1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

 1. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  37
  Неможев да најадам ваква тема па да си го кажам моето мислење. За една година сменив четири жени.
  Првата се шеташе во вруќината во јули и август со седумесечно бебе, односно ке излезеше во 10 сабајле и се вракаше во 3.30 пред јас да дојдам.
  Втората не ја ранеше малечката, ми плачеше гладна кога ке дојдев од работа и ми викаше нејке да јаде незнам зошто. А нејзе наможев да ја донајадам, не пијам ваков јогурт, јадам вакви мусли, не јадам боранија. И накрај ја фатив како си носи од мојот ручек дома за маж-и да не готвела.
  Најдов трета работеше две недели и само збореше како јас за 9000 ден. нема никаде да сум нашла жена за чување. И и викам што сакаш саботи, недели, празници слободна, само прва смена чуваш и малце ти се парите. И ме уцени после чекаше детето да ја прифати и ми вика јас си најдов за 12 илједи и ке си одам, ако сакаш да останам плати ми толку. И јас и реков слободно оди си.
  И накрај конечно последната ми се погоди. Жената беше стварно супер, одговорна. ке ја наранеше малечката, прошеташе, и све ке ми кажеше од А до Ш сто правела. И ми откажа отиде да работи во Грчка. И решив да ја дадам во градинка со 19 месеци. И сватив дека џабе сум ги фрлала парите по жени, во градинка е супер.
  Какво е вашето искуство, пишете.
   
  На arrow, gjoker4e, ДЕЧИЊА и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Jас имам малку да прокоментирам за нашата бејбиситерка,ја чува поретко вака на викенди,за кога мораме да одиме некаде касно по родендени,забави и слично,значи не ја чува цело време.Mене искрено ми смета што јас намерно од спална горе им симнувам пижами,чорапчиња,кебе за малата,и тие пак се качуваат да доземаат нешто :o |( Tоа ужасно ме нервира,тие -девојчево си ја зема мајка и некогаш,девојчево му е сестра на колега на мажот ми,им верувам-не велам не,ама тоа влегување в спална соба-ме нервира. Kерка ми секогаш кога ке се вратиме ми се фрла,и и давам млеко и за секунда го пие,и гледам тие за рок од 5 саати не и дале ништо,ни смоки,ни овошно јогуртче ништо :envy: Oсвен тоа скапи се 20$ на саат се(600-700)денари и ги викаме само кога мораме,и секогаш на овие му студи,само со кебе се свиткани,и керка ми си трчка наоколу :tmi:
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.778
  Допаѓања:
  131.216
  Мене ова ми е втора жена во рок од речиси 6 години. Втората се уште ги чува. Инаку двете беа преку познати.

  Првата ми го чуваше едното дете 2 години, ама кога ми се роди второто - многу и беше. Беше во 50-ти години, и не можеше да издржи.
  Втората се нафати да чува 2 мали деца, и се уште ги чува. А и таа има над 50, ама енергична е.

  Секој си има позитивни и негативни страни. Двете добро ги хранеа и ги облекуваа. Од првата сум позадоволна во однос на воспитувањето и образовниот дел, ама ако задоцнев од работа и една минута - ме гледаше попреку како да сум и направила не знам што. Многу ми помагаше дома, што во тој период многу ми значеше.
  Таа што ги чува сега не обрнува многу внимание на воспитување и образование. Ама многу ги сака, и се труди околу нив, само едноставно за некои работи не ја бива. Сум помислила да ја сменам, особено порано, ама знам дека која и да дојде - нема совршено да ми одговара, зошто не е јас :)

  Не сум имала проблем со чепкање по дома, а ни првата ни втората не јадеа кај мене, па не сум имала ни такви ситуации - сакам ова - не сакам она...

  Градинка е добра работа, ама не за секое дете. Има деца кои едноставно се премногу нежни и болежливи, и мора да се чуваат дома. Се надевам дека од септември ќе оди во градинка, а здравје следната есен и училиште, па жените што чуваат деца ќе бидат минато во мојот дом.

  За воспитување веројатно многу подобра опција се млади девојчиња - знам дека има многу студентки на педагошки што чуваат деца, ама вообичаено се нафаќаат за помалку часови дневно. Од друга страна поозрасните се постабилним, ама многу помалку енергични.
  Совршено - нема. Секој треба да си процени што му одговара во моментот :)
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  моето прашање во врска со оваа тема е колку часа жените ви ги чуваат децата и колку се платени за тоа?
   
 5. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  37
  Principot vo Makedonija e kolku saati tolku iljedi denari. Znaci mene mi cuvase 9 saati i ja plakav 9000 iljedi denari.
  Obrska i bese samo deteto i nisto drugo. Znaci ni caska ne zamivase, jas gotvev odvecer. Zavisi ako sakas da ti gotvi,pegla se plaka poveke. Mene licno (ne ideme dolgo vreme vo gradinka samo 3 nedeli) vo gradinka mi e podobro cuvana za razlika od predhodnite zeni(samo poslednata bese asalna). Sega deka ke se razboluva vo gradinka sigurno, prvata godina ocekuvam dve nedeli doma, dve gradinka ama ke stekne imunitet i posle sve poretko ke se razboluva.

  [mod-kirilica:oda80pai][/mod-kirilica:oda80pai]
   
 6. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  363
  Леле значи колку сакам да чувам деца тоа е нешто необјасливи, и плус некако им сум миленичка бидејќи сум голем дечар. Имм внука и нон стоп е со мене, многу по ќефот и одам...Дај боже да можам да си најдам летово ваква работа. Платата воопшто не ми е битна(едноставно многу сакам деца) :$

  Иначе многу ретко се наоѓа некој што навистина ќе го засака вашето дете и ќе му ја пружи љубовта! Поздрав до сите мајки :$
   
  На fana, Meckicja и MaggieTatum им се допаѓа ова.
 7. bigfish

  bigfish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  занчи цената е 9000-10000 ден, а не се плаќа по саати туку, се подразбира ден со работно време да речеме од 8 додека дојде мајката до работа тоа може да биде 17 часот, 16 часот зависи....некогаш ако остане повече ќе компензираш со слободен ден или ќе ја почастич на крај на месец и така
   
 8. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  171.341
  Тешко е кога наутро ќе излезес од дома и ќе го оставиш детето на некој кој не ти е ни мајка ,ниту сестра итн.туку жена која сте ја запознале со цел да ви го чува детето.Но ситуацијата наложува и ваков тип на чување на деца.
  Кога требаше да тргнам на работа-после породилното нели-ми препорачаа една жена која „имала искуство“.Во ред,им реков нека дојде да се запознаеме.Жената дојде во точно договорено време,прво што забележав-мирисаше страшно на цигари(заклучок-пушач)И јас сум пушач,ама пушам на тераса,во дневна само кога имаме гости.Е сега кога ја понудив цигара со кафето ,ме одби како да сум и понудила незнам што.НЕ ,КАКВА ЦИГАРА ,ЈАС НЕ ПУШАМ/оД старт почнавме вака.
  Друго што да кажам ,се нафати да ја чува малата ,големото веќе беше самостоен,значи можеше сам да тргне на училиште,сам да јаде исл.Нејзина задача беше само да ја нахрани ќерка ми ,да и менува памперс и ,нели да ја анимира .Е после тоа анимирање беше 4 саата во дубак,памперс се менуваше само еднаш-пред да дојдам јас од работа,детето гладно и жедно и....косата да ти се дигне.Инаку работното време и беше од 7 наутро до 12 напладне.За 5 саата и плаќав 7000 ден.
  Навистина оваа работа бара многу трпение,грижа и секако љубов кон детето.Неможе секој да се бави со оваа работа.Сите ние се бориме за нашите деца и кога некој вака или онака ќе се обиде да постапува со најмилото,единствено решение е да и ја покажете вратата.
   
 9. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  37
  Iskreno treba da imas stvarno sreka da najdes odgovorna zena.Mene srce me boli za poslednata zena. Inace trgnavme vo gradinka i posle 2 nedeli se razbolevme. I veke dve nedeli nemoze da ozdravime. I sega sto da i pravam od ponedelnik nemam pamet. Ne mi se dava oglas ke ti se javuvaat sto dusi, site ke tvrdat deka imaa golemo iskustvo a ustvari gledaat samo da si gi zemat parite i da im pomine vremeto. Gradinkata e super rabota samo sto razboluvanjeto e problem. Bas MM preska mi se javi i mi vika bratucedka mi .... veke i otkazale za deteto(cuvase edno detence) pa da ja vikneme. Iskreno dodeka go cuvase deteto 5-6 pati doagase kaj mene i muabet sto mi vrtese(bev vo banka,bev po prodavnici, bev na kafe vamu) i jas ednas i rekov ubavo e vremeto zosto se akas po komsii iznesi go deteto vo parkot nadvor, a ona mene mi vika me mrzi koj ke stoi i trca po nego. I sega kako da viknam takva zena da ja cuva. Edno znam ako ide vo gradinka edna godina ke bide non stop bolna i ke stekne imunitet. Nemozam da si davam pari po nikakvi zeni koga vo gradinka iskreno poarno ja cuvaat.
   
 10. pepelashka.20

  pepelashka.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  18
  Многу сакам деца. Баш би сакала да работам нешто со деца :) Можам по цел ден да се играм со нив...прекрасни невини суштества :inlove:
   
  На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ariana

  Ariana Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  JAS Многу сум задоволна од жената што ми го чува синот . Многу е добра , коректна и цело време се занимава само со детето. И не плаќам многу 6000 ден мес.од 8,30 до 4,30....
   
  На Bumba-lu му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  34.263
  Пол:
  Женски
  Многу е битно да ти се погоди жената (девојЧето) што ке ги Чува децата. Јас еве 4 месеци Чувам дете (бебе) од 7 месеци знаЧи од 3 месеци го гледам. Инаце во Германија сум, И родителите се премногу задоволни . Детето редовно нахрането , сменет памперс , прошетано и ред ред. еве ВеЧерва таткото е сам дома и бебето плаЧЕ таткото не знае како да го смири , Му направив кашиЧка затоашто навеЧер тоа јаде го нахранив и ете заспа. Искрено премногу се поврзав со детето како мое да е . :D :D :D
   
  На srcekrsacka, lolyta777, goddess.Of.chaos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.059
  Допаѓања:
  1.029
  Од она што сум видела/чула, строго преку блиски и познати, веќе проверени бебиситерки се подобрата опција. На тетка ми пред не знам колку години, така рандом жена најде, првпат ја виде во животот, за месец дена веш и` крадеше типката дури не ја фати, нормално. |(

  Братучетката мала си има бебиситерка веќе 2 години, преку роднини ја најдоа, задоволни и тие и таа, плус девојчето многу ја сака. :)
   
 14. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  37
  Јас после 4 жени ја најдов жената која ми одговара. малата веќе од септември ќе оди во градинка, па жената е слободна. Ја препорачувам од се срце. Ако ви треба број, на ЛП.
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  581
  Мајка ми чува бебче, Од 3 месеци го чува. сега има 8. Ја плаќаат 12 000 и се презадоволни. Таму и следува и храна и се. Некогаш ако треба да го чува навечер, или ја зимаат и враќаат или и даваат пари за такси. За жена што само се занимава со детето, и ништо друго, значи ниту готви, ниту пегла за детето е ок 8000-10000. Но да го правиш сето тоа е многу малце. Значи јас чував дете, големо, само се играв со него, нит готвење ништо ама баш ништо па зимав 8000.
  Сеа се зависи од газдите, а и жената. Мајка ми има дозвола за се. Ете така ја прифатиле. Но, дека не сум за влагање по спални не сум. И мајка ми не го сака тоа. Детево си има соба, таму му стои се.
   
 16. Kalina1

  Kalina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  37
  Suhsine, zavisi od koja strana gledas. Ako si od strana na roditelot, kako jas sto kako inzinjer zimam 17000 den a 10.000 gi davam na zenata toa se mnogu pari. Iskreno nemaat mnogu rabota, vo Skopje azdisuvaat i baraat po 10.000 den samo za cuvanje. Vo drugite gradovi cuvaat za 6-7000 den. Racunaj si doaga si pie kafe deteto spie, ke stane ke mu dade da jade, ke izlezat nadvor da se prosetaat kade ona si sedi na klupa so drugite zeni na ljulaski a malata si igra. Ke se vratat ke ja legne da spie, spie po 3 saati a vo meguvreme i ona si lezi na kaucot i si dreme, ke stane vo 15 casot ke i dade da jade i jas ke dojdam. I nisto ne fakaat za tie pari ni cinivce, ni peglanje, ni ves pruzanje. Slobodna sabota,nedela, praznici. Kaj go ima toa.
  A tie sto sijat po celi denovi navednati nad masina za 7000 den i rabotat i saboti i nedeli.
  Ne se ceni trudot jas sum magister po elektronika i rabotam za 17000 den a taa rabota( cuvanje dete) moze da ja raboti i nekoj so osnovno skolo).
  Iskreno sum revoltirana, stvarno poslednava zenicka bese super, predhodnite dve horor film. Prvata se setase lani po vrukinataso sedum mesecno bebe do 15 casot nadvor, i si odese doma u meguvreme. Vtorata mi kradese jadenje, jas kupi kalap sirenje, i napravi mandja golemo tendere, dodji mandja ostanato samo za dvajca. I mi vika si zemav jas dva tanjira. A na kraj ja fativ kako si sipa vo plasticna kutija za doma da ne gotvi da jadat so maz i. Sto mi bese zborot kupi sirene, kaskaval za dva dena go nema. Nemoze dete od 1 god. da izede kalap sirenje za eden den. Dodeka bese taa zena sto ja trpev dva meseca jas ne probav manjda, a gotvev po celo tendere rosvaj golemo so kilo meso. Sramota, znaci gi imam sekakvi.

  [mod-kirilica:ipdfsej5][/mod-kirilica:ipdfsej5]
   
  На Animali и Meckicja им се допаѓа ова.
 17. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Ти како инжињер земаш 17000 илјади ама си пијавена па си плакаш пензионо здраствено осигурување итн така што тебе вкупната плата не ти е 17000. А знаеш исто така сигурно дека ти во случајот си ја вработила жената на црно и за акво нешто кај што живеам јас се плаќа огромна казна. И плус не ја подценувај работата на другите затоа што спиело детето или не она мора до него да седи нели?
   
  На Ruru7 и Antebellum им се допаѓа ова.
 18. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  171.341
  Пред некој ден ја видов жената што и ги чува децата на мојата соседка-се натоварила со торби,била на пазар по жешкото,душа во неа немаше.Ја прашувам соседката како е задоволна од жената,вика супер е ,вредна,работи не приговара,со еден збор се нај нај.Фативме муабет колку ја плаќа и ми рече 6000 ден.првиот месец,а од вториот почнала сама да и дава по 6500.Инаку соседката не работи и има 2 деца.Е сега што се треба да сработи жената за тие 6500 ден-стандардно нели да ги нахрани децата,да ги прошета, но овде почнува голготата за парче леб -пере,пегла ,секој втор ден брише прозорци на целиот спрат,изнесува теписи и ги тресе,оди на пазар и пазарува за газдите(пешки во два правца),готви,полира пархет,окопува цвеќиња во дворот ,со еден збор душата и ја вадат за 6500 ден.Кога и реков на соседката дека за тие пари најдобро ќе и биде да си фати жена еднаш во неделата да доаѓа и да и прави генералка,бидејќи ова со женава е стварно греота,или пак дека се малку 6500 ден за сите тие работи кои ги врши жената,соседката почна да се смее иронично.Вели ,ма кај ќе оди,дома трпат за леб,ова работа и е како да добила на бинго :o
  Мислам,што да кажам повеќе од тука.Го сменив мислењето за соседката.Стварно дека е безработица,навистина нема бирање на работа-ама нека биде поштено платена,не да е измеќарка на некоја која по цели ден рацете ги крсти.Да не заборавам и ова ,за тие пари доаѓа и за викенд по 4 часа+ако имаат некоја обврска да одат негде навечер и тогаш доаѓа жената да ги чува децата,нормално за истите пари.
   
  На Kujna, Meckicja, Antebellum и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Bumba-lu

  Bumba-lu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  драво на сите. Нова сум на форумов и имам прашање: дали може да ми препорачате некоја жена за чување деца? Син ми има 10 месеци и потребно ни е некој да го чува 6-7 саати во работните денови. Ако некој е заинтересиран нека ми пише мејл: anitaribarski@gmail.com.
  Фала.
   
 20. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  од секогаш сум сакала дечиња
  малечки сонценца :inlove: