1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Желба за бебе после спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 17 јануари 2015.

  1. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Eve jas mozda procitavte go izgubiv bebeto vo 37 nedela ali zelbata za nova bremenost e uste pogolema:)
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Zelbata za bebe ako ja imas sekogas kje bide golema, posebno koga vekje si bila bremena i si go gledala toa malecko kako pretka na ekranceto. No mislam deka zena da ima spontan dali vo 6ta nedela, dali vo 37 zelbata za bebe e sekogas ista... Dodeka nemas tvoe bebe vo racete sekogas kje posakuvas mnogu :)
     
    На ivanablazheska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Kaj mene e taka , jas go izgubiv vo 24 nedela . Zelbata uste poveke raste i go pravime vtoroto bebe od koga pominaa 40 dena od spontaniot no si dobivme novi dijagnozi i potesko ni odi . So Gospod napred i toa ke bide nema razocaruvanje bolkata postoi i zelbata e tuka . Veke se pomiriv so toa i terame napred glava gore i rabotete za drugo bebe :*
     
  4. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Pa da mora napred zelbata e dilna a stravot uste posilen ete o nie pocbavme posle 6 meseci pauza se nadevam ke bide
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi , doktorite poveke ke te pazat i ke bide dobro . Nie eve uste nekoj mesec dve godini se obiduvame no ne saka . Samo zdravje sto e vashe ke si dojde :*
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Vi posakuvam da si se izraduvate vo najbrzo vreme :) zelbata sekogas e tuka kaj sekoja zena i zatoa vi posakuvam na site vo najbrz period da se izraduvate :)
     
    На dromka, mama31 и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  7. loverka92

    loverka92 Нов член

    Се зачлени на:
    2 март 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    I jas imav spontan i po 3meseci ostanav povtorno. Vo tie tri meseci imav + intervencija druga. Bidete hrabri i opusteni
     
  8. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Se ke si dojde na svoe mesto,porano ili podocna.Jas imav spontan vo 19 nedela,pa iako se pazevme 6 meseci,samo Gospod znae kako zabremeniv posle samo tri meseci.Sinko vikendov napolni pola godina.Samo zelba,verba,zdrav razum i se ke bide...
     
    На *Milicka* и dromka им се допаѓа ова.
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Jas izgubiv bliznacki vo 30 ta nedela poradi greska na doktori, t.e slepci :( eve veke pomina 1 godina I sega ke probame pak da imame bebcinja :). Problem jas nemam za da zabrememam no poradi maz mi morame na INF no I toa ne me zagrizuva me maci samo momentot kako da veruvam vo Ginekolozive zasto ne samo sto mi gi ubija bebinjata ke me ubieja I mene :(
    Mnogu se plasam :)
     
    На fina erika и Olgica.bu им се допаѓа ова.
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ti go razbiram stravot i somnezite vo lekarite,no, od druga strana stom ti si go izbrala doticniot lekar, pretpostavuvam deka si imala doverba vo nego. Kako i da e, koga ke ni se sluci tragedija vo slucajov so bremenosta, vinovni ni se site lekari, voopsto, cel svet. I jas imav spontan, vo 19 nedela i toa preku nok, a bremenosta mi bese od ubava poubava bez nikakvi problemi. Site gi obvinuvav, pocnuvajki od lekarot pa nadalje. No, so ladna glava i zdrav razum, so tek na vreme, si rekov, taka trebalo da bide.
    Kolku i da zvuci izlisno, bitno imate zelba, pred se taa e bitna, verba vo Boga, zdrav razum i veruvaj sto e tvoe, ke si dojde. Jas eve sega imam sestmesecen sin, ostanav bremena posle tri meseci od spontaniot i toa navistina ne mi e jasno kako, ednostavno se desilo,taka sakal Gospod.
    Se pazevme, po preporaka posle slucajot, sest meseci a ete sto se sluci.
    Taka, sto, samo trpenie :)
     
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Taka e veruvav na 2 ginekolozi maticniot i privaten ( od nasata najrenomirana privatna klinika demek a tamu i sum porodena) i dvajcata me gledaa i sledea odev na kontrola sekoja nedela i nikogas ne mi kazaa nitu spomnaa nekoj problem sostojba za da vo 30 nedela bliznackite mi bidat intrauterino mrtvi :) i na kraj se vospostavi deka sum imala mnogu visoki dimeri postelka cela so kalcifikacii i trombovi i jas so d dimeri nad 9000 i sekako so pulmonalna emboloja slucajot imase i pravna razresnica sto uste na prvo rociste jas dobiv no cenata koja ja plativ i ja plakam.........zatoa nikoj neka ne me tesi so taka trebalo da bide. Epa sega kazi mi kako da veruvam
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ne znam sto da ti kazam, sto vikaat starite ne sum pametna...ili bile tolku "strucni" ili navistina nemalo nikakov simptom koj bi ukazal na nesto za da se kontroliraat dimerite i slicno. A sto se odnesuva do verbata, veruvam, tesko e posle se, ama pa sto ke pravis, ete imate zelba za vtoro, sepak, ke treba da baras lekar vo koj ke imas doverba. I kolku i da gi obvinuvas, ne mozes 100 % da tvrdis vo koj e vinata, samo Gospod znae.
    Inaku, ne sekogas od najrenomiranite kliniki se i najdobri i najstrucni(bar jas taka smetam)
     
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam deka renomiranite ne se sekogas najdobri a ne ni mislev deka se najdobri samo mislev deka ke bidam pozgrizena, a so samata obdukcija na postelkite se pokaza deka i te kako imalo alarm samo poradi toa sto i dvajcata si se prijateli resile deka nema potreba da krevaat panika posto kaj i da e ke me porodele, a mene bar da mi spomnaa ne ke bese loso. I sega posle se jas voopsto ne gi obvinuvam samo si kazuvam kako e ima na niv koj da im sudi.
    Kako i da e da ne se mnogu mnogu navrakam :) :) :) sega eve valjda od april pocnuvame so INF i so pogolemo iskustvo i valjda so poarni ginekolozi, pa zdravje vo maj ke imame ubavi vesti i dolga i teska bitka no so ubav kraj :inlove::rofl:
     
    На fina erika, dromka и podravka им се допаѓа ова.
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Navistina,zalosno,ama bidnalo,nema vrakjanje samo golemo iskustvo za ponatamu. Najbitno,kako sto rece,da ne se navrakas na toa,se neka ti ostane kako los film. Vo slucajov, ova od iskustvo, najbitno posle se e da go zadrzis zdraviot razum,sto pobrzo si dojdes na sebe,toa podobro. So golema verba i zelba,terajte i gledajte napred. Od se srce Vi posakuvam se da tece kako treba, pa kako sto i samata vikas zdravje vo maj da vi trgne so dve crtki i happy end :)...
    P.S. ako ti e za uteha(mene epten mi bese) edna poznanicka imase duri cetiri spontani i toa vo poodminata bremenost, pa eve vo januari rodi zdravo pravo bebce.
     
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Pravo da ti kazam otkako mi se desi ova postojano slusam storii na zeni, devojki koi abortirale od najrazlicni problemi, i mene od toa iskreno strav me faka, i poradi toa sto ovoj pat vednas ke vlezam vo visoko rizicna grupa na bremenosti me faka vednas panika, problem kaj mene ne e da ostanam bremena tuku da go zadrzam. Ali ajde eve i od tvoeto iskustvo sto e moe ke si dojde pa valjda koga i vtor pat ke mi ja dadat taa moznost valjda nema da mi ja zemat :)
     
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Te razbiram vo celost, ama toa e nema beganje. Jas iskreno kolku sto se raduvav, tolku mi bese strav od vtorata bremenost. Doznav deka sum bremena vo petti mesec !!!(deka,veke spomna, se pazevme maksimalno so site nisani 6 meseci i koga se oslobodivme i napraviv test bev sigurna deka sum max 3-4 nedeli), i koga otidov na lekar toj mi vika aloo 19 nedela si!,nemav nikakov simptom,si dobivav najnormalno, hormonite izludeni bile i ete,se kako na film. Duri se porodiv sekoj den mi pominuvase vo strav, so mm voopsto ne zborevme na taa tema, dlaboko vo sebe stravuvav sekoja sekunda, sekoe mrdanje na bebeto me vadese od pamet, iminja,kolicki,obleki ne mi pagjaa na pamet(so ogled na prethodniot tragicen ishod).
    Strasno, koga ke mi tekne, edvaj izdrzav psihicki ama ete bidna...sega ne razmisluvaj vo stilot kako ke go zadrzis, koncentriraj se na ubavi misli pa koga ke stasas do taa faza so Gospod napred :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu na pozitivnite misli mnogu mi znacat :D
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Nema za sto,forumot i postoi za soveti,preporaki,iskustva...I jas tuka povremeno si naogjav uteha.
    So sreka vo planovite pa zdravje da se citame vo trudnicki muabeti,bebe i drugi srodni temi :)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    @emkaemka ti citam i se pronaogam. Istoto toa i mene mi se sluci preku nok vo 24 nedela , ne mi se proveruvashe cerviksot i sum bila otvorena i me fatija bolkite koga bev vo bolnica kasno beshe i bebeto pocina, doktorkata sto mi ja sledeshe bremenosta mi vika ti se kacil pritisokot i zatoa si se porodila.

    Posle 1 ipol godina probuvanje i nateganje stignavme do dijagnoza azoospermija sto sme slucaj za invitro.
    I jas ke bidam vo visoko rizicna grupa.

    Sakav da kazam deka nema potreba od strav na mnogu ni se slucilo toa me boli me rascepuva bolkata za prvoto zasto taka koga beshe zdravo pravo napredno bebe. Ne se plasi i pozitivno , probaj pak invitro i ke vidish deka ke bide se vo red :*
     
    На dromka и emkaemka им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Ke pisam samo zivi zdravi bile pa videle :) pa zdravje za nekoj mesec ke se cetame vo trudnicki muabeti I tamu ke si davame podrska za se sto ke ni pretstoi :)
     
    На MILA VANILA@ и bokace им се допаѓа ова.