1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Е-читач

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 22 март 2012.

  1. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Ааа во тој случај - проблем. Јас читам 10 часа неделно и батеријата ми трае подолго. Ајде, тоа е, ќе купиш подобар :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам затоа и се загрижив, разликата од порано е ептен очигледна.
    Имам читано и по 5-6 саати на ден претходно, па не се трошеше толку брзо и го полнев отприлика на три недели. Ова ептен често ми се виде, секоја недела виси на полнач. Ми се смачи малку, ама нека тера уште некое време па ќе барам нов.

    Не сум спремна да се одделам од „старудијава“ сè уште. :D
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Јас мојот прв киндл го загубив и сосема те разбирам кога викаш дека не можеш да се одделиш. Уште ми недостига, не можам да го преболам иако веднаш купив нов :D
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Ај да си прашам, ама не се надевам на позитивен одговор - дали има некаде низ Мк футроли за Киндл? Знам дека нема, ама пак... ги пробував во Анхоч футролите за Pocket Book да не случајно се погодат на Киндлов, ама не, ниедна не се погоди. Онлајн нарачка не иде предвид, не зашто не ми се чека, туку ептен сум изгорена... ако нема во Мк, можно ли е да има некаде во соседствово?
     
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Дали може на е-читачот да се читаат книги со српски превод?
    Можеби звучи прашањето глупаво, но не се разбирам многу во е-читачи ама би сакала да си купам.
    Како што прочитав повеќето читате на англиски јазик, а мојот англиски не е толку совршен.
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Може да се чита на секаков јазик, само форматот на книгата е битен.

    Киндлот поддржува mobi фајлови и секако, има бесплатни онлајн конвертери и програм кој можеш да го симнеш (Calibre) за да ги конвертираш во соодветен формат електронските изданија на книгите кои ги имаш.
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Јас пред некој ден си купив Kindle, спуштив книги на Англиски што планирам да ги читам и супер е се. Ама сакам да прашам каде можат да се најдат книги со Српски/Македонски превод и дали воопшто има такви за на е-читач. И на колку време го полните е-читачот, по колку саати? :)
     
  8. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Погоре членка има објаснето дека овде битен е форматот накнигите, не јазикот, а Киндлот ги чита скоро сите формати. Не можам да ти помогнам околу свалањето книги на српски и македоснки, дури мислам дека има многу мал број книги на македонски кои тешко се наоѓаат во е-верзија, а за полнењето- околу 2-3 саати треба да се наполни.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Како што пишаа погоре, не е битен јазикот, битен е форматот, да може Киндл да го поддржува. Ти треба да бараш книги во mobi или azw формат, евентуално ако ги најдеш во пдф да ги конвертираш. Имаше опција за конверзија со Киндл мејл или пак на компјутер да го сториш тоа, со програмче. Во упатството си пишува колку време се полни. Јас го полнам 4-5 часа.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Да напишам апдејт за мојот проблем со пребрзото трошење на батеријата. Можеби ќе му се најде на некој со сличен проблем во иднина. :)

    Го апдејтирав и се среди само од себе. Прогуглав и најдов исти коментари како мојот баш за таа верзија што ја имав инсталирано (имала некој баг кој така се одразувал на батеријата), симнав нов апдејт и сè си е во ред, како нов е. :)
    Го немам ставено на полнач околу месец дена, а баеги читав месецов, постојано бев обесена на него.
    Иначе тоа се случи (Киндлот почна да зафркава со батеријата) кога стиснав ОК на некој автоматски апдејт.
    Ќе си го апдејтирам мануално во иднина и така. :)
    Битно куртулив од купување нов Киндл. :lol:
     
    На Annath, Elen4e_sonce и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  11. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    E-читачот си има и некои предности и некои недостатоци.Предности му се тоа што ако си зафатен со друга работа можеш во исто време и да читаш и да работиш,исто така за луѓе кои ги мрзи да читаат или пак имаат расипан вид...Недостатоци му се тоа што неможеш да ги најдеш сите книги,или пак се на друг јазик...Сепак јас повеќе преферирам книги во печатена форма.
     
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Сакав да си купам е-читач, но не ми се даваат толку пари за него. Некако скапо ми изгледа, па си читам книги на таблетот и воопшто не ми смета на очите.
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Дали можеби си се збунила со аудио книги?
     
    На Bender Rodriguez и crimson им се допаѓа ова.
  14. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    Да,касно ја согледав грешката:tmi:
     
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Луѓе од каде најчесто си симнувате книги за Киндл, онише кои што имате? Јас добив на подарок и сакам да читам на него, ама некако многу малку книги успеав да најдам за спуштање бесплатно.
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Со здравје да си читаш.:inlove:
    Јас најчесто од тука симнувам, односно од тука ти дава линк каде можеш да ја симнеш книгата.
    Ако не можам да ја најдам тука пребарувам по торент сајтови, или пишувам на гугл името на книгата и epub, најчесто се наоѓаат во epub формат, ако не го поддржува киндлот се конвертираат во mobi или azw.
     
    На Animali, CameliaMiller и 1209 им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    www.bookfi.net
    Има многу избор.
     
    На CameliaMiller и 1209 им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.776
    Јас би ти рекла од Али да нарачаш сепак :)
    Мојата е од Амазон во исто време со Киндлот купена, ама Али ти е опција Б.

    А за соседствово не верувам, ептен ако некаде имаат достава од Амазон... башка што сигурно ќе те изгорат со цена.
     
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.776
    Симни си од пират беј со торент на телефон, или пак ако сакаш на српски/хрватски има доста, onlineknjige.com .

    Најлесно да си префрлаш книги ти е преку Андроид send to Kindle опцијата или јас најчесто на маилот на Kindle си праќам директно.

    Киндл awz3 формат прифаќа и pdf
    Книгите кои ги симнувам како пдф не ги конвертирам, но секој друг фајл (епуб пример) го конвертирам во awz
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Нарачав од Амазон, одамна ја имам, уште од летото. Ми се погоди, си најдов продавач што врши достава до тука, и завршив работа.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.