1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Желче

Дискусија во 'Дом' започната од Faline, 4 април 2011.

  1. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Да желките ги јадат рибите!Ние кога го купивме беше 1000 денари водно желче и ни рекоа дека се чува со рибите и се тепаче со нив и 3 дури и ми изеде!!И го преместивме ама за многу бргу време умре!!Го храневме со една храна која ја купувавме од петшоп всушност тоа беа мушички.[/quote

    Мојава желка има околу 5 години и ми е поголема од дланката.Порано сме купувале ракчиња и ги јадеше ама тие не ја најадуваа толку.Затоа земавме да ја раниме со месо и еве знете колкава е.Имам прочитано некаде ако добро ја храниш може да доживее до 70 години :D Сега незнам ти советувам да ја раниш со месо(риба,мелено месо,сувомеснати производи,пилешко,) И заборавив давај и повремено малку зеленчук. :)
     
  2. zelcina

    zelcina Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Јас имам водно желче :) кое го чувам во акваиум. Се вика желчучо. Многу е убаво. Му менуваме вода на 2-3 дена и си го храниме еднаш на ден. Очигледно ни е пораснато ^_^ и многу си го сакаме. :up:
     
  3. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    чував порано две водни многу се мили а и не се тешки за чување :)
     
  4. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    и јас порано чував водно желче. :)
    Во пластичен аквариум живееше,на максимум недела дена му менувавме вода,се хранеше со едни како црвчиња... Си шеташе оно така и по тревичката во двор... Се додека еден ден не ни избега ! ;(
    ... цел живот на совест ќе го носам. :(
     
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Одамна не е пишувано во темава ама се надевам некој ќе ми одговори :) Сакам да си купам желче ама не водно туку обично копнено, има ли по продавнициве за миленичиња и која цена се движи? :)
     
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Водоземните желки знам дека ги има во пет шопови, ама за обичните знам дека ги има во нива. :D :$
    Јас не сум видела копнена желка да има во некој пет шоп, но ако има и јас би сакала да земам. :!: :)
     
    На ELIDavor и anastasijaki им се допаѓа ова.
  7. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Да прашам некој да не знае од каде можам да купам водно желче некаде во Скопјево и по која цена се?
     
  8. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да чувам желка, ама не ми дозволува мајка ми.:(
     
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас имам водна желκа, ми ја κупија κога бев дете и сеуште ја чува татκо ми, веќе 26 години. Јаде се од месо до зеленчуци, овожава живи ρипчиња да си ги лови и јаде. На лето ја пуштаме низ дома по неκој саат да се шетκа, ужива да се сунча на теρаса. На зима е пρетежно во зимсκи сон. Од сеκогаш ни навестува деκа ќе има земјотρес, абе со денови пρед тоа е вознемиρена, гρеби ρипа саκа да излезе од аκваρиум. Сеκоја чест на татκо ми, κој сите овие години гρижливо ја негува, хρани, чисти, шета... :)
     
    На Sunshine_1979 и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  10. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Мислам дека си најкомпетентниот човек да те прашам :) Јас добив желче пред 3 дена и од тогаш се обидувам што повеќе да дознаам за нив.Каде што е купено му рекле на дечко ми( бидејќи тој ми го подари) дека е можно да не јаде 3-4 дена на почеток додека да се адаптира.

    Но, еве јас сум загрижена 3ти ден како ништо не јаде, му оставам од тие како стапчиња во аквариум, по неколку пати на денот пробувам да му го доближам да го јаде, но се трга, пробав и салата да му дадам и тоа нејке, во понеделник ќе одам и ракчиња ќе купам да пробам ,не знам друго што да пробам...Вчера почна да се опушта да се качува на суво до пред тоа не сакаше и поактивно беше пливкаше цел ден, но денес цел ден е сонливо и спие, од вчера како спиеше од пред 12 навечер денес до 3 и нешто попладне и јас го размрдав го разбудив пак да пробам да го натерам да јаде но безуспешно, еве сега гледам пак заспало, загрижена сум...Знам дека хибернираат на зима, но не знам како да се однесувам се плашам што не јаде, многу е малецко како 2 третини од показалецот е големо, го мерев :$
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Баш го пρашував татκо ми, κаκо главен неговател на нашата желκа и дефинитивно и нашата од бебенце на зима си пρеспивала зимсκи сон:) дуρи и со месеци не се поместувала. Само ниκаκо не смееш да ја чепκаш, будиш, гњавиш... κога ќе тρеба мени и вода само и нежно исплаκни ја и ѕогаш стави неκолκу цρвчиња за јадење, до наρедно менување вода остави ја. Во пρолет ќе се аκтивиρа, можеш да ја пушташ дома да шета и на сонце на теρаса. Само засега тρпелива биди ;)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу Бубале.Јас бев загрижена зошто почна се повеќе да спие и воопшто не сака да јаде, ми рекоа дека на почетокот со денови може да не јаде ама мене сепак ми е чудно дека никогаш немам чувано.А секогаш и оставам храна ама не ја има чепнато.Инаку додека е во зимски сон тија месец дена можно ли е воопшто да не сака да јаде ? :)
     
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Да, со месеци дуρи може само да спие и воопшто да не јаде, само ниκаκо немој насилно да ја будиш и гњавиш:)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site jas sum na na forumot i bidejki mnogu sakam zivotni najprvo bi sakala soveti za vodenite zelki sakam vo ponedelnik da zemam dve zaedno so terarium. Vo momentov imam dve tigrici a zaedno so zelite ke zemam i dve ripcina no za niv znam bidejki porano cuvav. Ve ocekuvam za soveti
     
  15. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Jas chuvam 2 skoro 12 godini. Se nadevam samo nema zaedno so ribite da gi chuvash poshto porano ili podocna kje gi izedat. Za zhelki najvekje e problem da im obezbedish prostor, zoshto rasnat i do 30 cm ako se zhenski. E sega koga se mali kako vo pet shopovite ne mozhesh da znaesh shto pol se, pa kako na lotarija toa ti doagja :D

    Na pochetokot mozhe da bidat mirni i isplasheni dodeka se naviknat na nova okolina. Jas kako mali gi hranev so tie rakchinjata shto se prodavaat. Koga kje porasnat podobro e da gi hranish so zelenchuk (rendan morkov, krastavica, gluvarchinja jadat), a proteini sekoj vtor den.

    Interesni milenichinja se, zhiveat dolgo (nad 30 god) ako gi chuvash dobro. Raspoznavaat likovi, samo po mene grebat i skokaat zoshto samo jas im davam hrana. Gi pushtam i po soba da se shetaat, sakaat i kopno. Obavezno mora da imaat kopno za da im se sushi oklopot inache kje pochne da im skapuva.

    Ako imash drugi prashanja pokonkretno slobodno prashaj :)
     
    На Papillon.Papi и elimkd им се допаѓа ова.
  16. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Ne duso kako zaedno dve ripcina vo kugla i dve zelcina vo terarium ne zaedno.Dali e vistina deka mnogu mirisale? Toa da ako vodata im ja menuvas na dve nedelju ne veruvam da mirisaat ako se menuva na dva dena
     
  17. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Da znaat da mirisaat osobeno letno vreme. Jas gi chuvam vo plastichen sad i im menjavam voda sekoj den posle hranenje (za saat vreme lom vodata ja pravat posle jadenje). Ako im e vodata chista ne bi trebalo mnogu da mirisaat, ili mozhe jas vekje sum se naviknala :D

    Za staklen sad so filter ne bi trebalo tolku mnogu da se osekja.
     
  18. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Znaci sekoj den posle pola vas ili vas od koga ke gi nahranam. A dali moze nadvor da gi naucam da se hranat mislam da mu dadam hrana i da gi vratam nazad no prvo ke poigram malku so niv? Se nadevam deka toa ne smeta da se setkaat da gi drzam da si igrame so niv do deka se mali
     
  19. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Samo vo voda mozhat da jadat. Inache mozhesh da si zemesh eden poseben sad samo za da gi hranish, kje gi ostavish nekoj pola saat - saat vo nego i samo frli ja vodata posle. Kako mashini se, jadat i odma isfrlaat :D
    A za drugoto na pochetok malku kje se plashat od nova okolina. Za shetanje obozhavaat moite da shetaat po doma. E sega za vo race zavisi do zhelkata. Ednata moja nema gajle ama drugata ich ne saka vo race, samo me grebe i gleda da izbega. Ti mozhe da probash, pa mozhe kje se naviknat :) Mozhesh i da im dadesh od raka da jadat, samo koga kje porasnat grizaat mnogu :D
     
  20. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Vo red idejata za vo poseben sad za ishrana e dobra za da vo terariumot sekogas da im bide cisto no pak vodata ke se menuva. Nastrana sekogas ke imam odstoena voda za da ne im bide temperaturen sok. Mnogu ti blagodaram za soveti te koga ke gi zemam prakam slika i ako mi treba nesto ke te prasam
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.