1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ејми Вајнхаус (Amy Winehouse)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Isabel, 23 јули 2011.

 1. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  2.244
  Ејми Џејд Вајнхаус (родена 14 септември, 1983 г.) е англиска пејачка и текстописец, позната по својот електричен микс од различни музички жанрови, вклучувајќи Р&Б, соул и џез. Вајнхаус е најдобро позната по нејзиниот моќен контраалт вокал, злоупотреба на супстанции и ментални здравствени проблеми. Во 2005, таа помина низ период на пиење, тешки дроги, насилно расположението и губење на тежината. Деби албумот на Вајнхаус од 2003 Frank беше критично успешен во Велика Британија, а беше номиниран за наградата Mercury. Нејзиниот следен албум од 2006 “Back to Black“ ја доведе до шест Греми номинации и пет победи, остварувајќи рекорд за најмногу победи од женски артист во само една ноќ, и со тоа Вајнхаус стана првата британска пејачка која добила пет Греми, вклучително и три од "Големата четворка": најдобар нов изведувач, плоча на годината и песна на годината. На 14 февруари, 2007 година, таа е добитник на наградата Brit за најдобар британски женски изведувач и исто така била номинирана за најдобар британски албум. Таа е три пати добитник на наградата Ivor Novello, прво во 2004 година за најдобра современа песна (музички и лирски) за "Stronger Than Me", потоа во 2007 година за најдобра современа песна за "Rehab" и во 2008 година за најдобра песна (музички и лирски) за "Love is a losing game", како едни од најпрестижните. Албумот е трет меѓу најпродаваните од 2000-тите во Обединетото Кралство. Вајнхаус се согласи да формира група со тапанарот на The Roots, Куестлов. Вајнхаус е заслужна за влијанието во зголемувањето на популарноста на женските музичари и соул музиката како и за оживувањето на британската музика. Карактеристичниот стил на Вајнхаус претставувал и муза за модните дизајнери, како што се Карл Лагерфилд. Проблемите на пејачката со дрогата и алкохолот, како и самоуништувачко однесување, станаа редовни таблоидни вести од 2007 година. Таа и нејзиниот поранешен сопруг Блејк Филдер-Цивил се соочуваа со правни проблеми по кои тој беше осуден на издржување затворска казна. Во 2008 година, Вајнхаус се соочува со низа здравствени компликации кои претставуваа закана за нејзиниот живот и кариера.
  Ејми умира од предозираност на 23.07.2011 година.

  Дискографија

  2003: “Frank“
  2006: “Back to Black“
  2011: ТБА


  Превземено од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1% ... 1%83%D1%81
   
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Сакам да кажам...

  СДК почивај во мир Ејми. :(
  Каков глас загуби светот. Доказ колку може да не` чинат некои постапки. :x
  Можеше уште многу да гради и имаше потенцијал.
  http://www.youtube.com/watch?v=w1evzhSast8

  Баш...
   
  На ana.ubavkata, LuisRoyo, Phyramide и 6 други им се допаѓа ова.
 3. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  Сакам да кажам...

  Amy Winehouse се предозирала дома и умрела. Толку и беше и неа :?:
   
 4. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Ејми Вајнхаус мртва!

  Не носел бурниот живот секогаш арно.

  Лесна и земја.
  :|

  http://en.wikipedia.org/wiki/Amy_Winehouse
   
 5. La.n.a

  La.n.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  18
  Ејми Вајнхаус мртва!

  Прашање на време беше кога ќе се случи ова..

  Нека почива во мир, како и да е.
   
 6. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  Ејми Вајнхаус мртва!

  Нека почива во мир
   
 7. Freak.of.nature

  Freak.of.nature Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  30
  каде прочитавте????? давајте линк ??? :^)
   
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Значи морам да ја окаректизирам како глупава! При таков глас, специфичен изглед, добра поткова, да си го упропасти животот... Не знам, стварно треба да си ептен глупав. :x

  Песните и се многу добри, мој личен фаворит - Тиарс драј он деир оун...

  http://www.youtube.com/watch?v=AXSvRWsNJJg

  Еееее, да беше попаметна, ќе знаеше како да си го искористи и гласот и стасот, не беше лепотица, но во денешно време се бара уникатност. Па да си изнаснима албумчиња, па концерти, тури... Огромна заработка плус.

  Тоа ти е, некои луѓе не знаат што со себе, а не пак со слава плус.

  Нека почива во мир. :f:
   
  На Strumfeta93, Phyramide, eutixismena и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Plavokosa

  Plavokosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  20
  се надевам ке најде спокој за својата душа...нека почива во мир
   
 10. VeRyCa

  VeRyCa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  R.I.P Amy ! :/
   
 11. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.511
  Допаѓања:
  39.822
  Пол:
  Женски
  Штета....но ова и се очекуваше. Нека почива во мир
   
 12. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
 13. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
 14. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
 15. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  R.I.P. музичари...

  Нека почива во мир, беше прашање на време кога ова ќе се случи, само жално е што не знаеше да го искористи оа што и беше дадено од Бога.
   
 16. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
 17. mando-diao

  mando-diao Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  32
 18. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  R.I.P. музичари...

  Почивај во мир :worried:
   
 19. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Штета што толку специфичен и прекрасен глас постоеше во толку лабилна и психички болна личност. Нека почива во мир.
   
 20. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  R.I.P. музичари...

  нека почива во мир