1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Етно стил на уредување

Дискусија во 'Дом' започната од Serafima, 18 март 2012.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.267
  Колку што разгледав, не видов ваков вид на тема, доколку сум грешка слободно бришете :) .


  Дали ви се допаѓа овој стил на уредување без разлика дали се работи за ентериер или екстериер?
  Дали можеби имате нешто и во својот дом?

  Да споделиме некои интересни идеи од она што сте виделе, а го посакувате да го направите и вие во својот дом :) .

  Нешто за почеток :) .
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На tessie, savana и Fearless им се допаѓа ова.
 2. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  Имаме дома по некои етно украси и тие се само по желба на татко ми.
  Мене не ми е по вкус цела куќа да е така уредена.
  Повеќе ми се допаѓа вакво уредување на некоја викендица на планина или во село. :)

  Еве неколку идеи..

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Мене ми се допаѓа стилов, оти ме потсеќа на Македонски Народни Приказни, некаква топлина ми има.
  Многу ми се интересни некои етно чинивчиња, чоканчиња за ракија, барденца, некои такви детали, кои верувале или не иако кај нас младинава повеќето ги сметаме за старски и грди работи, во странство достигнуваат навистина големи цени. Мене ми се допаѓа на око, но не е за мене, зошто стилот содржи многу волнени прекривчиња, јамболички, на кои сум алергична, како и други членови од семејството, така да и тоа што сме имале сега нема.
  Се сеќавам како малечка на едни тобри ткаени од баба ми, црвени, и на едно чинивче старско црно со жолти шарки, и внатре секогаш имаше бомбончиња, значи го обожавав!
  Другата баба на село имаше куќа уредена во овој стил, ама скоро никогаш не одевме ради алергиите, и во куќава се влегуваше преку дрвена врата хорзонтално поставена над скалите. Како капак се креваше за на таван, многу необичен влез, и тука одма почнуваше термот, со клупи дрвени со јамболички покриени, и перничиња ткаени, постелено погодено :)) И како тарасичка беше тоа. Знам дека имаше и вршник, ако се вика така за јаденње подготвување, и многу убав печен леб правеше. На друг детал на кој се сеќавам е еден ковчег за алишта старски што го имаше, абе ја премолувавме со братучедите да го отвори, никако не сакаше :)) Рувото во него и го пратиле. Се сеќавам и на триножни столчиња, распоредени неколку имаше. Интересен стил, кој си бара многу многу детали.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Си има свој драж, етно стил. За по дома да уредувам не би го практикувала сепак сум по модернистичкиот стил повеќе, а за на викендица ДА. Куќата од баба ми и дедо ми (не се повеќе живи), татко ми го преуреди во тој стил.
  Целата куќа е направена од камен (летоска кога е +40 степени таму е 20 степени и без кебе не се спие). Бидејќи беше малтерисувана со некоја мешавина од кал, слама, песок и ѕидовите пукаа, ги обложи со ламперија. На нив закачи македонски носии (на баба ми што порано се носеле :) ), појаси и некои други украси. Во дневната има направено полици со тешка стручна литература од ,,Тито је наш ми смо титови,, :) до ,,Одгајање куњиќа,, :) .
  Целиот стар мебел го преправи (тишлерај му е хоби) и претапацира а во шифоњерите се уште се наоѓа по некој килим и јамболија. Во ходникот на почасно место е отоман.
  Kујната е класична од иверка ама во неа се наоѓаат чаши од пред 30 год. и оние мали филџанчиња за турско кафе.
  Се уште се вртка таму татко ми и одржува колку може. Ние ја користиме за викенди и свеж воздух. Малиот обожава да оди таму затоа што секое негово одење открива нешто ново (таму за прв пат виде котле, срп, петролеум ламба, подвршник,...и некои др. работи)
   
 5. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Не би го уредила мојот дом во етно стил. Не сум некој голем обожавател на овој стил но имам почит спрема него бидејки тој отсликува дел од нашето македонско културно богатство. Со задоволство би уживала во ваков амбиент доколку во нашата земја би имало направено посебни населби во некое село или планина специјално направени за домашни и странски туристи кои би можеле да го видат и почуствуваат тој стар традиционален етно стил на уредување.
   
 6. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Мој стан не би уредила вака,а викендица баш би сакала :inlove:
   
 7. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  во последно време, стилот стана актуелен по ресторани и кафеани :lol:
  дома не би уредувала вака, може во дворот да ставам неколку елементи, а многу би сакала да имам викендица вака уредена, со оригинални стари предмети :inlove: можеби некогаш и тоа ке се случи :)
   
 8. ennaz

  ennaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2013
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  412
  Ми се допаѓаат етно елементи како дел од некој објект или ентериер и често ги користам во моите проекти. Особено ѕидови со камен и сл. Некако ми делуваат природно. http://architectureanddesignenna.blogspot.com/2013/08/002.html
  Но комплетно Етно уредување мислам дека е исфорсирано и несоодветно за времето во кое живееме. Мислам полици со масивно дрво некако не ми одат со плазма телевизор.
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Jас сум минималист. Не би можела да живеам во вака уреден дом, но би се сложила со останатите, не ми пречи да има повеќе такви угостителски објекти, напротив. Сепак и стан и викендичка и двор би уредила онака "стерилно", монохроматски, геометриски.
   
  На ennaz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Етно уредувањето е презачестено, посебно во уредување на ресторани, станува монотонија. Времето во кое живееме и не одговара многу за едно вакво уредување, во угостителски објекти, онака на секој чекор. Пријатно е, треба да има и ваков стил, но да не биде секој угостителски објект етно и да не биде пренатрупано со антиквитети, кои многу често се оставаат со еден куп прашина.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.