Е-читач

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 22 март 2012.

 1. SiMpAtIcNaTa

  SiMpAtIcNaTa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  126
  Дечки вчера ми стаса киндлот, ама некако ич не можам да се снајдам :^) Се регистрирав на амазон, поврзана сум и на интернет, ама освен книгите што и се за продавање, никако не можам да се поврзам со некои страни што имаа бесплатни книги за е-book читачи, ниту пак имам пристап до мејлот. Знае ли некој што е работава? Да не треба да симнам некоја апликација, или пак да ми каже како можам да префрлам најлесно книги?
  Фала многу
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Поврзи го со комјутер и отвори го на компјутерот како фолдер. Потоа копирај книги таму.
   
 3. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Било која пдф книга може да си ја пратиш на твојата kindle адреса и во субјект ке напишеш Convert, и книгата за неколку минути ке се појави на твојот читач.
  ПДФ книги имаш на форумите balcandownload или на knjige.club.
  Со здравје да си читаш, јас никаде не одам без мојот киндле, просто го обожавам.
   
  На Elen4e_sonce и SiMpAtIcNaTa им се допаѓа ова.
 4. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Продавам читач за е-книги Tolino vision 4HD, со околу 200 книги на српски јазик и опција да се додадат и повеќе, и оргинал кожна футрола.Повеќе за перформансите можете да видите на линкот: https://goodereader.com/blog/electronic-readers/tolino-vision-4-hd-review
   
 5. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
 6. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите.. Јас сум заинтересирана за kindl... Дали ќе може да ми објасните како функционира и дали книгите се само на англиски?
   
 7. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Подобро да си земеш таблет со андроид и eink екран отколку киндл :)
   
 8. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Какви книги ќе му ставиш, такви ќе има. Мене на пример сите ми се на англиски, такви книги најлесно ми е да најдам на интернет.
  Што те интересира поточно? Батеријата му трае еден месец на мојот и тоа со читање минимум саат време на ден.
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  На пример каков?
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Топло препорачувам три најдобри производители:

  Onyx boox како не толку познати но евтини и квалитетни;
  Sony, докажани и нај скапи, истотака и најголемиот еинк таблет го имаат тие (13 инчи, што според мене е многу);
  Epad, како и оникс, евтини и одлични.

  За батеријата, единствената потрошувачка е при промена на содржината или страница на екранот. Доколку остане вклучен, екранот не троши батерија воопшто.

  Сите три брендови се одлични, останува уште изборот на големината. Јас препорачувам осум или десет инчи.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.851
  Допаѓања:
  47.175
  Пол:
  Женски
  Овие се изгор скапи и нема потреба од вакво нешто доколку не е за нешто поврзано со работа.
  За некој што само сака да чита е доволен киндл.
  И јас на англиски читам, ама може да се најдат книги и на српски, а поретко и на македонски.
  Гледам сега има нешто вакво https://knigoteka.mk, ама не сум запознаена како функционира.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Има еден onyx 12000 денари е
   
 13. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Не се сложувам, електронски читач е далеку подобар од таблет, можеш да земеш киндл или толино и со нив нема утка.За книги на македонски нема некој избор ама затоа на српски има се, има форуми, фб групи и страни кад што има книги.
   
  На Maja333 и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.277
  Пол:
  Женски
  Таблетот тежи во рака, Киндлот не. Имав таблет со што ти ја знам каков екран, со милион спецификации, за така да ми стои по дома.
  Кога еднаш ќе почнеш да читаш на Киндл или друг читач (значи е-читач, не таблет), нема назад. Ништо не ми беше доволно удобно и пријатно за очите како Киндл, пак си се вратив на него.
   
  На crimson, Maja333, macalavica и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.534
  Пол:
  Женски
  Киндл и за 4000-5000 може да најдеш. Мене ми е најдобра инвестиција во последниве две години.
   
  На Maja333 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Да ама само за epub и mobi и одредени pdf формати, за скенирани книги тешко...
   
 17. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Сѐ е исто само што на инк таблет имаш повеќе можности и подобра резолуција.
   
 18. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Секоја книга може соодветно да се конвертира во формат погоден за е читач.
   
 19. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.042
  Допаѓања:
  34.436
  Пол:
  Женски
  Јас веќе една година како читам на таблет и супер ми е, си го наместив светлото како ми одговара и не ми смета.
  Си комбинирам за читање еднаш во електронска верзија па во печатена.
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 20. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Се сложувам, јас читав на се, и на таблет и на мобилен тел и на компјутер, и само си ги расипав очите, електронските читачи не се џабе измислени, просто се неспоредливи во однос на останатите уреди.Лесни се, не замараат очи,не го расипуваат видот, држат батерија долго, скогаш имаш огромен избор за читање. Се додека не земеш читач во раце немозеш да направиш соодветна споредба со останатите уреди.
   
  На ..Queen..1998, mula и Annath им се допаѓа ова.