1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ефикасна седумдневна диета

Дискусија во 'Диети' започната од jabol4e, 22 мај 2011.

  1. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Јас ја почнав диетава од вчера и ми беше тешко дека без леб цел ден и башка тие макароните мене никогаш не ме заситуваат, по еден час откако јадев пак огладнев :(
    Ама издржав некако.
    Грешката ми беше тоа што пиев алкохол, ама не е ни толку битно, посекако мене не ми се брза, доволно ми е кило-две да слабеам неделно. Само 3-4 ми се за слабеење.
     
  2. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Јас ја почнав диетава во понеделникот, значи денес 4ти ден. Мене ми е супер диетава зошто скоро секој ден има сиренце, а без него не можам :$ . Претходно ја држев УН 2 месеци, ама вториот несец не мрднав бе со килажата и зато се решив на нешто поригорозно. Се надевам барем на -4 кг за 2 недели па после е лесно со уште тие 2 кг вишок.
    Е да и не ја препорачувам за тие што не можат да трпат глад во доцните часови.
     
    На okcenzi и Ellena07 им се допаѓа ова.
  3. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    malku mi стои чудна оваа диета, бидејќи се мешаат јаглехидрати со протеини, скроб со протеини, пр. за ручек се јадат макарони со сирење, или варен компир со сирење, или месо со ориз... благо нема никаде вметнато, а нема ни ден само со овошје... ама ако е ефикасна, може да ја пробам, 7 дена не е ништо, и така ми останаа уште 2 кг за слабеење, другите ги симнав со УН, па ќе пишам за резултати!!!
     
  4. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Може да има резултати зошто вечерата е едно праче зеленчук, супа... доручекот е само овошје, така да само ручекот останува нормален оброк.
    Па само еднаш ако јадеш во текот на денот, како нема да ослабнеш? Плус никогаш нема леб за ручек, нема пржено. Ај после втората недела, тоа значи не овој што иде туку тој по него понеделник, ќе пишам резултати ;)
     
  5. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Планирам диетава да ја почнам од утре по породувањето ми останаа 6-7 кила вишок инаку сум породена 27 дена и палнирам да се вратам на килажата стара до 40 ден точно кога ќе можам ќерками да ја шетам, па ќе ви пишам кави резултати има.
     
  6. tirkiz

    tirkiz Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Во понеделникот ја почнав диетава и денес се мерев...-3 кг :clap:
     
  7. Rock.Girl

    Rock.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    48

    И јас ја држам УН диетата веќе 2 месеци и јас не мрдам со килажа и се решив и јас да направам пауза со друга диета па после да продолжам. Оваа ми се свиѓа од утре ќе ја почнам. :)
     
    На okcenzi и smajliX им се допаѓа ова.
  8. Ellena07

    Ellena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    12
    :lol: првата ја држев, и сега повторно ја држам и е ефикасна многу :)[/quote]

    А може ли обична супа?
     
  9. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    и јас сакам да прашам, за каква супа од зеленчук станува збор, треба да е домашна, или купена и треба да е посна, или може и друга, и дали може да е со тестенини, фиде или треба исклучиво само водата, и може ли да се користат барем коцки за супа?
     
  10. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Јас јадам посна супа од зеленчук, од готовите, дали е правилно, врска немам :$
     
  11. linuska

    linuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира дали може за време на диетава да се пие незасладено кафе?
     
  12. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Кафе без шеќер, чисто црно или еспресо може да биде дел од секоја диета.
    Дури и се препорачува по 1 или 2 шољи дневно.
     
  13. molikaMk

    molikaMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    2.378
    Јас ја држев првата диета и ослабев 3 и пол кила за 7 дена. И еве од денес пак почнувам со истата. И шо е најбитно ниту еднаш не почувствував глад....Ем си најаден, ем слабееш.
     
    На volsebna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. twitty30

    twitty30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    ne mozam da go razberam na so jazik e pisano,ako mozi nekoj da mi ja prevedi dietata ve molam zenski.pozz i jas planiram da ja pocnam
     
  15. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Која е количината на овошје и зеленчук за појадок?
    Едно парче, две, три? Во какви било комбинации или се јаде исклучиво истото овошје - две јаболки, два портокали итн.
    За другото горе-долу ми е јасно, само се надевам дека диетата ќе си го оправда првиот епитет од насловот. :D
    Веројатно чај не мора задолжително да се пие, јас намерно го одбегнувам.
     
  16. hubba.bubba

    hubba.bubba Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    3
    а колку имаше за слабеење, ако не е тајна, за 3,4 кила ефикасна е?
     
  17. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    зошто намерно го одбегнуваш чајот? Чај е препорачливо да се пие, особено зелен, го забрзува метаболизмот и ги топи масните наслаги, така да слободно си пиј, ако можеш незасладен, или само со лимон, или со мед и лимон
     
  18. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас ќе ја започнам за неколку дена, после УН диетата ми останаа уште 2-3 кила за симнување, па ќе пишам за резултати, ма да ми изгледа дури и полесна од УН, оти се мешаат протеини со јаглехидрати, и нема цел ден само на овошје
     
  19. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Затоа што има(в)(м) недостаток на железо во организмот, и резултираше во оштетување и опаѓање на косата. Подоцна прочитав дека чајот содржи теин, кој спречува врзување на железо, а јас тој период го пиев ненормално многу, по 5-6 шолји на ден.
    Така да секаков чај ми е на стенд бај моментално.
    А мојот метаболизам, да не го урочам, е доволно брз. :)
     
  20. Suri

    Suri Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Диетава успеав да ја издржам една недела а во мегувреме ја следам и месечевата и ослабната сум 4 кг. :D
     
    На okcenzi и Tanja03 им се допаѓа ова.