1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Па,не и е баш 'заледена'.
    Кога јас бев келнерка на млади години мојот претпоставен додека немаше народ во кафичот секогаш ми наоѓаше други обврски.Времето за пауза се знаеше,пола саат да се најадеш и да се одмориш.Толку.
    Ниту на другите мои работни места не паметам да сум имала пауза повеќе од половина час.Фер.
    Работа секогаш има,можеби не е се во описот на работното место,ама па и не си во канцеларија или дома за да уживаш и да седиш и да пиеш кафе,па згора за тоа и плата да добиваш.

    Поточно за дадилка,кога јас би била дадилка и би добивала солидна македонска плата,самата не би можела да си дозволам ако ми остави детето време и се заигра или заспие, јас да седам и да дремам.Па тоа ќе го правам кога ќе си отидам дома,а мајката кога ќе се прибере уморна од работа да има време да си го види детето,да помине време со него и малку да одмори,а не да готви,да чисти или да пере. Па кога таа жена ќе здивне?! Еве од гледна точка на мајка,која сака таква дадилка каква што би била јас.
    На било кое работно место се што правиш е плус,и се цени.
    За тоа се добива повишница или во спротивно отказ,ако се правиме многу паметни,да не сакаме да 'редиме туршија' на пример .
     
    Последна измена: 5 декември 2017
    На Svetoslava и Meckicja им се допаѓа ова.
  2. AnaBK

    AnaBK Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам за препорака ако имате за жена/девојка за чување 8-месечно дете во Сопиште. Ангажманот би бил од февруари 2018.
     
  3. martinameli

    martinameli Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Барам препорака за жена за чување дете во Козле за итно. Ве молам доколку има некој да ми пише.
     
  4. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Доколку имате препорака за жена за чување 9 месечно бебе, за Куманово, ве молам пишете ми порака. Потребно е за полно работно време, од Февруари. Благодарам
     
  5. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Јас имам 21 година, студентка т.е факултетот ми е во мирување, имам премногу слободно време па би сакала да најдам работа вака за чување дете/деца, имам искуство, скоро една година(до Септември лани) чував две дечиња. Подготвена сум да почнам веднаш. Ако некој има потреба нека ме контактира слободно во порака :D
     
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Доколку има некоја студентка по можност да е 4та година, која има барем некое мало искуство со деца, и е заинтересирана за 3-4 часа ангажман 3-4 пати во неделата (од пон.до петок) нека ми пише во инбокс.

    Само да напоменам би била заангажирана исклучиво за анимација, припазување на детето (бидејќи е во фаза на проодување), не и за хранење, пресоблекување, правење оброци...

    Како и да е ако е некоја заинтересирана нека ми пише па деталите ќе ги договориме.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Katija-Ajitak

    Katija-Ajitak Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Baram zena ili deviojce za cuvanje na bebe 8 mesci vo radishani...dali znaete nekoja da mi preporacate ?
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Другарка бара исто што и @Lady*Bug. Девојче/студентка која сака неколку часа малку да и помогне со бебуш. Играње, шеткање...
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може да ми пише во порака? Затоа што јас не можам :/
     
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    И во државните фирми работат и не пијат 100 кафиња на ден.
     
  11. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Здраво,кеможе ли некој да сподели искуство со жена за чување...Дали вие кога сте на боловање/одмор,и плакате на жената која го цува детето?Бидејќи,реално во тој период таа не би доаѓала да го чува детето.
     
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.491
    Пол:
    Женски
    Јас да, нас одморот ни е платен зошто би им одбивале па на нив. Не ми бара повеќе пати ако ја задржиме некогаш, по потреба се договараме и навечер ако некаде мора да одиме.
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Го плаќам и јас одморот...мислам дека е така правилно. Како мене што ми е платено така и неа..колку пати се случило да заглавам на работа и сите овие години ништо не рекла..дури и давам по некој денар за нова година..ако пуштат нешто кај мене или кај сопругот обавезно и давам и таа да има некој надомест :)
     
    На Paka, dayla, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    еве да се надоврзам, и јас на мојата се и плаќав и одмор, еднаш и болница беше жената кратко и тогаш се и платив. имаше и некој смртен случај и тие денови и ги платив. ама знаела да ми се најде и после работа и да остане уште малку и ред други работи. ако е жената ок важно е да бидеш човек пред се. мене тоа многу ми значеше бидејќи немаме баби свекрви и никој близок да ни се најде за околу деца, а работно време од јутра до сутра за жал...
     
    На Paka, makedonkamak, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.491
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас, се е до разбирање и добар однос. Некогаш ти ќе се најдеш кога треба некогаш она, јас не сакам да имам однос како работодавец со вработен повеќе како со член на фамилија, сепак дома ти седи минимум 9 часа на ден и деца ти чува.
     
    На Ingvild, dayla, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Edno prasanje do majkite na koi decinjata im gi cuvaat zeni..Posle kolku vreme se prilagodija decinjata za da ostanat sami so zenata? Pocna kaj mene da doaga zena za da ja cuva malata,megutoa bebevo nikako nesaka da ja prifati eve cela nedela place od nea ,ni saka da ja gleda a ne pa vo race da ja zeme..od nea nejke da jade a od mene saka..ako izlezam od sobata koga ke vidi deka me nema place..Neznam dali e do zenava da baram druga ili do bebeto -inaku sme 11 meseci
    Do sega samo so majkami se imaat cuvano i problem so nea nemalo
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Пробај со некој друг кој не го познава за да видиш дали е до жената или е до детето.
     
    На Elenche87 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.491
    Пол:
    Женски
    Кај мене бргу се навикнаа, малово го оставав скоро 3нддели по неколку саати сами, ама пак ќе кажам секое сабајле кога излагав беа плачки. После сами беа ок. Морав да сменам жена за 1.5г и со вторава беше многу полесно, ја прифати за еден ден. Со неа и не ми се буни одсабајле, си имаат хемија некоја. Не дека првата не беше ок ама ја немаа таа поврзаност.
     
  19. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Нашава жена што го чува син ми, го чува веќе година ипол. Никогаш не сум и скратила од плата. На одмор одиме 2 пати во лето, цела плата зема. На зимовање одиме, слободни денови кога земам се и е платено.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Jas na nasata teta so gi cuva i rekov. Mene mi e bitno nekoj da ima so decata da ne se sami da ne se gladni i da ne se necisti ili posrani.
    Koga si gladna jadi koga ti se pie kafe pij. Setanje so decata ne e obavezno ako ne te mrzi setaj gi ako te mrzi sedete doma ili vo dvor.
    Nemam drugi zahtevi od nea i rekov deca koga spijat legni spij i ti ako ti se spie ili glesaj tv ili sedi na net. Ona sama se ponuduva nekogas da izmie sadovi ako ne sum stasala jas samo i vikam ako ne te mrzi mozes a i ne moras. Ves mi sobira samo ako zavrne pa ke i javam za da ne pokisne. Ednas na pocetokot deca izdrobile smoki dole mi se javi pravosmukalka bara i vikam de sedi soberi povrsno toa dzabe ke usisavas sega koga oni do vecer uste 3 pati ke drobat.
    Koga sum slobodna jas gi cuvam ne ja obavezuvam da doagja a mozam ili mm koga e sloboden on gi cuva. Zatoa primer utre koga ke mi treba stvarno nekoj da gi pricuva ke imam obraz da i recam a ako i se besam na zenata redovno posle rabotno vreme ke mi bide nedostapna sega sekogas i vo vecni vekovi.
     
    На tina-63, M&M и Martka им се допаѓа ова.