1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Железни парички

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tufchence, 20 ноември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не бев спремна минатиот пат дека така ќе ми кажат :) Плус не беше баш лесна кесата со сите парички да се шетам наоколу. Завршена работа - веќе не ги собирам.
     
  2. MiaNmaR

    MiaNmaR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Таков човек сум што се што има троши до последно денарче НО од денес ке собирам во касичка и нема отворање додека не ја наполнам до врв:!: :D
     
  3. ivancekitty

    ivancekitty Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    6.539
    И јас си собирам железни парички во BU големата кутија од парфем :)
     
    На ♔ cυτє ♔ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. badgirl2

    badgirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Jas imam sobrano 170 denari haha :D
     
  5. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Од мала си штедам железни патички :)
     
  6. Annabel Lee

    Annabel Lee Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Јас никако да заштедам некој денар. Абе и 5 ден. да имам ситно, орбит на парче ќе си купам или еурокрем блок, и пак ќе ги потрошам. Кое штедење у каса,шише...
    Пред некое време демек ќе штедев за концерт и заштедив околу 150 ден. и фати рецесија а знаете како е кога немаш цигари, и ништо од штедњата. Инаку не ме нервираат у новчаник, ме нервираат кога ќе ми паднат у маркет, на улица, па собирај ко будала.
     
  7. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Не се радувам толку на 100 денарка хартиена колку на 50 денарка метална.Особено ако излезе од некаде заборавена.
     
    На MiaNmaR, trlala и Lella им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Единствено нешто што ми пречи е потребата од посебна преграда за носење во паричник.Од тие причини при изборот на паричници секогаш барам модел со преграда на закопчување.
    Никогаш не сум ги собирала и чувала на посебно место затоа што не практикувам за мала сума од 1 ден. или 2 ден. да раситнувам 100 ден. или повеќе.За некои производи што ги купувам секојдневно, сметката ја знам пред да платам и ми се лесна околност за точен износ без кусур.
    Иако се уште чувам од старите детски касички за штедење, не сум се одлучила да ги вратам деновите од детството кога со нетрпение чекав да се наполни касичката.Моментот на отворање беше посебен ден.
    Таа е само еден меѓу останатите стари сувенири белег на минатите времиња.
     
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мм никогаш не носи железни парички, а и јас од време на време го празнам мојот новчаник и ги оставаме железни парички во една голема лимена кутија (од адаптирано млеко на син ми :lol:)
    Последно што уновчив беа 700 денари.
    Мада и јас најмногу мразам тој дел кога треба да ги уновчим, сите ме гледаат ко на мостот да ги собирав, па си велам што ме гледате чудно, па и ово се пари :D
    Среќа во маалската продавница секогаш ми излегуваат во пресрет.
     
  10. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас ги собирам во касичка, :)
    а ги вадам откако ке наполнам најмалку 1000 мкд
    и секогаш ги трошам за да и купам нешто на мојата керкичка:inlove:
     
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    И јас ги собирам. Повеќе преферирам книжни, ама и овие се пари де.:wasntme:
    Баш сега ќе проверам колку имам собрано.
    Јас најмногу го обожавам чувсвото кога ќе земам еден куп в раце, така ладнички и ми тежат на рацете :D
    Јас за заменување досега не сум била никаде, од дома ми ги заменувале за Коледе и Василица кога им требаат :rofl: А и татко ми еднаш 50 денари ми замени :wasntme:
    243 имам сега засега. :D
     
    На ♔ cυτє ♔ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Многу сакам кога ќе ми се соберат многу железни парички. Ги чував во тегла, па во каса, па сега во една пластична кутија, но ми ги земаат ;(. Кој како помине, на овој му требало 2 денари, на оној 5, некој ќе ја види железната 50, и оп, веќе ги нема.

    Ама, сега си ги чувам денарчињата од 1,2,5 и 10 во таа пластична кутија, а 50 си ги кријам, само јас знам каде се. :D
    Поубаво ми е кога ми враќаат железни 50, така не ги трошам. :D

    И да, задоволството е кога ќе ги изброиш сите железни парички, кои си ги собирал подолго време, и ќе ги замениш со банкноти.
     
    На trlala и ♔ cυτє ♔ им се допаѓа ова.
  13. ♔ cυτє ♔

    ♔ cυτє ♔ Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Убава тема :D
    Јас обично железни парички собирам во една детска касичка од порано што ми е. Најмногу што имам собрано беа околу 370-380 денари и потоа одма ги скрупнив во продавница. :D
    Голема е среќата кога ги истураш сите од касичката и ги собираш со рацете, како богатство да имаш. :D
    Сега моментално имам 73 денари. :D
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  14. trlala

    trlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    35
    А да ти дадам предлог да си ги смениш во некој локален маркет каде што плачат за ситнеж.
    Јас таму ги менувам. Инаку за веќе скоро година како собирам такви ситници во касичка.ж
    Најинтересно ми е да си ги пребројувам.
    Кога почнав да ги собирам мисле на 1000-2000 ќе укрупнувам и ќе ги чувам на страна да знам колку сум собрала.
    Тоа не ми успеа, ама во кризни моменти добро ми се најдоа.
    Од лани до сега укрупнив 2 пати по 1500 ден. 2 пати 500 и еднаш 1000 или се вкупно 5000 денари.
    И во моментов имам околу 2000 ама ќе чекам до Нова година да видам колку ќе се соберат. :D
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Алал да ти е - јас имам собрано преку 10.000 мкд кумулативно. Ама толку беше сега. Нема да молам по дуќанчиња. Ме нервираат и банкиве.
     
  16. trlala

    trlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    35
    Фини ми се кај мене во маркетов кај што си пазарувам и додека јас си завршам работа во маркет ќе си ги пребројат ќе ми дадат пари и завршена работа.
    Иако некогаш гледам да им олеснам па им ги селектирам на пр. 10*1 залепени со салотејп на купче заедно и сите така. Лесни за пребројување и прегледни.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас си ги собирам во канче од мал јогурт. И до сега имам собрано 80 денари. И тоа е нешто. Уште ќе собирам, интересно ми се виде. А дечко ми пак ги собира во касичка :rofl:
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Си имам голема каса и таму си ги ставам цела година ситните парички. Еднаш годишно ја отварам и си купувам нешто со тие парички.
     
  19. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Па железни до сега имам собрано 23 денари. :D:D:D:D
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Собиравме со дечко ми но уште недособрани ги потрошивме :D Ќе почнеме сега пак па ќе видиме колку ќе ги дочуваме.