1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ехо на бубрези

Дискусија во 'Бебе' започната од ..barbie.., 24 ноември 2020.

  1. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    А што доколку се направи тоа испитување во Плодност, ако нема рефлукс не ми спомна за терапија, а ако има нешто ми рече ќе треба да прима една година? Кај вас за колку време се намали и дали со терапија или без?
     
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Никаква терапија досега не примал, нема рефлукс.
    До 5-ти месец малку му се намали.
     
  3. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    И доколку нема рефлукс, треба редовно да се следи да не дојде до уринарна инфекција и дали знаеш колку мм треба да биде каналчето? До колкава возраст се чека да се намали? Благодарам.
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Па ќе треба да се следи сè додека има проширување, без разлика што нема рефлукс.
    Инаку нормално е каналчето воопшто да не се забележува на ехо, воопшто да нема проширување.
    Нема возраст до која се чека, си се следи ситуација и не се знае кога може да се среди сосема, индивидуално е.
    Кај твоето многу мало е проширувањето, се надевам дека повеќе од тоа нема да оди и дека брзо ќе се средува како што расте бубрегот.
    Што ти кажа Кузмановска, какво мислење даде за состојбата?
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    После два месеци контрола и ако не е средено, испитување за рефлукс за да се знае дали ќе треба терапија. Само тоа ми кажа. Затоа сакав да слушнам искуства. Многу ти благодарам.
     
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Па добро, рано е да се каже што било друго, толку засега и' е познато. Не е страшно, не се секирај. Мислам, знам дека не може да не се секираш, паметот само таму ти е, но верувам дека ќе биде добро. Штом моето со поголемо проширување е супер, твоето нема зошто да не е. Доста честа појава е ова кај машки деца.
    Ти го пишувам ова и стегната ми е душава, знам која секирација е, но ќе биде добро :hug:
     
    На ..barbie.. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    И тука да прашам, дали знаете некаде да има Пиелосептил во Мк?
     
  8. Betibup84

    Betibup84 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  9. Betibup84

    Betibup84 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdr dali bi sakala podetalno da mi pises ,nie imame obostran refluks pieme pieloseptil no sepak.fakame urinarni infekcii
    Koja bese vasata indikacija za operacija ?
     
  10. Betibup84

    Betibup84 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  11. Betibup84

    Betibup84 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @day dreamer dali bi sakala da kazis kako pominavte so operacijata i kade ja pravevte
    Koj doktor ve vodese
     
  12. Betibup84

    Betibup84 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @day.dreamer dali bi sakale da go spodelite vaseto iskustvo
    Zosto ve pratija na opercija ,sto dijagnoza imavte i koj doktor ve vodese
     
  13. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали успеавте да најдете добар нефролог и препорака ако може?
     
  14. HristinaChris

    HristinaChris Нов член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво Дали некоја би ми кажала како да се заштити детето од инфекција која има рефлукс, и како го третирате рефлукс от и од кој доктор сте задоволни. Многу сум загрижена :(
     
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Луѓе кај да најдам Пиелосептил сируп?
     
  16. Hilada

    Hilada Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo.....maloto mi e 10 dena ,uste vo bremenost mi bese dijagnosticirana hidronefroza kaj bebeto...... Za utre zakazano pregled kaj doktor Risto Simeonov vo Sistina......me interesira dali nekoj ima iskustvo so ovoj problem i mislenje za doktor Simeonov dokolku ima nekoj da spodeli kako tece pregledot
     
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Risto Simeonov e opst hirurg mislam ako ne se lazam. Jas bi ti preporacala da odis striktno kaj nefrolog. Sme bile kaj Nadica Ristova vo Sistina, super e ne e losa. Ama najdobra i najiskusna e Dafina Kuzmanovska vo Remedika ako ne e vo penzija veke, javi se prasaj. Samo ona ni otkri kaj ni e problemot sto sekako banalen izleze a celo vreme trcaj po lekari bezveze. Isto so hidronefroza bese, ne se sekiraj kako ke raste ke se sredi toa samo od sebe ako e nizok stepen.
     
  18. Hilada

    Hilada Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Denes nosev na pregled kaj Nadica vo Sistina.....rece prosiruvanjeto e od 1 i 2 stepen i ni prepisa sirup Cefaklor po 1 ml sekoja vecer mesec i pol da se dava sto malku me zagrizi tolku dolg period malo bebce so antibiotik dali ima nekoj imano iskustvo
     
  19. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    i nie bevme kaj nadica vo sistina 2 meseci zensko bebe, hidronefroza na ednoto bubreze 2 stepen, ni prepisa dofurin 1/8 sekoja vecer za tri meseci kontrola. Na samoto upatstvo pisuva deka lekot se zema 7 do deset dena a ako e potrebno da se povtori po 10 do 15 dena, i isto taka deka e za deca od 2 godini. Iskreno sega neznam dali da go davam. Ne mi izgleda bezbedno.
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Nie pred sedum godini odevme kaj Nadica za hidronefroza togas ne davase antibiotici samo cesti kontroli i redovno ispituvanje na mokraca. Sea izgleda pocnala so antibiotici kako preventiva od bakterija vo mokraca osobeno ako ima bubrezen refluks... Inaku najzadovolna bev od Kuzmanovska vo Remedika, najdobra e definitivno za ova, iskusna, togas bese pred penzija ama gledam uste im stoi vo lista na doktori na stranata pa vidi ako raboti uste odi na vtoro mislenje, jas bi otisla.
     
    На sweetie 981 му/ѝ се допаѓа ова.