1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Желче

Дискусија во 'Дом' започната од Faline, 4 април 2011.

  1. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    Aми прашај ги тие во пет шоповите можат да ти набават желки какви сакаш и јас планирам во др куќа да си купам желка копнена и низ двор це ми сета, а можи и жирафа оти мн си зивеам со косиите да му го јади тутунот од скелина, а и бидеќи банани има за извос во ПП можи и витамински да се храни.



    хахахахахахахахаххааххахах
    кикикикикикикикикикикикикики
     
  2. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Една моја другарка чуваше желче. Ноо многу долго ја чуваше, околу 10г. и накрај мислам дека умре. :sweat:
     
  3. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    :)
     

    Прикачени фајлови:

  4. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Извини, но како личност која чувала желка, морам да дадам критика. Живеалиштето воопшто не е соодветно. Куглите не се ни за риби соодветни, не па за желки. Растат големи. Им треба голем аквариум со екстра добар филтер, затоа што премногу ја загадуваат водата, ти може не го гледаш тоа, но не значи дека е чиста. Им треба топла светилка над местото кое треба да претставува копно. Друго, ако во Пет Шоп ставаат два прста вода во аквариумите, не значи дека не знаат да пливаат и не им треба. Доколку сакаш да живее подолго, ако не, тогаш естетски ова на сликата е супер. Најдобро намерно го пишувам.
     
    На eliesaab и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  5. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за советите и добронамерните критики :) Вака е привремено, чекам да ми стигне деновиве аквариумот и ќе му ставам ламбичка за да се сунча :)
    Мене во пет шоп кај што го зедов ми рекоа дека нема проблем вака можело да се чува :/
     
    На Bezimenka90 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  6. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Врска немаат тие. Ама баш ич не се разбираат, не ги слушај.
    Би ти препорачала една група на ФБ ако сакаш да ја следиш за разни совети за водни желчиња.

    https://www.facebook.com/groups/RedearedsliderturtleOWW/about

    @GrimTheReaper ја користам приликава да те прашам да не знаеш некој ветеринар во Скопје што се разбира од водни желки? :$
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Мислам дека Жаре на Водно има повеќе искуство со мали животни, рептили, глодари. Јас мојата ја немав носено, не ми се имаше разболено, така да не знам дали е добар, само вака од луѓе што зборуваат и се задоволни:)
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Фала ти. :l:
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  9. teddybearho

    teddybearho Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, случајно пронајдов мало желче, го зедов и еве го сега до мене. Истражував на интернет за грижата околу желкичките и за храна и изрендав краставичка и морковче, но не сака, мислам дека е премногу малечка па не може да се храни сама. Не знам што да правам. Така ја пронајдов сама на сред пат и жал ми бесе ја земав. Кажете ми вие како се грижете за мало желче, дали тоа може да јаде и шти да правам?
     
  10. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Водна е или копнена? Дали може да сликнеш како изгледа?
     
  11. DareToBeMe

    DareToBeMe Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Чувам водна желка црвеноушка 12 години. Поради тоа што се селам во странство и немам услови да ја земам со себе, барам некој љубител што пред се има искуство со рептили. Ја подарувам со целата опрема вклучувајќи и надворешен филтер.
    Доколку знаете некој ве молам пишете во порака.
     
  12. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам водна желка? Смее да е во ист аквариум со риби? Не се смејте стварно не знам, а син ми бара желка :wasntme:
     
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Во некој од пет шоповите ако најдеш. Иначе може, ама ќе ги изеде. :D
    Освен тоа на желките им треба да има и сув дел во садот и лом многу ќе прават.
     
  14. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.106
    Пол:
    Женски
    Купивме веќе :) Фалаа:inlove:
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.628
    Пол:
    Женски
    Имам впдена желка околу 7г. стара. Додуше кај мајка ми е, не е баш моја :$ Веќе е многу порасната и аквариумот што го имам, претпоставувам е несоодветна големина. Не можам да си дозволам и финансиски и просторно за поголем аквариум. голема како една дланка . Што можам да направам, колку голем аквариум би бил доволно голем ?
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Здраво... ми требаат совети околу чувањето на две желчиња, ги купив пред една недела... секој совет е добродојден, би ви била благодарна да ме упатите како правилно да ги исчувам! Help pls
     

    Прикачени фајлови:

  17. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    За почеток ти треба многу поголем и подобар сад за чување. Овој сад ќе е премал за нив, кај и да е ќе почнат и да бегаат од него. Обавезно им треба место кај што ќе се надвор од вода да можат да седат за да им се суши оклопот. Им треба светлина (UV ламба), филтер и грејач.
    За сега бар гледај садот да е на топло место некаде, да е одма до прозор за да им иде светлина и да менувај на водата бар на 2 дена. Уште се малечки за таков хаос да прават.

    За храна, давај им сега од ракчињата еднаш дневно. Може да јадат марула, листовите од ротквица, листови од глуварче. Може да јадат и малку морков, краставица, домат, јагоди (ама овие работи им се повеќе ко treats). Не ги давај мн често. Имаш по пет шоповите и едни ко смоки. Ко ќе потпораснат, накај 1 година ќе можат да ги јадат тие. После тоа давај им смоки на 2 дена и зеленчук секој ден.
     
    Последна измена: 19 февруари 2024
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.