Ешерихија коли во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Twins02, 28 јули 2016.

 1. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.293
  Допаѓања:
  6.123
  Пол:
  Женски
  Ешерихија коли некоја да ја имала вагинално?Освен антибиотик друго чаре?36 недела сум од кај се појави па сега оваа???Таман се откачив од уреаплазната
   
 2. lizaname

  lizaname Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Jas ja imav na brisevite i vo urinokultura ta po Edna doza антибиотик не се исчисти па сега пробувам со чаеви и брусница ама е досадна па ке видиме иначе пијам доста брусница чај по две чаши увин од алкалоид рефус што е едни директ течност од брусница и промивки со камилица и сода. Плус си направив едно 100 г корен од магдонос 1 лимон со се кора 100мл маслинов и 100 мед се јаде пред оброк па ке видиме или пак ке биде антибиотик иначе сега сум 27 недела
   
 3. Meckicja

  Meckicja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.368
  Допаѓања:
  6.154
  Пол:
  Женски
  A vitamin c pies li eserihija ne saka kisela sredina
   
 4. lizaname

  lizaname Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Да да обавезно од 1000 заедно ради тотхемата два пати од 500 ја знам повеке не сака блага средина забранети се благо сокови и слично иначе конечно ми е чист наодот сега без антибиотици со ова погоре што го пишав
   
 5. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Дали некој користел и дали е дозволено конзумирање на умебоши слива во текот на бременоста заради ешерихија коли?
   
 6. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  @Martka гледам постара ти е објавава но можеби ке прочиташ дсли ти помогнаа брусницинот и како ги пиеше ? 12+0 не можам глава од бактерии да кренам , се плашам за моето малечко , 25 000 ми е ешерихијата.
   
 7. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.846
  Допаѓања:
  18.557
  Пол:
  Женски
  Примаше антибиотик?
   
 8. Bezimenka@

  Bezimenka@ Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2019
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  418
  Пол:
  Женски
  Jas ja imav vo tekot na bremenosta,prviot pat na pocetokot i ja lecev so nekoe prashace sto se rastvora vo voda( da me utepate nz kako beshe nazivot) na baza na brusnica,i uspeavme da ja iscistime se do 8 mesec.. togash se pojavi pak i probavme so pancef ama neuspeshno.. do kraj ne me pushti..
  Ginekologot mi spomna toga deka imalo nekoe apce mislam za bakterijava ama go nemalo kaj nas,tuku najblisku vo Srbija.. ama djabe go praam muabetov za apceto zaso ne se sekavam na nazivot ni za ova.. samo znam deka bilo super i se pielo samo ednas,ama bilo jako ali 100% ja otstranuvalo bakterijava
   
  На Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Пиев антибиотик амоксиклав бидејки претходно имав клебсиела 100 000 таа де исчисти сега еве ешерихија 25 000 барав од тие брусницин ги нема во мојот град , но докторов каде правев ивф ми даде цефслексин 3*1 па сакав и нешто плус а прочитав за ова брусницин , прашав и за него и ми дозволи да земам, само малечкото да е во ред , во вторник сум на прв скрининг уфф :( а што е најстрашно испитував уринокултура на две места во два града , Охрид и Струга на едно место чисто беше на друго имаше бактерија а се работеше за истата урина ка поделив во две шишенца , болка немам но некоја нелагодност имам долу .
   
 10. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.846
  Допаѓања:
  18.557
  Пол:
  Женски
  Ништо нема да му е на бебето. Подобро е да пиеш антибиотик отколку да имаш бактерија. Со лесно.
   
  На Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу :hug::*
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Мила го пиев пред бременост,овде една членка го кажа дека и помогнал,го купив и испив две цели кутии и мене ми помогна,но во моментот не бев бремена.Јас имав 1.000.000 вредност,по две дози немав ништо,си јадев како и дотогаш.Дозволен е во бременост и не штети.Секое добро:*
   
 13. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  20191010_111805.jpg Еве го мила,но нагласи им дека си бремена за секој случај,зошто секој организам е различен.
   
 14. Milicka*

  Milicka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  2.380
  Пол:
  Женски
  Го купив на мм во аптека му рекле дека е дозволен во бременост, го прашав и Ивановски ми рече може се надевам ке биде ок , плус пијам и антибиотик, ти благодарам се надевам ке се спасам :*:hug:
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. KiwiFruit

  KiwiFruit Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Имав ешерихија коли, пиев антибиотик.... Моментално за превентива пијам Утисепт таблети. Но постои можност за моментална бременост, а пијам вакви таблети. Дали некоја од вас има искуства? Дали може да влијаат на бременоста?
  Благодарам.
   
 16. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.846
  Допаѓања:
  18.557
  Пол:
  Женски
  Немам искуство, ама тие се на природна база и не влијаат никако на бременоста.
   
  На KiwiFruit му/ѝ се допаѓа ова.
 17. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Да се самоцитирам ,мене овие умебоши сливи за 4дена ми ја исчистија и од тогаш се нема појавено, дозволено е во бременост. Ја купив од продавниците за здрава храна , по пола насабајле на гладно ,и семката да ја шмукате едно 10минути 4-5 сливи се доволно ,џабе се антибиотици само ова е лекот:*
   
  На eta, Martka и Butterfly1107 им се допаѓа ова.