1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.864
    Допаѓања:
    134.411
    Пол:
    Женски
    Malku ekstremni komentari pocnavte da davate. Koj kako ke se dogovori i kako ke se postavi ne preteruvajte. Ako ne se nafaka da sreduva ne e nisto strasno. Jas ne ni sakam da.mi sreduva i sekogas i vikam da odmara koga spie malata bidejki e zena vo godini no ne me slusa ne ja drzi mesto. Gradinka e super opcija ama jas ne sum za gradinka pred 2 g mn se mali. Plus nema koj da mi uskokne ako nemoze nekogas od x pricini da ne odi nitu pak ima koj da mi gi pribere pred 5 doma. A toa so kafeto bese incident sto ne deka ne e za osuduvanje ama pak ne e e primer deka vo gradinkite ne se grizat za decata kako sto treba. Barem jas so gradinka vo aerodrom imam prekrasno iskustvo.
    Nego tie sto vi gi cuvaat zeni decata kako se snaogate ako nemoze nekogas zenata da dojde. Eve mojata nesto se podrazbole utre ke sedam doma ama neznam sto da pravam ako podolgo treba da sedi doma. Ne mi dozvoluva rabotnoto mesto mnogu dolgo da otsustvuvam a i vo posledno vreme dosta cesto morav da ostanuvam doma? Mislev dali ima preku agencija mozebi opcija da viknes zena za pokratko vreme 1-2 nedeli na primer. Mada znam deka toa ke bide golem problem so dete od 1g bidejki ne sakaat da sedat so nepoznati, moevo e posebno divo ionaka i na tetkava sto ja cuva i place sekoj den. Neznam stvarno sto da pravam :(
     
    На verba му/ѝ се допаѓа ова.
  2. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Jas konkretno vikam baba na pomos:). Inaku ima edna agencija Babysitting proguglaj za niv. Imaat takva opcija za povremeno cuvanje deca ama ne sum koristela nivni uslugi neznam kako odi tocno.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.864
    Допаѓања:
    134.411
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu. Da imav baba nemase da mu ja mislam ama nemam za zal. Ke gi proveram fala
     
  4. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Има една агенција регистрирана и проверена кај нас, може да е таа. Јас порано се јавував и ажурни се ептен, само за услугата (наоѓање бебиситерка по сите ваши критериуми, интервју со неколку кандидатки) наплаќаат околу 100 евра. Јави се прашај најубаво.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Напоменав дека со конкретизирани услови, обврски и плата најчесто се избегнуваат проблемите, но и со малку осет - човечка особина што многумина ја немаат, за жал.
    Ете работата и е 8 часа да го чува моето дете кое 2,5 часа спие.
    Ја плаќам за тие осум часа од кои 2,5 пие кафе?!?! На кое работно место вработен има пауза од 2,5 часа? Никаде!
    И што ќе и биде ако измие некој сад (најверојатно сама го извалкала спремајќи оброк за детето), или собере алишта, намести кревет и сл? Затоа велам, малку осет... сама да се сети и да процени дали ни годи тоа што фатила нешто низ дома.
    А и не мора, затоа што е дадилка и само дадилка... но што човек е штом нема осет едни садови да измие а ти пак дете му доверуваш да ти чува.
    И така, различни ситуации има.
     
    На verba му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Проблемот е во тоа што обично се почнува со - да собере алишта, а потоа се кука дека не ги испеглала.

    Јас не сум против оние кои имаат свои барања.
    Фер!
    Моите барања се тие и тие, нудам толку и толку.
    Ко воли нек изволи.

    Не разбирам што е проблемот тука...
     
    На Animali, SummerGirl, Ruru7 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    УбО кажано.
    Па како им е убаво некој си краветот да им го мести ?!....гаќи да им пегла ?!
    Се прашувам да не е дадилката, дали креветот ќе остане ненаместен ?!
     
    На Animali, SummerGirl, SuperGirl24 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Еквивалент на логикава е кога си на работа и се погодило да немаш странки, шефот да ти донесе карфиол и тегли и да ти каже да му ставиш туршија. Не те плаќа за да седиш и зјаеш, така?
     
    На Animali, mamaJana, SummerGirl и 17 други им се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Bidejki imam iskustvo so zeni koi mi cuvale deca ke iskomentiram. Sum imala dve zeni od koi ednata bese mnoogu postara i pri dogovaranje koga jas i rekov samo deteto i nisto drugo sama rece deka ako deteto e mirno ili spie ke potfati nesto. Ispadna deteto da spie cel den a jas koga ke se vratam doma ni nejzinata solja sto piela kafe da ne e izmiena. Ama ok, ne ni barav nesto plus ne ni komentirav. Se razbole nejzin blizok i ostana da go cuva doma pa morav da najdam druga. i na drugata i rekov samo deteto i nisto drugo ne treba da pravi ama luge zenava mesto ne ja fakase. Sama mi sreduvase dosta raboti: da spruzi alista, da gi sobere, masinata za sadovi da ja sredi, dva tri pati nedelno i rucek za nas da napravi (i kako da se izvinuvase sto na svoja raka napravila nesto da ne ne ni se svigalo?). Jas od sto bev prezadovolna i pokaciv plata, za rodendeni i praznici i davav pokloni/pari plus. Sama mi kazuvase deka deteto spie po dva tri saati i otkako ke se napiela kafe nemala sto da pravi. I zatoa skoro 4 godini bese kaj nas.
    Ama vo situacii koga deteto bilo bolno i koga morala non stop da bide do nego, da go drzi vo race da ne recam nisto od gore navedenoto- sto e i ok, sepak deteto e na prvo mesto. Trgnuvam od sebe deka peglanje, metenje, dzogiranje odzema vreme i togas deteto bi bilo zapostaveno. I da ne zaboravam, da prigotvi dva tri obroka za tie 8 saati ne e deka nisto ne rabotela, da se zgotvi, izblendira, izmie i nahrani, da go presoblece i poigra deteto i pred da dojdeme nie se da vrati na svoe mesto, odzema vreme. Se raspisav, mozam i uste ama na kraj e sekoj so svoite svakanja i ocekuvanja.
     
    На Girl-Rabbit, blackwave, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Ама ми ја заледи сега :tmi:
    Без текст ме остави, ама не можам да кажам дека не си во право!
     
    На eloves, sanjaeva, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. martinameli

    martinameli Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Да не има некој препорака за жена за од април во козле?
     
  12. Slatka2017

    Slatka2017 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Imam 21 godina,student sum na ekonomskiot fakultet,vondredno.. Imam zelba da cuvam deca,dosega sum cuvala na rodnini,prijateli,vnuk mi mnogu cesto,imam poznavanje okolu toa,znam da gotvam se.. ne mi e tesko nisto,so ljubov go rabotam. Ako imate potreba,pisete mi na viber pa ke se slusneme 070-470-931 Pozelno bi bilo od Novo lisiche nekoj...
     
  13. ivakoc

    ivakoc Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам бебе 9 месеци и барам жена која ке го чува.. доколку имате некоја за препорака пишете :)
     
  14. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Kolku ja plakase ova vtorava zena?
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    На почеток 10.000 мкд а потоа 12.000.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nanika4

    Nanika4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Baram zena za cuvanje na bliznacinja imaat 14 meseci.Prvite dva meseci ke bide postojano so pomosh od baba.Ziveeme vo Kisela voda.Mi treba hitno
     
  17. mac7

    mac7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Pred kolku vreme ste ja angazirale vtorava zhena, dali mozebi imate informacija dali e vo moznost da cuva seuste bebence? Prasuvam zatoa sto ne mozeme da najdeme zhena za cuvanje za 8 mesecno (ke bide skoro 9 meseci koga bi trgnala na rabota) sto bi bila angazirana cel den odnosno 9 casa. Ve molam za kontakt dokolku ima nekoj preporaka se iznacitav sekakvi primeri a vremeto si vrvi i ne pritiska, veruvam poznata vi e na site situacijata... Imavme nekolku intervjua no reakcijata na skoro site bese deka im e premnogu 9 casa ili sme im predaleku. Inaku stanuva zbor za Aerodrom i imam vekje pomalku od mesec do vrakjanje na rabota. Znam deka e docna no ve molam za bilo kakva informacija od pomos.
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Те разбирам во каква ситуација си ама она работи на др.место пробај преку агенција за привр.вработувања.
     
  19. mac7

    mac7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Fala na infoto. Sepak kolku i da sme pod pritisok bi agnazirale nekoj so preporaka. Vaka od oglasi po internet i slicno si gi dogovaraat referencite i apsolutno nisto ne ni znacat. Zatoa i prasav tuka mozebi nekoja od tetkive ke se pogodi slobodna....

    Imase poprilicno pofalni zborovi na temava zatoa vsusnost i se obrativ tuka. Ako ima bilo koj kontakt ili e zainteresiran za cuvanje detence vo Aerodrom ve molam da me kontaktirate.
     
    Последна измена од модератор: 7 јуни 2017
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Еве и јас барам некој да го чува бебо. За почеток по 4 часа, 2-3 дена во неделата. Ја проверив и агенцијата за babysitting.Цените им се како во приватна градинка плус провизијата на агенцијата.
    Да се разбереме, не тврдам дека е многу, само дека тоа во моментов неможеме да си го дозволиме.
    Градинкиве во Карпош се преполни и не ставија на ред на чекање а ни треба решение.
    На студенткиве им завршува сесија до крај на месецов па ако некој има некоја препорака, плс во инбокс.
    Од Септември здравје, ваљда ке не примат во градинка.