1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Желба за популарност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од dzeliii, 1 јуни 2017.

  1. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Извини што те цитирам ти го прочитав коментарот и видов дека не е само другарками со сличен проблем и уште има иако не се гледаме.Секој ден веќе незнам колку години уназат она замислува дека дечко ќе и стане дарко глишич или оној од филмон со вампирот или незнам кој глумец некој и само замислува.И зборев разбуди се најди си дечко овие никогаш нема да ги имаш и ми се налути зашто така сум и рекла и ми вика од кај знаеш може еден ден мој ќе биде.И само реков океј.
    Сето ова е уште од мала немаше пружено љубов и внимание туку све беше викање од страна на родителите и карање и да учи и само да учи ништо друго во животот.Кога дојде време за искачање незнаеше надворешниот свет каков е и си замислуваше пак некој дека ке биде нејзин ,а нејзините и велат во 12 сат дома.Додека она само учеше учеше и пропаѓаше братот нејзин се издигаше и успеваше ако е помал од нејзе и нормално си беше свое глав не слушаше никој колку можеше учеше затоа сега него кола му купија све му дадоа ,а нејзе пошто леташе и кјутеше ништо не доби само и уплатија возачка а кола не и дават не била она за кола.Затоа на братот нејзин му купија кола!
    Муабетот ми е ваквите работи се случуват почесто и за ова се виновни родителите не им посветуват внимание на децата или ги прават дека се неуспешни,невнимателни глупави и за да им докажат децава на родителиве дека можат замислуват да станат популарни.За да се докаже на родител дека може има и други начини не мора да е само ова.
    На девојчево што ја отвори темава ќе и кажам само нека проба да успе не е лошо тоа али само нека не лета многу високо да не падне после многу боли.
    Ти посакувам среќа
     
    На jacqueline.s и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  2. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Не се извинувај, океј е, за тоа е форумов. ;) Вистина е дека има голема вина во родителите, ама не секогаш. Ќе се земам сама за пример. На моите бракот им беше катастрофа. Можеби не ме научиле како треба, ама затоа знам како не треба. Мислам дека нема личност која не влечи по некоја траума од детството, ама тоа не значи дека цел живот треба да си го упропастиш заради глупости.
    Нормално е да се има celebrity crush, на секого му се случило, посебно во тинејџ денови. Кај нормална личност останува само во фантазија. Знам дека некои овде спомнаа одење на психолог. Не се сложувам, не е ова Западна Европа, па имаат сесии три пати неделно, па исповеди и глупости. Во мк гледаат да ги откачат што побрзо. Јас би советувала да работи на себе како личност. Само тоа може да ја одвлече од опсесијата за славен живот, кон враќање назад во реалност. :)
     
  3. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе иста судбина имав и јас со родителите поминав и бурно и убаво детство али од тоа научив многу и станав силна девојка.И покрај сите маки јас се борев нормално сакав и јас да бидам фото модел али кога знаеш дека во оваа држава неможеш никако да успеш реков не!Како мала сакав да станам шминкер и сега ќе учам за тоа и покрај тоа што работам и родителите во се ме подржуват.
    Тинејџ деновите лудуваш сите сме лудувале хахах али понекогаш треба да се размисли со ладна глава што правиш со својот живот.
    Никој не сакам да осудувам ни девојчево за тоа што сака да стане нека проба нека се бори може ќе успе.
    За психолозите во право си се согласувам со тебе гледат да те откачат да ти ги земат парите и толку
     
    На Aquamarine93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Не ми е јaснo жoштo јa небулизирaте темaвa и девoјкaвa јa дoведoвте дo емoциoнaлен нестaбилен стaдиум.
    Јa ке тргнaм oд себе ,знaчи и јaс ,a И мoиве кoлеги нa фaкултет сaкaме дa сме слaвни и секaкo зaтoa сме се зaпишеле нa тaкoв смер кoј штo е пoвржaн сo медиуми , a вoеднo бидејќи јaс нaјмнoгу штo сaкaм е дa се сликaм и снимaм вoеднo еден периoд си блoгирaв и стекнaв слaвa нa инстaгрaм и нa фб. Тaкa дa ништнo не е невoзмoжнo!!!
    А инaку мoј сoвет ти е дa се зaпишеш нa некoј курс зa фoтoгрaфирaње зoштo тaму честo се прaвaт фoтoсесии и oстaнaтите членoви мoжaт дa те земaт зa мoдел нa нивните излoжби. Пoтoa мoжеш нa дрaмски курсеви дa идеш или нa курсеви зa вoдители и нoвинaри и ете ти слaвa. :D
     
    На friendy и Indiegurl им се допаѓа ова.
  5. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Баш напротив. Некои од нас сакаат и да помогнат. Еве и линк на девојката, за курсот кој го спомна ти. http://www.tc-eva.com/trainings.shtml#2
    Настрана од тоа. Мене не ме загрижи толку тоа што сака да стане јавна фаца, туку начинот на кој тоа и се одразувало и опсесијата со спортистот. :)
     
    На mode-kristina, Someonespecial и lunchy им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    И Проески го ругаа кога беше жив. Откако умре сите магично го засакаа. За волја на вистината, сега некој да даде критика по неговиот лик и дело, најверојатно би бил етикетиран како психопат, па попаметно е да премолчи.
     
    На SnowWhite8, lunchy и CoCoGiiiRL им се допаѓа ова.
  7. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.933
    Пол:
    Женски
    Обично такви желби се јавуваат кај помали деца. Да бидам искрена и јас како мала сум замислувала дека ќе станам славна, дека сите ќе ме знаат, дека ќе имам исто така некој познат убав дечко... Но не би го нарекла тоа опсесија, сепак станувало збор за наивна детска желба, на крајот на краиштата сум имала десетина години... Ајде да речеме дека може вакво нешто да се јави и на подоцнежни години. Секој треба да се труди да го добие тоа што го посакува. Можеби нема да станеш позната низ целиот свет но е сосема возможно да станеш позната во државава. Но за тоа треба да понудиш и некаков квалитет. Треба да имаш некој талент пример за пеење, цртање, глумење или пак убавина и пропорции за манекенка или топ модел. Не дека неможе да се стане познат и преку правење глупости но не секој е создаден за такво нешто. Почни поквалитетно да си го исполнуваш времето, најди си занимации кои те исполнуваат наместо само да размислуваш за слава и за дечковци кои не ги познаваш лично. Излегувај често, верувај дека ќе сретнеш и лично ќе запознаеш некој со кој реално можеш да започнеш нешто. Ако ништо од ова не ти помогне, тогаш не е лошо да поразговараш и со психјатар.
     
    На lunchy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Секоја чест ти симнувам капа. :clap: Многу добро кажа сите сме сонувале такво нешто како деца, тинејџери... Посебно генерацитее од 1970-80 па наваму откако медиумите се појавија масовно и почнаа да се даваат секакви програми по телевизија...Сите овие што ја осудуваат девојката имале слични очекувања и соништи порано но ги потиснале тие чувства некаде длабоко, исто како мене, исто како тебе. И затоа ќе ве молам престанете со осудувањата!
     
    На lunchy и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  9. SweetHeart12

    SweetHeart12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    За ова постои болест, HPD (histrionic personality disorder).
    Прочитај симптоми на интернет, истражувај, можеби ќе се пронајдеш во некои од нив. Ако сметаш дека оваа жед за популарност и внимание ти наштетува и стануваш депресивна, посети психијатар.
     
  10. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Поради желба за популарност и лајкови на фб да бидат познати еве што се случило негде.
    Може мислењево не ми е за тука али сакав да споделам пред да направоте нешто.
    Ова е премногу жално од др страна премногу е идиотски,цинички и безчуствителност.
    http://hitportal.com.mk/se-zakani-deka-ke-go-frli-bebeto-od-zgrada-ako-ne-sobere-1000-lajkovi/
     
  11. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Ја немам оваа желба. Интроверт сум и не сакам ниту да сум центар на внимание ниту популарна.
     
    На Briar Rose и Someonespecial им се допаѓа ова.
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Желба за популарност најмногу се јавува кај адолесцентите, во еден стадиум од животот и младоста, кога допрва личноста се формира и гради, полна е со амбиции и желби, а има недостаток на животно искуство и токму таа полетност и енергија ја разгорува и желбата за слава и популарност, но со тек на годините истата спласнува.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не патам од тој комплекс да бидам позната и сите да ме знаат. Се знае сите у државава на кој начин се популарни
     
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.631
    Допаѓања:
    116.198
    Пол:
    Женски
    Немам таква желба.
     
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Желба не е доволна, ниту труд. Врски се потребни.
     
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Јас отсекогаш сакав да бидам славна, ама не во Македонија. Мислам дека тоа е причината што не се сметам за среќна личност.

    Изгледа е нешто наследно во мојот случај, татко ми ми кажа дека и тој порано посакувал да биде познат, постојано купувал весници и списанија за неговите омилени селебритис, читал интервјуа за да научи која е тајната на таквиот успех и ги имитирал нивните навики (оние здравите), дури му било многу мака зошто не се родил како дете на познати родители од Холивуд, хаха повеќе се филмал од мене :rofl:
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.064
    Допаѓања:
    11.204
    Сите деца сме имале такви соништа. Од денешна перспектива изгледа смешно. Како мала запишував вести на лист хартија, и како презентерка ги читав, со оној контакт со очи како да имаш гледач пред тебе. Пеев на толчник за толчење пиперки. Во средно пеев неколку пати на фестивалот на француска шансона. Два пати одев на аудициите на М2, и не направив ништо, ама не жалам воопшто.

    Денес не сакам да сум славна, само не сакам да сум анонимна.
     
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.631
    Пол:
    Женски
    Не ми паѓа на памет да бидам славна, ќе ми ги извадите низ нос мислењава од форумов. Exposé ќе ми направите.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jasmin88

    Jasmin88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2022
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    1.090
    Имав желба како помлада, многу сакав да сум на некоја политичка функција или да бидам новинарка некоја, да бидам позната и често на ТВ. Сметам дека вака сега како непозната ми е поубаво, мирот е бесценет, популарноста не носи многу добро.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.183
    Пол:
    Женски
    Да се родев во друга држава, дефинитивно ќе влезев во шоу-бизнис, премногу ме влече забавната индустрија. Македонија е на тие полиња тапа, крајно непривлечна.