Ешерихија коли во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Twins02, 28 јули 2016.

 1. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  Здρаво Имаш пρиρоден леκ за ешеρихија κоли побаρај на интеρнет беше со лисја од целеρ и лимон. Ама паκ κонсултиρај се со гинеκологот.
   
  Последна измена од модератор: 26 октомври 2017
  На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  @Пчела http://moezdravje.com/chaj-od-semki-od-lubenitsa/
  Јас само со 30 семки правам, сецкани со нож (не блендирани, зашо ко прашак ке станат така), и ги ставам во зовриена вода само 2м, одма пуштаат жолто. Одма се цеди зашто семките пуштаат лига ако стојат. Нема вкус на ништо, како вода е :) Денес баш сестра ми ми беше и имаше мака.. ја тераше во вц на секои 2м и ја пецкаше, и направив и испи од чајов.. одма подобрување имаше :) Ешерихија имав до мочкање крв... две дози антибиотици не ме спасија, на крај со ова мислам се преродив...
   
  На podravka, Пчела, Momichka и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Anicka30

  Anicka30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2017
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  А каде да најдам семки од лубеница во ноември? Или можеби постои како готов чај?
   
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.010
  Допаѓања:
  63.965
  Пол:
  Женски
  Е тоа незнам... јас си собирав летово баш заради тоа што лубениците се скапи зимно време. Има лубеници низ Веро маркетите, може сеуште да не се прескапи..
   
  На Anicka30 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  I jas imam iscedok od samiot pocetok pa eve i sega, brisevi proveruvav vo 6nedela go prasav maticniot vika sega da ne sme pravele bidejki nemame odnosi ama mene malku mi e strav od Eserihija Coli ama belkim nema da se pojavi barem vo bremenosta .
   
 6. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.448
  Допаѓања:
  34.145
  Eserihija e urinarna. Taka da toa preku urinokultura
  I bakteriite nemaat vrska so odnosite, se slucuva da se zakacat od nigde nikade
   
  На jule84 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  Jas koga imav eserihija maticniot gin I na mene I na soprugot dade antibiotici I mi rece odnosi ne eserihijata najmnogu se pojavuva pri pad na imunitet I sestra mi ja imase na pocetokot od bremenost no veke ja nema I ete za tri nedeli treba da se porode piese antibiotici za nea
   
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.448
  Допаѓања:
  34.145
  Vo red, ama se pojavuva vo urinarni patista
   
 9. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Ешерихија коли е цревна бактерија. После одење на голема нужда веднаш мијте се.. И нема да имате проблем..
   
  На podravka и Meckicja им се допаѓа ова.
 10. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  I pazete so brisenjeto so toaletnata hartija da ne se dopira vaginata so fekaliite
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  Jas ja imav vo cervix...
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Јас сегде ја имав :|
  Цервикс, вагина и во мокрача.. Само ја решив со миење после голема нужда мн течности и секако антибиотик+пробиотик.
  Фала му на бога цела бременост ја истерав без бактерии.
   
  На podravka и Meckicja им се допаѓа ова.
 13. ♡ andzela ♡

  ♡ andzela ♡ Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2018
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Против ешерихија коли
  100гр корен од магданос ( изрендан) ???
  100 гр цел лимон (со кора, без коскичките)
  100гр мед
  100гр маслиново масло
  Се се меша и чува во фрижидер. Се зима пола час пред јадење или 1 час после јадење.
  Се пие течност барем 2 литра најмалу.
  Друго знам е чај од диво оригано и слушам за капсули Д-миноза?
  Смеат ли овие работи да сњ користат во почеток на бременост?
   
  На elii93 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. elii93

  elii93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  За овој рецепт имам слушнато и јас дека многу помагал за ешерихија само ако крвта ти е слаба не се препорачува ради магдоносот. Јас сакам да го направам да пробам дека слушам многу позитивни коментари
   
  На ♡ andzela ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ♡ andzela ♡

  ♡ andzela ♡ Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2018
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Licno majka mi so ova ja iskoreni bakterijata, mene mnogu mi e gadno premnogu i mi butka pritisok ali kako i da e sakam da go pijam so sila no neznam dali smee da ne ima steta nekoja...
   
 16. elii93

  elii93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Немаш штета знам бремени жени што пиеле неманикакви штетни состојки а за гадно сигурно е гадно ама кога мора ќе пиеме
   
  На ♡ andzela ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Ефикасен е исто и brusnicin капсули ги има во зегин 567денари се и се дозволени во бременост.
   
  На ♡ andzela ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ♡ andzela ♡

  ♡ andzela ♡ Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2018
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Gi kupiv pred 2 dena pijam se nadevam na pozitivni rezultati
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Анџела ги пијам и јас па ќе ти кажам дали успеав да ја откачам ешкава.
   
 20. malasimba

  malasimba Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2018
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Пишав пред некој период за совет, а еве сега да го споделам моето искуство со ешерихија, веќе 27 недела сум. Ми најдоа во урина 1.000 000. После една доза испиено панцеф, а во исто време по еден литар чај од коњско опавче со 2 вит. Ц растворени во него дневно, и по литар ипол плус вода, на денешните резултати од уринокултурата покажа дека нема ништо :D мн сум среќна. Се мислев многу за чајот да не наштети нешто, но еве нема никакви последици ( сепак не згрешив што решив да го послушам докторот) :)) Поздрав до сите
   
  На Coco31, *Ench@nted*, podravka и 2 други им се допаѓа ова.