Ефект на ден потоа таблети

Дискусија во 'Канта' започната од Leptirce18, 20 ноември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Leptirce18

    Leptirce18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Вака да ве прашам...испив од оние ден потоа контрацептивни таблети...и во аптеката ми рекоа дека по саат или 2 треба да искрварам, пука јаце клетката но ништо од тоа...Јас вчера ја испив околу 12h и до сега нема ништо...Дали е тоа нормално или всушност таблетата немала никаков ефект....ако може да ми дадете некое мислење? ;( :worried:
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.627
    Допаѓања:
    23.477
    Пол:
    Женски
  3. Leptirce18

    Leptirce18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    мислам дека темава не е поврзана со мојава..... јас сепак прашувам нешто друго :)
     
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    слушај ме мила. таблетите за ден потоа содржат висока концентрација на хормони. што тоа значи. тоа значи дека, со внесување на дополнителната количина хормон во твоето тело ( бидејки хормонот нормално се произведува во твоето тело), правиш зголемен ефект на хормонот. овие таблети делуваат на следниов начин- зголемената количина хормон прави дополнителна заштитна обвивка која го оневозможува вгнездувањето на евентуално оплодената јајце клетка во матката. зошто треба да се испијат најбзо што можеш?- за да го оневозможиш вгнездувањето на оплодената јајце клетка. се смета дека за овој процес се потребни приближно 72 часа и затоа се препорачува да се испие во овој временски период. е сега околу крварењето. некои жени да-ке искрварат. но некои не. тоа си е индивидуално. затоа немој да паничиш. можно е да ти го пореметат циклусот малку.
    доколку се испијат на време, високо ефикасни се немај гајле.

    се надевам малку ти помогнав. ;)
     
  5. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Јас имам пиено такви апчиња и исто така ми кажаа дека треба ден потоа да искрварам. И се нервирав ко луда, мислам дека животов ко филм ми помина низ главава. Искрварив после 5-6 дена. Значи, зависи од организмот. Така да, не грижи се, нема ништо страшно што сеуште не си искрварила ;)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.