иначе го мијам лицето со сапун и вода и после пак ставам крема од hemel ама знаеш пудрава е водоотпорна и се плашам баш да не останува нешто пошто да спиеш со пудра на лице е страшна работа ....кожата највеќе така се уништува и тоа трајно!поздрав! ;)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ту мач ми се цените. Никогаш толку не би дала, а не штедам многу на козметика. Сега нормално дека се можда и супер квалитетни, со оглед на цената. Ама додека сум со овој буџет, не.
     
  13. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Од каде излезе сега дека е за постара кожа, јас првпат слушам. Може да ми кажеш од каде го доби тој податок?
     
  14. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Мислам дека не е за зрела кожа, меѓутоа е премногу тешка, можеби затоа сите советуваат да не се користи на млада кожа затоа што буквално цементира и не се користи самостојно. Кога кажувам самостојно мислам на тоа дека maximum cover се користи буквално за да измаскираш се, а тоа подразбира и задолжително соодветно нанесен хајлајтер, бронзер и руменило.

    Освен ако навистина немате некои сериозни недостатоци на лицето не би ја препорачала, а ако веќе ја користите тогаш убаво разгледајте ги видеата на јутуб и видете како ја користат девојките таму. А дека е скапа, навистина е, ама па ако некој си ја има маката не го спасува обична пудра.
     
  15. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    ПА ТАКА МИ КАЖАА ЖЕНИТЕ ВО КОСМО ПОШТО СОДРЖЕЛА НЕКОЈ СИЛИКОН ВНАТРЕ ШТО ИЗМАЗНУВАЛ БРЧКИ (ВО СТИЛ) ГИ ПОПОЛНУВАЛ И ПРАВЕЛ ИСТИТЕ ДА НЕ БИДАТ ПРИМЕТНИ...ПА СО САМОТО ТОА ЗАКЛУЧИВ ДЕКА Е ЗА ПОСТАРА КОЖА...А И КОГА ЈА ПРОБАВ САМАТА ТОА ГО ПОТВРДИВ ПУДРАВА Е ЦЕМЕНТ....БЕТОН МЕНЕ ЛУЗНА ОГРОМНА МИ ПОКРИ (ЛУЗНА ОД ШИЕЊЕ) ПА ЗАТОА СМЕТАМ ДЕКА НЕ Е ЗА СЕКОЈ ДЕН ЛИЦЕТО ДА СЕ ЗАЦЕМНТИРА СО ТАКВА ПУДРА! БАРЕМ ЈА НЕ БИ ЈА СТАВАЛА СЕКОЈ ДЕН ПА ДУРИ НИ ЗА ИСКАЧАЊЕ ИАКО ИМАМ 28 ГОД.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Денес ја земав пудрава [​IMG] на попуст дека беше 29 евра од 45! Сега со неа ми дадоа и вакво ми рече дека е база , може ли да ми кажете како се користи? [​IMG]
     
  17. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    ова ти е Iluminating primer колку што прочитав на него...можеш да го користиш под пудра,измешано со пудра или само на јаболчниците за малку сјај како highlighter..пробај па ќе видиш како ти одговара најдобро..само за мрсна кожа малку полека,имаме ние сјај често дополнителен не ни треба :D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    ^ Со покривноста која ја има Estée Lauder, нема да имаш потреба и од основа бидејќи таа се користи за изедначување на тенот. Не ти препорачувам да ги користиш и двата производа заедно исто како што е рано за користење на пудрата која не е погодна за секојдневна употреба. Најголемиот дел од декоративната (па и препараивната) козметика на Estée Lauder е наменета за позрела кожа. И самата фирма е ориентирана кон формирање на производи за заштита и грижа за позрела кожа. Доколку пудрата е веќе купена, може да се користи за посебни пригоди за кога ќе биде потребно неколкучасовно фиксирање на лицето без да има потреба секои 30 мин. да се проверува шминката. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ^Немој да шириш дезинформации. Препаративната козметика секако дека е поделена по возрасни граници, ама декоративната не. Секако има пудри со лифтинг ефект и анти ејџ состојки, ама оваа пудра не е таква и комотно може да си се користи секојдневно. Па и максимум каврот може да се користи секојдневно доколку некој има потреба од максимална покривност. Не содржат никакви анти ејџ состојки пудриве па да не може да се користат и за по млади девојки. 100 пати подобро Есте Лаудер пудра да користи секој ден одколку некоја од фирмиве за широка потрошувачка да речеме Макс фактор или Буржоа.
    Исто и подлогата можеш да си ја користиш секојдневно, подлогата нема врска со покривноста. А и како би имала кога е безбојна. Незнам како и дали помага во изедначување на тенот кога подлогата е всушност како крема. Само оваа како што прочитав е сјајна, а претпоставувам дека е без масна затоа што обично подлогите се без масни. Убаво пиша девојката погоре на какви начини можеш да ја користиш. Со здравје да си ја трошиш пудрата Користаки за супер цена си ја начекала + и подароче :) Па пиши ни впечатоци како си задоволна. :)
     
    На senza.parole, Sexybaby86, Sanjichka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Се согласувам со мими89 , не мислам дека би ми направила проблем пудрава истово ми го кажа девојката во сефора и не мислам дека ми го кажа тоа само за да ми ја продаде пудрата. Како и да е , еве два дена по ред ставам од неа и навистина е прекрасна вреди за парите, мое мислење е дека е подобро да дадеш повеќе пари за еден скап производ и нели да е добар и да ти одговара отколку да фрлиш 15 евра за друга пудра и на крај истите пари си ги дал како и за скапа. Ставам сосема малку и лицево цел ден џам, ниту се копира на облека , ниту ми свети лицето , ниту е масно и еве има плминато 10 часа откако ја ставив на лице и се си е исто како и сабајле, единствена замерка ми е што шишенцето не е со пумпица но и не е толку битно тоа важно врши работа, кој може да си дозволи нека ја проба , преубава е ,нема да се покае :)
     
    На senza.parole, Sexybaby86 и Sanjichka007 им се допаѓа ова.