1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Здраво, да не бара некој Девојче за чување дете/деца од Септември?
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Lugje aj kazete mi dali jas preteruvam. Primam kritiki i sugestii slobodno.
    Vaka. Imam zena so gi cuva decata pisuvav ponazad, ama veke pocnuvaat nekoi raboti da mi smetaat.
    Zenava e vozrasna ima 3 deca 19 god 17 god i 10 god. Pritoa ima i maz koj odi na staki ranet vo vojnata. Na nea e ostaveno se i imam potpolno razbiranje i tolerancija. Ili barem imav do skoro.
    Vaka, jas i imav receno deka ne e obavezno da sedat kaj nas doma i ona izgleda toa zdravo za gotovo si go zede ustvari ona ss zdravo za gotovo si zima. Cim rabotam prva decata koga ke stanat gi nosi kaj nea doma nekogas i vtora koga sum gi nosi. Imam cuvstvo ko da mi se decava terenci i se prisposobuvaat na nejzinite potrebi, a ne ona na nivnite. Ona si ima rabota po doma i kje gi odvlecka tamu i gi cuvaat kjerkite nejzini ona si brka rabota moze i odi negde neznam. Neznam koga i sto pojaduvaat oti pojaduvaat kaj nea neznam koga i kolku prespivaat oti prespivaat kaj nea. Decata mi spijat vo tisina a realno kaj nea doma ne e vozmozno da e tisina koga ima edno cudo lugje plus sama ona e glasovita zena sto neznae da sepoti. Ne mislam jas oti decata mi se vo stakleno zvono ama ednostavno taka e otsekogas si spuele vo mir i tisina okolu 13.00 saatot. Sega ne se znae koj jade koj pie i koga jade i pie i koj plaka. Pred nekoj den bev prv smena i ona voobicaeno gi odnela kaj nea tamu prespale i mi go donese vo 2 ipol koga stanale. Oni vo 4 saatot pak zaspaa i toa svoevolno ne gi uspivav jas. Toa se nema sluceno nikogas decata pospaa dole na tepih. Jas odma se prasuvav dali koga i kolku prespale kaj nea ako doma po 2 saata zaspaa svoevolno na tepih.
    Drugo. Koga bea moite kaj mene 10 dena i rekov neka odmara povremeno da dojde cisto da ja vidat da ne ja zaboravat. Dojde ednas samo togas. Ok. 3 dena po red i vikav vo 10 dojdi brem kafe napij se, ne dojde so 300 izgovori mora da odi neznam kaj. Toa dodeka bea moite kaj mene. A dobi cela plata znaci 10 dena platen odmor.
    Sega denes mi skisna zatoa i pisuvam.
    Maz mi e uzasno loso bolen so treska temperatura glavobolka i povrqkjanje. I rekov ako mozes ostani nemoze sam so decata ne e vo sostojba da stane od krevet mi rece morala so kjerka i da odi kupaki da kupela kje odela kjerka i na more.
    Pa da mu se pluknam. Preterivam li do mene li e, izmisluvam li problem kaj sto go nema ve molam posocete mi kade gresam imam cuvstvo deka zenava ic ne e fleksibilna. Jas od rabota trcam doma koga ke zakasnam nekogas odma poraka mi ide za kolku si doma, pa da mu ebam mater de izlezi vo susret nekogas ne sum zahtevna ne ja baram lugje sekoj den da ostanuva retko se desava i koga ke se desi nikogas ona nemoze i ima 300 izgovori.
    Aj da ve cujam vo pravo sum ili ne sum.. i sto da pravam?
     
  3. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Ретко кој би бил флексибилен на твое место. Ај се друго некако ќе се истолерира иако не би требало, ама да ја плаќам зада ми ги м'кне децата кај неа да спијат?! Си се запрашала дали уопште спијат таму и у каква атмосфера? По ова што го пишуваш ја одма би ја елиминирала и би барала друга.
    Извини ако малку претерувам, ама кога станува збор за деца ја на никој и ништо не премижувам попуштам и толерирам.
    Пак ќе кажам не можам ја да донесам одлука за тебе, бидејќи моите критериуми се построги, ама размисли два пати, ипак за деца се работи.
     
    На M&M, La diabla, chocolade и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Znaci ne preteruvav i izmisluvav problem kaj sto go nema.
    Ke i posocam da pominuvaat poveke vreme doma vo smisla pojadok i prespivanje doma a ne po kukji ako ne ispocituva ke si baram zena koja bi bila po fleksibilna so pomalku obvrski.
    Inace ka plakjam okolu 170evra mesecno. Nedela slobodna. Nautro e od 7ipol do 2 a vtora smena gi cuva od 2 do 5ipol. Jas mislam oti i ne ja plakam loso...
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Мислам дека си погрешила што дозволуваш да ги носи дома децата.Плус се мали,па и веројатноста да се сретнат со бактерии и вируси е поголема.
    Децата се стакло,знаеш.И не знам колку ги познаваш нејзините деца...и зошто дозволува тие да ги чуваат.Не дај боже да се случи нешто по нивна вина,тогаш кој ќе е крив?
    Или разговарај со неа,да биде под твои услови или барај друга жена.На крајот на краиштата ти ја плаќаш,
    @Offspring
     
    На NarCis@, Lady*Bug, tina-63 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @Offspring јас сличен проблем имав само од другата страна. Јас чував дете и се поставив префлексибилно уште на почеток и тоа беше многу злоупотребено од страна на мајката. Пробав да и дадам до знаење, па и отворено да зборувам со неа за тоа, ама некако се правеше дека не ме разбира и си тераше по свое. На крај морав да дадам отказ.

    Што да ти кажам, пробај прво зборувај, ако гледаш дека нема слух, преземи нешто. Пример, скрати и од плата. Покажи и на некој начин дека ја злоупотребува твојата флексибилност. Мене искрено не ми се свиѓа овој нејзин однос. Добив впечаток како таа да е надредена и да ги диктира правилата, а не ти што и даваш работа. Некако премногу слобода си земала жената.
     
    На Majjja, La diabla, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Не знам како ме разбра, не реков ја дека ти претеруваш, ти се извинив ако сметаш дека јас малку претерувам со моето мислење.
    Како и да е, од овие причини сум повеќе за градинка а не за жена бидејќи тешко е да се најде вистинската во денешно време.
    Иако за жал и таму почнаа да се случуваат глупости во последно време.
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Fala vi zeni na sovetite. I mm primeti i go pravevme muabetot ama pak rekov da pobaram mislenje da ne sum i jas edna od mnogute pain in the ass majki. Ama ne sum bila. Mislev deka preuvelicuvam.
    Fala vi <3

    Ne ne, ne rekov deka me navredi haha samo zaklucokot go iznesov deka ne sum preuvelicuvala :D
    Jas gi zapisav vo gradinka koga trgnav na rabota malata prifati super ama maliot bese vo strasna sostojba sekoj den deteto potisteno mi bese i bolno zatoa gi otpisav. Mi bese strav deka psihicki ke se povlece.
     
    Последна измена од модератор: 20 август 2018
    На M&M, Lady*Bug и zuto им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ај друго ок, но јас би барала стрикно дома да ги чува со некој саат прошетка на отворено. Кај мене свекрва ми го чува малиот и тоа кај нас. Некогаш го носиме кај неа да го чува и тој ден сум ко на боцки да ти кажам ( кука, скали, двор, ниски прозори, гаража со алати, од дворот на улица се искача) . ај редот што му се пореметува не е страшно, треба дете да се учи да се адаптира, ама дома просторот му е адаптиран и јас сум најмирна кога знам дека детето ми е дома.
     
    На Majjja и Offspring им се допаѓа ова.
  10. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    @Offspring значи, нејзиното работно место е кај тебе дома! Додека е во тек работното време, нејзина работа е да ги чува децата... Вон работно време она може да се шета, да пие кафе, што сака нека си прави тоа не те засега. Како што си ти флексибилна и имаш разбирање за неа и нејзината состојба, така и таа во одредени ситуации, еве на пример сега кога твојот сопруг е болен, може да дојде малку порано на работа или да остане малце подолго - секако за тоа може да и понудиш и малку поголема дневница...
    Не претеруваш, за твои деца се работи !
     
    На Majjja, Offspring, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Под итно да ги затегнеш конците,и да се воведе повторно ред каде е домот на децата,какви се потребите на децата и дека ТАА има работа и е вработена!.КОлку што укапирав од постот твој,ти си многу корекна ис о разбирање. Меѓутоа,твојата толерантност се користи на лош начин.
    Што децата ти заспале повторно во 16х, и самата си свесна дека те излажала дека преспале. Ок,нема да се докажуваш за тоа,било-поминало.Ама дали во најскоро,ќе си и кажеш на женичкава дека ти смета таков принцип на чување.
    За делот околу маж ти што е прехладен и што несакала да дојде-но комент.Тоа е повеќе од јасно дека нејзин минус е.
    Меѓутоа за дечињата така да ги шлае наваму -натаму...па ти во градинка ќе си ги носиш ако ако не ти беше битно ред и што јадат и кога јадат.
    Исто така,имам чусто,дека откако ќе и направиш муабет и ќе се обидеш да и го смениш нејзиниот начин на чување/работење, она можда ке ти прети со отказ.Да бидеш спремна.
    Јас имав слично искуство.
     
    На Offspring и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Нашла па зашла. Седни ја на муабет и категорично речи децата тука ќе се чуваат. Ако не и одговара нека бара друга работа.
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Deus ex mahina

    Deus ex mahina Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, дали знаете некоја девојка/жена заинтересирана за чување дете. Мене ми е потребна во овој период дополнителна помош(да биде покрај мене) околу чување 5 месечно бебе, веројатно пола работно време, 5 дена во неделата, детали по договор. Се работи за неколку месеци, на зима/пролет планирам во градинка да ја пратам. Живееме во Расадник / Кисела Вода..
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Воопшто не претеруваш, дури имаш премногу разбирање и толеранција. И јас сум во работен однос и моите домашни проблеми си ги оставам дома-не ги носам на работа. Се вознемирив од самото тоа што го прочитав во текстот. Кога се работи за деца сум многу чувствителна. Еве мое искуство со жена.
    Ја чува дома стрикно кај нас. Првите 2 години малата не ни била никогаш кај нејзе.
    Си имаа дома ред, доручек, шетање, цедење сок, ужина, спиење, ручек. Измеѓу играње. Еве ја денес има скоро 4 години и сеуште е со тој ред. Со тоа што сега оди во градинка до 12.30 и ја гледа до 16.30.
    На спиење кај нејзе ја зема прв пат после 2 години, затоа што јас бев на свадба а она не сакаше да остане кај мене навечер. Си има маж, потполно ја разбирам што не може да го остави.
    Но, и кога оди кај нејзе жената ми пишува на вибер, што прават, што јадела, дали шетале, дали спие итн. Цело време комуницираме на вибер. Ми искача во пресрет кога сме болни, како што јас нејзе и искачам во пресрет. Се е тоа взаемно. Имам 24 работни дена одмор годишно, што автоматски значи дека и она има толку. Никогаш не сум и скратила од плата.
    Без разлика дали мајка ми е дома, или свекрва ми ми доага на гости (во странство живее па доаѓа на 10 дена), женава си доаѓа секогаш на работа освен ако јас не ја ослободам(мн ретко).
    Жената се гледа дека и се посветува максимално за работно време и кога малата е кај нејзе. Ептен се врза за малата, ја гушка и често знае да и каже дека ја сака.
    Јас искрено во твојот случај и да разговараш не верувам дека ќе има многу ефект. Жената ми стои дека не си ја работи работата со љубов. Да љубов, затоа што кога работиш со деца е потребна љубов. Немој да ме разбереш погрешно но мислам дека премногу си и дозволила и затоа она си земала за слобода да прави вака. Верувам дека од твоја страна тоа било добронамерно но некои луѓе(ако не и повеќето) го искористуваат тоа. Не велам дека треба да ја малтретираш жената но мора да си конкретна во товите барања, очекувања, граници. Се работи за ТВОИ деца. На начинот на кој ги чува јас искрено мислам дека повеќе ги малтретира одколку што ги чува. Ги влечка натака навака без притоа да внимава на нивните потреби. Самата си свесна дека децата таму не ти спијат, а знаеме колку е битен сонот за едно дете. Од кај да знаеш дали ги храни и со што :| Дома си знаеш кои намирници си ги имаш и што јаделе, но кога не се дома? Не ми е целта да те вознемирам, туку да те охрабрам да си превземеш нешто. Пиши ако разговараш со нејзе. Поздрав мајка :f:
     
    На lylaby, Majjja, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.506
    Пол:
    Женски
    @Offspring не претеруваш воопшто. Седни разговарај со неа, ако гледаш дека не прифаќа пробај да најдеш и друга опција, знам колку е тешко да се најде жена ама важно е и каква нели.
    Женат што го чуваше син ми знаеше да го однесе дома кај неа, и да дремне таму ама не често и ни кажуваше така да не ни беше проблем, не му го кршеше редот никако.
    Првата жена што ја чуваше малава беше ок ама имаше доста работи што ми сметаа кај неа, и не беше баш флексибилна иако секој втор збор и беше дека сакала кај неа да ги носи на викенд, па да си ги носела со неа на одмор, да преспивале кај неа... премногу се осеќаше како да е нејзина куќа што од една страна е ок, ама пак од друга страна треба да се има и мала дистанца. Од здравствени причини сама се повлече и покрај тоа што ми беше ептен стресен период дали ќе најдам друга жена искрено ми олесна. На женава сега што ја чува не можам да и најдам ама никаква замерка, уметена, смирена, одлично ја прифати, и направи ред, ја учи си играат се шетаат се. Иако живее блиску не спомнала еднаш да ја однесе кај неа и нема потреба.
     
    На cresa-jagoda, zuto и LiliBoz им се допаѓа ова.
  16. mac7

    mac7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Барам девојка/жена за двегодишно девојче. Од понепонеденик до петок, 8 часа дневно. Битно е да е со претходно искуство. Ако има некој или познавате некој заинтересиран пишете ве молам. Препораки се добредојдени.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Ви пишав порака :)
     
  18. Vanja@81

    Vanja@81 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Baram zena za čuvanje dete,1 god i eden mesec e stara.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Ви пишав порака
     
  20. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Mene mi treba zena za 4 saati vo rabotnite denovi. Sinceto mi e 3 godini.Ako nekoj e zainteresiran ili ima dobra preporaka za zena ve molam pisete mi.

    Mene mi treba devojce 4 saati vo rabotni denovi.
     
    Последна измена од модератор: 29 септември 2018