1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. ivakoc

    ivakoc Нов член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,sakam da prasam da ne znae nekoj dadilka koja bi rabotela treta smena za cuvanje na bebe od 10 meseci ? Ne mi se bitni godini,edinstvena obvrska ke i bide deteto.
     
  2. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    И мене ова ме интересира, препорака на некоја добра женичка за синко (16м) за од Септември. Околу 5-6h во денот. Каде да барам , хелп!
     
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ме мачи едно прашање. Имаме жена по 8 часа на ден. Но од септември планирам малава да ја дадам во градинка. Проблемот е што о женава не сакам да ја откажам затоа што ќе имаме период на адаптација каде што ќе оди по 2-3 часа во градинка, после период до 12часот. Потоа разболувања а јас нема да можам да коростам боледување.Верувам дека адаптацијата ке трае 3-4 месеци(или грешам)? Жената за тој период ке треба да работи неполни 8 часа, може 6 може 5. Сега зима 12000 ден. Решивме да одиме и на второ дете и затоа не сакам да ја изгубам женава, ептен се навикнавме на нејзе. А ке ми треба и во бременост. Мм патува многу, друга помош немам. Замислата ми е да работи накај 5 часа со фиксна плата, а доколку имам потреба за повеќе би ја плакала дополнително. Кога ке се породам ке си продолжи како и сега. Ова е моја замисла, кажете ми вие како би постапиле, што би понудиле. Сакам и она и ние да бидеме задоволни...Долг пост, простете..
     
    На BabyStyle и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш и она да биде задоволна, најдобро со нејзе да разговараш, види она што ќе ти предложи, па размисли ти дали тоа она што ќе ти го предложи тебе ќе ти одговара. Треба заедно да разговарате за да постигнете успешен договор од кој и двете страни ќе бидат задоволни.
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Секако ке разговарам и ке ја прашам и за нејзино мислење, но знам дека ке и биде срам она да предложи услови. Скромна е многу :)
     
    На cresa-jagoda и M&M им се допаѓа ова.
  6. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Јас за првото дете така направив, се договоривме да го зема околу 12 и за пола плата, неа и одговараше инаку ќе барав друга, а ако го чуваше и повеќе на пр кога ќе се подразболуваше и давав повеќе. Многу добро се слагавме и се можев да се договорам со неа. За жал се разболе инаку ќе си ја чував за второ. Сега исто имам жена за малава плус го чува и големиов сега за распуст а претходно го земаше од школо. Од септември исто ја праќам во градинка ама ќе ја задржам жената, ми треба и за двајцата немам никој за помош. Она се сложува само уште околу износот не сме разговарале што ме потсети дека во скоро треба и тоа да го решам.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    За жал помош е и одкако ке тргнат во градинка. Им завидувам на мајки што имаат баби за чување :). Ке зборнам јас со женава, само прво да видам дали нема да добијам месецов :) така полесно ке ми биде. А женичкава твоја од 12 до колку работеше? И како ја плакаше кога работеше повеке, по час?
     
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Додека не дојдеше некој од нас, обично 4:30, 5. Не рачунавме на саат некако сама си одредував колку сметам, и кога беше со фул р.време често и давав повеќе бидејќи беше многу флексибилна и стварно многу ни се наоѓаше. Оф не да им завидувам и на блиски кога мрчат за старите им викам не сте свесни колку сте среќни не туку им наоѓајте мани.
     
    На Meckicja и chocolade им се допаѓа ова.
  9. JovKo

    JovKo Нов член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Многу тешко се наоѓа жена за чување деца. Ние прво го праќавме во градинка, приватна неверојатно скапо, а добиваше слично како дома да е. пак пред телевизор и се останато. Така да одлучивме од септември нека оди во државна градинка.
     
  10. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Здраво на сите
    Јас сум студент, 4та година на математика
    Доколку некоја од вас има потреба од жена(девојка) за чување на деца или помош за пишување на домашна работа контактирајте ме
     
  11. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Здраво женски,
    Дали може од искуство да кажете колку би земала жена плата за чување дете грижење околу него за храна и чисти алишта, за 6 дена во неделата од 17ч до 22ч.
     
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Јас ја плаќам жената 10000, од 7:15 докај 4:30. Нема трошок за превоз блиску живее
     
  13. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    А се грижи само за детето или има и други домашни обврски?
     
  14. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Обврска и е детето, го зима големиот од школо и ги чува двајцата за распуст. Обврски по дома не и оставам ама самата си наоѓа секогаш нешто по своја воља да прави, таква си е жената.
     
  15. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.235
    Допаѓања:
    5.657
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,

    Доколку има некоја потреба за жена за чување деца, исконтактирајте ме. Не е потребно да ја плаќате многу, а редовно ќе ги завршува домашните обврски јас гарантирам за тоа. Фала
     
  16. kapistec

    kapistec Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, нова сум на форумов, но ве молам за препорака за чување на 9м женско бебе од декември во н. Капиштец.
     
  17. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Здраво. Имам 22 години и сум студент, Доколку некој има потреба за дадилка неколку часа во денот (после 4) би ве замолила да ми пишете во лп. Благодарам

    Ме интересира кога ве викаат за деца чување на разговор прво, дали одите кај нив дома или надвор прво? Треба да одам, и ме викаат дома и некако страв ми е вака, не сум сигурна
     
    Последна измена од модератор: 27 октомври 2017
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Првата ја викнав дома. А кај втората јас бев дома затоа што се знаевме преку некои пријатели.
    Но кога би барала друга жена, пак би ја викнала дома...
     
    Последна измена од модератор: 27 октомври 2017
    На LadyR и M&M им се допаѓа ова.
  19. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Zdravo,.jas sum majka na 9mesecno bebe i mi treba zena za negovo cuvanje od 8:30-16:30.
     
  20. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Девојки барам жена за децава, докај нг ќе остане оваа сега што ми ги чува така да малку ми е итно. Ако некој познава жена што е слободна, по можност во околина на Аеродром (не задолжително) ве молам пишете ми порака.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.