babylove овошни кашички

Желче

Дискусија во 'Дом' започната од Faline, 4 април 2011.

 1. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Да желките ги јадат рибите!Ние кога го купивме беше 1000 денари водно желче и ни рекоа дека се чува со рибите и се тепаче со нив и 3 дури и ми изеде!!И го преместивме ама за многу бргу време умре!!Го храневме со една храна која ја купувавме од петшоп всушност тоа беа мушички.[/quote

  Мојава желка има околу 5 години и ми е поголема од дланката.Порано сме купувале ракчиња и ги јадеше ама тие не ја најадуваа толку.Затоа земавме да ја раниме со месо и еве знете колкава е.Имам прочитано некаде ако добро ја храниш може да доживее до 70 години :D Сега незнам ти советувам да ја раниш со месо(риба,мелено месо,сувомеснати производи,пилешко,) И заборавив давај и повремено малку зеленчук. :)
   
 2. zelcina

  zelcina Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Јас имам водно желче :) кое го чувам во акваиум. Се вика желчучо. Многу е убаво. Му менуваме вода на 2-3 дена и си го храниме еднаш на ден. Очигледно ни е пораснато ^_^ и многу си го сакаме. :up:
   
 3. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  чував порано две водни многу се мили а и не се тешки за чување :)
   
 4. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.396
  и јас порано чував водно желче. :)
  Во пластичен аквариум живееше,на максимум недела дена му менувавме вода,се хранеше со едни како црвчиња... Си шеташе оно така и по тревичката во двор... Се додека еден ден не ни избега ! ;(
  ... цел живот на совест ќе го носам. :(
   
 5. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.323
  Допаѓања:
  32.074
  Пол:
  Женски
  Одамна не е пишувано во темава ама се надевам некој ќе ми одговори :) Сакам да си купам желче ама не водно туку обично копнено, има ли по продавнициве за миленичиња и која цена се движи? :)
   
 6. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.674
  Пол:
  Женски
  Водоземните желки знам дека ги има во пет шопови, ама за обичните знам дека ги има во нива. :D :$
  Јас не сум видела копнена желка да има во некој пет шоп, но ако има и јас би сакала да земам. :!: :)
   
  На ELIDavor и anastasijaki им се допаѓа ова.
 7. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Да прашам некој да не знае од каде можам да купам водно желче некаде во Скопјево и по која цена се?
   
 8. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.446
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да чувам желка, ама не ми дозволува мајка ми.:(
   
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.681
  Допаѓања:
  101.414
  Пол:
  Женски
  Јас имам водна желκа, ми ја κупија κога бев дете и сеуште ја чува татκо ми, веќе 26 години. Јаде се од месо до зеленчуци, овожава живи ρипчиња да си ги лови и јаде. На лето ја пуштаме низ дома по неκој саат да се шетκа, ужива да се сунча на теρаса. На зима е пρетежно во зимсκи сон. Од сеκогаш ни навестува деκа ќе има земјотρес, абе со денови пρед тоа е вознемиρена, гρеби ρипа саκа да излезе од аκваρиум. Сеκоја чест на татκо ми, κој сите овие години гρижливо ја негува, хρани, чисти, шета... :)
   
  На Sunshine_1979 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 10. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  6.609
  Пол:
  Женски
  Мислам дека си најкомпетентниот човек да те прашам :) Јас добив желче пред 3 дена и од тогаш се обидувам што повеќе да дознаам за нив.Каде што е купено му рекле на дечко ми( бидејќи тој ми го подари) дека е можно да не јаде 3-4 дена на почеток додека да се адаптира.

  Но, еве јас сум загрижена 3ти ден како ништо не јаде, му оставам од тие како стапчиња во аквариум, по неколку пати на денот пробувам да му го доближам да го јаде, но се трга, пробав и салата да му дадам и тоа нејке, во понеделник ќе одам и ракчиња ќе купам да пробам ,не знам друго што да пробам...Вчера почна да се опушта да се качува на суво до пред тоа не сакаше и поактивно беше пливкаше цел ден, но денес цел ден е сонливо и спие, од вчера како спиеше од пред 12 навечер денес до 3 и нешто попладне и јас го размрдав го разбудив пак да пробам да го натерам да јаде но безуспешно, еве сега гледам пак заспало, загрижена сум...Знам дека хибернираат на зима, но не знам како да се однесувам се плашам што не јаде, многу е малецко како 2 третини од показалецот е големо, го мерев :$
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.681
  Допаѓања:
  101.414
  Пол:
  Женски
  Баш го пρашував татκо ми, κаκо главен неговател на нашата желκа и дефинитивно и нашата од бебенце на зима си пρеспивала зимсκи сон:) дуρи и со месеци не се поместувала. Само ниκаκо не смееш да ја чепκаш, будиш, гњавиш... κога ќе тρеба мени и вода само и нежно исплаκни ја и ѕогаш стави неκолκу цρвчиња за јадење, до наρедно менување вода остави ја. Во пρолет ќе се аκтивиρа, можеш да ја пушташ дома да шета и на сонце на теρаса. Само засега тρпелива биди ;)
   
  На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  6.609
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу Бубале.Јас бев загрижена зошто почна се повеќе да спие и воопшто не сака да јаде, ми рекоа дека на почетокот со денови може да не јаде ама мене сепак ми е чудно дека никогаш немам чувано.А секогаш и оставам храна ама не ја има чепнато.Инаку додека е во зимски сон тија месец дена можно ли е воопшто да не сака да јаде ? :)
   
 13. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.681
  Допаѓања:
  101.414
  Пол:
  Женски
  Да, со месеци дуρи може само да спие и воопшто да не јаде, само ниκаκо немој насилно да ја будиш и гњавиш:)
   
  На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nuny

  Nuny Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site jas sum na na forumot i bidejki mnogu sakam zivotni najprvo bi sakala soveti za vodenite zelki sakam vo ponedelnik da zemam dve zaedno so terarium. Vo momentov imam dve tigrici a zaedno so zelite ke zemam i dve ripcina no za niv znam bidejki porano cuvav. Ve ocekuvam za soveti
   
 15. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  7.061
  Пол:
  Женски
  Jas chuvam 2 skoro 12 godini. Se nadevam samo nema zaedno so ribite da gi chuvash poshto porano ili podocna kje gi izedat. Za zhelki najvekje e problem da im obezbedish prostor, zoshto rasnat i do 30 cm ako se zhenski. E sega koga se mali kako vo pet shopovite ne mozhesh da znaesh shto pol se, pa kako na lotarija toa ti doagja :D

  Na pochetokot mozhe da bidat mirni i isplasheni dodeka se naviknat na nova okolina. Jas kako mali gi hranev so tie rakchinjata shto se prodavaat. Koga kje porasnat podobro e da gi hranish so zelenchuk (rendan morkov, krastavica, gluvarchinja jadat), a proteini sekoj vtor den.

  Interesni milenichinja se, zhiveat dolgo (nad 30 god) ako gi chuvash dobro. Raspoznavaat likovi, samo po mene grebat i skokaat zoshto samo jas im davam hrana. Gi pushtam i po soba da se shetaat, sakaat i kopno. Obavezno mora da imaat kopno za da im se sushi oklopot inache kje pochne da im skapuva.

  Ako imash drugi prashanja pokonkretno slobodno prashaj :)
   
  На Papillon.Papi и elimkd им се допаѓа ова.
 16. Nuny

  Nuny Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Ne duso kako zaedno dve ripcina vo kugla i dve zelcina vo terarium ne zaedno.Dali e vistina deka mnogu mirisale? Toa da ako vodata im ja menuvas na dve nedelju ne veruvam da mirisaat ako se menuva na dva dena
   
 17. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  7.061
  Пол:
  Женски
  Da znaat da mirisaat osobeno letno vreme. Jas gi chuvam vo plastichen sad i im menjavam voda sekoj den posle hranenje (za saat vreme lom vodata ja pravat posle jadenje). Ako im e vodata chista ne bi trebalo mnogu da mirisaat, ili mozhe jas vekje sum se naviknala :D

  Za staklen sad so filter ne bi trebalo tolku mnogu da se osekja.
   
 18. Nuny

  Nuny Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Znaci sekoj den posle pola vas ili vas od koga ke gi nahranam. A dali moze nadvor da gi naucam da se hranat mislam da mu dadam hrana i da gi vratam nazad no prvo ke poigram malku so niv? Se nadevam deka toa ne smeta da se setkaat da gi drzam da si igrame so niv do deka se mali
   
 19. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  7.061
  Пол:
  Женски
  Samo vo voda mozhat da jadat. Inache mozhesh da si zemesh eden poseben sad samo za da gi hranish, kje gi ostavish nekoj pola saat - saat vo nego i samo frli ja vodata posle. Kako mashini se, jadat i odma isfrlaat :D
  A za drugoto na pochetok malku kje se plashat od nova okolina. Za shetanje obozhavaat moite da shetaat po doma. E sega za vo race zavisi do zhelkata. Ednata moja nema gajle ama drugata ich ne saka vo race, samo me grebe i gleda da izbega. Ti mozhe da probash, pa mozhe kje se naviknat :) Mozhesh i da im dadesh od raka da jadat, samo koga kje porasnat grizaat mnogu :D
   
 20. Nuny

  Nuny Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Vo red idejata za vo poseben sad za ishrana e dobra za da vo terariumot sekogas da im bide cisto no pak vodata ke se menuva. Nastrana sekogas ke imam odstoena voda za da ne im bide temperaturen sok. Mnogu ti blagodaram za soveti te koga ke gi zemam prakam slika i ako mi treba nesto ke te prasam
   
  На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.