1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ешерихија коли во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Twins02, 28 јули 2016.

  1. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.130
    Допаѓања:
    16.341
    Пол:
    Женски
    Ешерихија коли некоја да ја имала вагинално?Освен антибиотик друго чаре?36 недела сум од кај се појави па сега оваа???Таман се откачив од уреаплазната
     
  2. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Jas ja imav na brisevite i vo urinokultura ta po Edna doza антибиотик не се исчисти па сега пробувам со чаеви и брусница ама е досадна па ке видиме иначе пијам доста брусница чај по две чаши увин од алкалоид рефус што е едни директ течност од брусница и промивки со камилица и сода. Плус си направив едно 100 г корен од магдонос 1 лимон со се кора 100мл маслинов и 100 мед се јаде пред оброк па ке видиме или пак ке биде антибиотик иначе сега сум 27 недела
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A vitamin c pies li eserihija ne saka kisela sredina
     
  4. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Да да обавезно од 1000 заедно ради тотхемата два пати од 500 ја знам повеке не сака блага средина забранети се благо сокови и слично иначе конечно ми е чист наодот сега без антибиотици со ова погоре што го пишав
     
  5. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Дали некој користел и дали е дозволено конзумирање на умебоши слива во текот на бременоста заради ешерихија коли?
     
  6. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    @Martka гледам постара ти е објавава но можеби ке прочиташ дсли ти помогнаа брусницинот и како ги пиеше ? 12+0 не можам глава од бактерии да кренам , се плашам за моето малечко , 25 000 ми е ешерихијата.
     
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Примаше антибиотик?
     
  8. Bezimenka@

    Bezimenka@ Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Jas ja imav vo tekot na bremenosta,prviot pat na pocetokot i ja lecev so nekoe prashace sto se rastvora vo voda( da me utepate nz kako beshe nazivot) na baza na brusnica,i uspeavme da ja iscistime se do 8 mesec.. togash se pojavi pak i probavme so pancef ama neuspeshno.. do kraj ne me pushti..
    Ginekologot mi spomna toga deka imalo nekoe apce mislam za bakterijava ama go nemalo kaj nas,tuku najblisku vo Srbija.. ama djabe go praam muabetov za apceto zaso ne se sekavam na nazivot ni za ova.. samo znam deka bilo super i se pielo samo ednas,ama bilo jako ali 100% ja otstranuvalo bakterijava
     
    На Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Пиев антибиотик амоксиклав бидејки претходно имав клебсиела 100 000 таа де исчисти сега еве ешерихија 25 000 барав од тие брусницин ги нема во мојот град , но докторов каде правев ивф ми даде цефслексин 3*1 па сакав и нешто плус а прочитав за ова брусницин , прашав и за него и ми дозволи да земам, само малечкото да е во ред , во вторник сум на прв скрининг уфф :( а што е најстрашно испитував уринокултура на две места во два града , Охрид и Струга на едно место чисто беше на друго имаше бактерија а се работеше за истата урина ка поделив во две шишенца , болка немам но некоја нелагодност имам долу .
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ништо нема да му е на бебето. Подобро е да пиеш антибиотик отколку да имаш бактерија. Со лесно.
     
    На Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :hug::*
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Мила го пиев пред бременост,овде една членка го кажа дека и помогнал,го купив и испив две цели кутии и мене ми помогна,но во моментот не бев бремена.Јас имав 1.000.000 вредност,по две дози немав ништо,си јадев како и дотогаш.Дозволен е во бременост и не штети.Секое добро:*
     
  13. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    20191010_111805.jpg Еве го мила,но нагласи им дека си бремена за секој случај,зошто секој организам е различен.
     
  14. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Го купив на мм во аптека му рекле дека е дозволен во бременост, го прашав и Ивановски ми рече може се надевам ке биде ок , плус пијам и антибиотик, ти благодарам се надевам ке се спасам :*:hug:
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Имав ешерихија коли, пиев антибиотик.... Моментално за превентива пијам Утисепт таблети. Но постои можност за моментална бременост, а пијам вакви таблети. Дали некоја од вас има искуства? Дали може да влијаат на бременоста?
    Благодарам.
     
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Немам искуство, ама тие се на природна база и не влијаат никако на бременоста.
     
    На KiwiFruit му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    Да се самоцитирам ,мене овие умебоши сливи за 4дена ми ја исчистија и од тогаш се нема појавено, дозволено е во бременост. Ја купив од продавниците за здрава храна , по пола насабајле на гладно ,и семката да ја шмукате едно 10минути 4-5 сливи се доволно ,џабе се антибиотици само ова е лекот:*
     
    На TrinityNeo, eta, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Јас сум 27 недела, денеска на резултатите ешерихија 250.000,ја имав и пред бременоста но сега некако се исплашив, највеќе ми е страв за бебето и од предвремено породување, ќе видиме што антибиотик ќе пијам, страв ми е пак да не се појави до крајот, веќе се отрув од антибиотици во текот на бременоста. Дали добро поминавте со оваа бактерија во бременоста јас не знам во паника сум
     
  19. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Јас имам ешерихиа во урината од 2012год. до ден денес и секогаш кога правам уринокутура имам 1.000.000 за жал кај мене е резистентна со се пробав да ја искоренам прво антибиотик цитерал, зинат, амоксицилин, монурал кесички прашок, фуролин од грција купував и други не ми текнувА значи буквално се се имам испробано течности брусница чаеви, семки од тиква, диво оригано џабе кај мене ништо не делува. Сега сум 5ти месец бремена и незнам што повеќе, докторката ми кажа ништо да не земам само да пијам вода многу и дека ако ја имам не му штети на бебето па ќе видиме како понатака ќе се одвива
     
  20. MamaIvana

    MamaIvana Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум 10 та недела. И на уринокултурата се откри ешерихија коли. Немам никави симптоми. Матичната ми даде да пијам панцеф 10 дена. Но нели е мн јак антибиотик тоа... Поготово додека трае органогенезата на плодот. Почнав со чај од брусница по 2л на ден. Не го земав антибиотикот. Некој со слично искуство?