1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Дали познавате жена/девојка која би можела да чува 9 месечно бебе, притоа да биде од Струмица или околината?
    Се работи за бебе на моја братучетка, наскоро нејзиниот сопруг ќе замине на работа во странство и има потреба некој да и го причувува детето секој работен ден од 7 до 10-11 часот?
    :*
     
  2. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Ве молам кој има искуство на темава да сподели мислење: јас сум новопечена мајка моето мало е само неколку месеца но размислувам нанапред во смисла на тоа дека ќе се соочам за извесно време со проблемот:кој ќе ми го чува детето. Е сега, мајката на мојот сопруг односно свекрвата се нуди за чување меѓутоа заедно со другото внуче кое е поголено 6 месеци од моето-здравје тогаш кога би одела на работа едното би било проодено другото во фаза на проодување. Поентата ми е: уште од сега ми се крева коса на глава кога замислувам дека детето мое не би имало полно внимание и се прашувам дали е воопшто возможно да се чуваат деца на таа возраст а истовремено.Прашањето ми е дали имате искуство во врска со онештп вакво...Бабата се сили ќе ги чувала...јас уште од сега уплашена...си сакам полно внимание за малото...
     
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Штом ставаш вакви ситници на кантар....Полно внимание можеш само ти да му дадеш на детето, ниту баба ниту градинка, а ниту жена за чување неможе да му даде.
     
    На eli25, Paka, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. latinodancer

    latinodancer Нов член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo, kje ve zamolam dokolku imate nekoja preporaka za zenska osoba koja cuva deca da mi pisete kontakt telefon. Vi blagodaram
     
    На maaraa96 и M&M им се допаѓа ова.
  5. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    И јас во слична ситуација бев...Моето верување,познавајчи си го детето,неможе две толку мали деца да се чуваат истовремено.Премногу се мали и неможеш баш така лесно да се разбереш....Не секогаш ке им се јаде тоа што е зготвено,па ќе треба може и по неколку јадење за двете да спрема при еден оброк.Едното ќе биде у фаза на паткање и ке треба да и е во раце,а другото,тукушто проодено,очи несмее да тргне од него.
    Јас затоа не се согласив.Предложив двете семејства да си набавиме жена за чување а свеки да улетува на помош(нели и таа жена што ќе чува дете некад ќе биде болна па нема да може да дојде).
    За жал,не ми беше прифатена идејата,па така јас останав да си смислувам решение,додека свекрвата целосно се посвети на другото внуче.
    Се надевам вие ќе се снајдете подобро,а ти релаксирана ќе тргнеш на работа.[/QUOTE]
     
    На lylaby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    А во градинки како чуваат 30 деца и бебиња? Или мајки на кои децата им се мала разлика во возраст, мајки на близнаци. Јас ги имам чувано ќерка ми и внук ми истовремено и тоа трудна. Мајка ми исто така. Ако некој се нафаќа да ги чува, ич да не се мислите. Деца треба да растат со деца. Едно од друго ќе учат и ќе се дружат, башка братучеди. Ем со баба, ем интересно со братучед. Не ги правете децата волци самотници од мали. Само треба добра организација. Не им давајте дополнителни обврски од типот чистење, готвење и суредување. Нека има зготвен ручек за децата, облека за преслекување на достапни места и бабата ќе може комплетно да им се посвети. Гледајте ги бенефитите од растењето со уште едно дете.
     
    На vitamina, eli25, Feminka22 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Па не би рекла дека доброто чувсње на моето дете е ситница...

    Близнаците се на иста возраст и иста фаза на развој додека овде станува збор за различни фази на развој едно патка друго оди итн итн...значи вие велите дека е изводливо??бидејќи викаат секунда е во прашање на невнимание недај боже....

    [/QUOTE]
    Па ете поради ваше мислење и став сте го извлекле потешкиот крај сте смислувале решение...ако не е тајна што смисливте?
     
    Последна измена од модератор: 11 октомври 2018
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    Во градинка се во различни фази 30 деца. Проодени, непроодени, јадат блендирано, неблендирано итн. Не дека е некој пример ова со градинката, ама две деца може да се чуваат. Не само што е изводливо, туку е и корисно како што кажав. Го разбирам твојот страв како новопечена мајка, ама еве земи совет од мене, мајка на две деца. Секунда треба и кога ќе бидат сами, односно едно. Затоа ќе си ставите оградица (игрална), ќе направите безбеден простор и услови за двете деца, од храна, облека до играчки. На крај на краиштата, може да пробате. Самата баба ќе си каже дали може или не. Јас пре би баба, отколку непозната жена.
     
    На Feminka22, cresa-jagoda, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Па изумив да спомнам дека условите и не се баш сјајни доле (без ламонат паркет) нема адекватно греење (се грее просторот од две печки наменети за горњн спрат...тоа дополнително...но во ред, фала на мислењето секако...
     
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    Во тој случај викни жена. Јас мислам и така веќе си ја донела одлуката. Со среќа :)
     
    На lylaby му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    @lylaby жена имам за чување и раат сум.
    Инаку не де согласувам со членката погоре што споредува со градинка.Ако јас/ти или некој друг си сака 100% внимание на детето нема да праи компромис со делумно чување него ќе си го прати во градинка. А тоа дека треба дружба со другово дете,па братучеди-бебе на 9м сигурно не му значи тоа.Му треба него внимание.Е после 3тата годинка мислам дека можат да се прават комбинации за чување истовремено неколку деца.ОВА емој став,ти ќе си размислиш и ќе си одлучиш.Среќно.
     
    На Elenpelen и lylaby им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    Мене тоа од психолог ми е кажано. Ама па шо знаат тие?
     
  13. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    искрено,мн ми е гајле шо ти рекол психолог.јас кажав што мислам така да нит ме убедувај нит ми реплицирај.
    многу доктори многу мислења.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ako izborot ti e gradinka ili baba zaedno so drugoto dete, jas bi baba, ako zenata e vo dobro zdravje, vitalna I ako se nafaka da gi cuva. Pa nie sto sme so dve deca na mala vozrasna razlika sto da kazeme za vnimanieto. Baska I koga doaga nekoj da gi pricuva ako nie sme so nekoja obvrska, eden doaga. I da ne se sekiras za uslovite. Dokolku higienata e kako sto treba ako e poladno. Ke se navikne. Jas prvata zima ( 12 meseci bese )sin mi go nosevme sekoe sabajle na cuvanje kaj baba vo kuka kade greea edna soba, a doma sme so parno I po kratki rakavi sedime. Brzo se adaptirase, soodvetno oblecen, nitu ednas ne se razbole. Jas bi probala, pa ako ne biva togas ke baram drugo resenie.
     
    На eli25, Feminka22, lylaby и 4 други им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    Психолог не е доктор. Да сакаше да читнеш нешто за развој на детска псохологија, немаше вака да пишуваш. За доброто на детето се работи, а не дали ќе победиш во некоја дискусија. Ама секој има различни проритети во животот.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    ова е форум,не е натпревар па кој ќе победи.Ти проба да наметнеш свој став повикувајќи се на психолог .Јас одговорив дека не ме интересира кој што мисли,ја мое си кажав.
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.618
    Допаѓања:
    170.505
    Пол:
    Женски
    Ок Тарантула, сфативме дека не те интересира ништо освен твојот став. Јас не наметнувам ништо, не ти сум дома. Јас ти кажувам што вика психологија на детски развој, а ти или друга мајка пак ќе си прави како што ѝ одговара.
     
    На eli25, Feminka22 и TarantulaA им се допаѓа ова.
  18. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Незнам...мислам дека е тешка таа работа едново оди другото лази не сфаќам како бивпостигнала како чаша вода она би се напила-бабата.Инаку морам да спомнам дека има и поголемко дете од 2 години исто внуче кое ќе се зима и враќа од градинка..и тоа ќе се вртка овде...братучеди братучеди да но јас за моето си гледамм...
     
    На TarantulaA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Majchy999

    Majchy999 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Ако му треба на некој дадилка на пола работно време слободно нека ме контактира.
     
  20. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Здраво женски. Доколку на некој му треба жена за чување дете за во Скопје нека ми пише.