1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Мислам дека има влијание дали има патни трошкови жената. Ако си скопје и мора да смени автобуси е едно, помало место и пешки ако иде е друго.
     
    На Animali и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш мојата жена ќе ја прашам, ако се ослободи до мај ќе ти се јави, пиши ми бројче во порака. Жената е фина, син ми ја сака многу.
    Јас без трошкови за пат со храна и без никакви други обврски по дома, и давам 8000ден
     
    На Animali, cresa-jagoda и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  3. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Па и мене ми треба за од Мај. Ќе се степаме за жената... :D
     
    На Animali и gjorgieva им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ама мојава бара исклучиво овој реон, Ѓорче до Карпош4.
     
  5. gjorgieva

    gjorgieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Хахаха.... за кај ти треба тебе сонце? Оти јас па се со жени што контактирав се од Аеродром, к вода и сл.
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ѓорче сум и јас.
     
  7. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Дали знаете колку е девојче/жена да доаѓа на испомош (на повик) за чување близначиња 3-4 часа во денот? Со мене заедно да биде. 10 мес се. И дали има некоја тука да ми пише. Карпош 1 сме.
     
  8. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Moja prijatelka ima zena sto i doaga za pomos na 4 casa sekoj raboten den. Prijatelkava e doma isto taka, i ima 2 mali deca so mala.razlika vo vozrasta. Ja plaka 8000. Realno toa ne e malku, no nikoj ne i se nafakase za pomalku za zal...
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Зависи од работата, ако ја тера да готви, да пегла, да пере, да чисти, да пазари, да шета деца, тоа богами и малку е. Пеглање зимаат или од парче гардероба или од саат, 100че е саат. Чистење е во просек 100-200ден од саат зависи дали е генерално чистење или не, прозори дали се вклучени, редење плакари... Се си има, секој производ цена, па така и услугата. Искрено јас на мојата жена и давам 8000ден за 6ч ама она има обврска само да чува дете, не да чисти, пегла, средува, готви... Моја пријателка и даваше на жената по 12000 денари за чување едно дете и плус домашни обврски за 8ч, кога беа двете деца присутни имаше уште едно девојче, ама обврските не беа да шетаат туку само да се чуваат дома и да готви, чисти, пегла, средува и дете да чува. Да можам да си дозволам сметам дека за 15 000ден месечно ќе ангажирам жена која ќе го чува човечето и плус ќе потфаќа по дома, таа е некако фер цена со оглед на тоа што ќе биде ангажирана 6ч.
     
    На cresa-jagoda и zuto им се допаѓа ова.
  10. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Nisto od toa Angel. Naprotiv. Majkava za da moze da sraboti po doma i da napravi rucek doaga zenava na 4 casa za da gi cuva decinjata. Obvrskite i se samo toa, da gi animira decata dodeka majkava raboti po doma ili odi da pazari. Ako e ubavo vremeto moze da gi proseta i toa e toa. Domasni obvrski nikakvi nema od tipot na gotvenje, peglanje, cistenje i sl. Inaku jas isto taka imav zena, pisuvav i prethodno i obvrskite i bea samo cuvanje na dete, nisto po doma. Ponekogas samoinicijativno ke zapeglase nesto, ama ne cesto. I za toa fala i, ne sme bile dogovoreni. Za 8 casa plakavme 12000 + prevoz.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Во тој случај пак се доволни 8000ден, две дечиња се.
     
  12. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Mene mi treba za od Maj..ke moze li brojce?
     
  13. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Potrebna ke mi bide zena za cuvanje na maliot..Iako odolgovlekuvam sepak vremeto si leta pa sakam da pocnam da baram bidejki znam deka e tesko da se najde.
    Treba da pocnam so rabota na 27mi maj pa ako nekoj ima zena od koja e zadovolen neka mi pise.
    P.S uslov prv e da ne se plasi od kucinja :)
     
  14. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Колку би понудиле на жена да го чува по 7ч на ден три дена неделно флексибилно кои денови по договор ( два дена свекрвами ке чува кога ке оди втора смена на работа). За во прилеп ... живее на 15 мин од нас. Притоа кога ќе биде дома сопругот може да си оди порано или да иде подоцна ... некогаш нема да чува ни 5ч дневно. Без други обврски, само да седи со бебето, да го најаде и пресоблече. Мислам 4000 ден да понудам, или малку е?
     
  15. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Малку е, 6000 ден. би било поприфатливо. :)
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Месец унапред ли ќе се знае кои денови?
    Оти за да биде флексибилна ќе треба идела-не идела да биде на располагање.
    Исто и порано ако некогаш ја пуштите, сето тоа е спонтано и не може она да си планира а ни да најде втора работа за тие неколку часа или два дена.
    Јас мислам малку е.
     
    На senza.parole, Melinda85, irena.1 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    Не месец унапред, недела унапред ... 5000? И чим се нафаќа за 3 дена сигурно нема да бара друга работа ... дома прави торти и слатки а ова како дополнително би и идело ... викенд слободна секако.
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Бар 5000ден, рачунај пола од цела плата, јес да се 3 дена ама ко што викаат се работи за ден за ден, нема да знае кога иде кога не. Да фиксно пример понеделник, среда и петок, па да понудиш 4000, вака не е фиксно.
     
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Бебиситерството е многу потценета професија во нашата земја.
    Има многу повеќе негативни отколку позитивни страни.
    Прв пример е платеноста. Не можете да очекувате од дадилка која 3-5 часа ги чува децата, истите да ги чува за шест илјади денари и да ви стои на располагање 24/7 во денот ако имате потреба, додека дневница да ѝ изнесува само 300 денари доколку остане прекувремено. Дегутантно е и понижувачки за наши стандарди, особено ако притоа дадилката треба да плаќа патни трошоци, (под претпоставка дека не живее во истата населба каде треба да ги чува децата). Многу разумно и очекувано би било жената да бара и друга работа, особено доколку е толку слабо платена, и вие како човек би требало да имате разбирање за тоа.

    Следно..Бебиситерството не е воопшто лесна професија, и никако не е наменета исклучиво за женскиот пол! Премногу непотребен сексизам и шовинизам се внесува кога се бара ,,девојче/жена за чување".
    Следно, кога сме веќе кај негативните страни, имам забележано, дека оние кај кои дадилките работат немаат разбирање за нив и нивните потреби. Пред сѐ ги ставаат интересите на децата. Дури и преку човечноста, емпатичноста, симпатичноста и почитта кон дадилката како човечко суштество. Ретко кога имаат разбирање дека и дадилките се луѓе со свои животни приказни, кои дошле на таа работна позиција заради одредени непредвидливи околности. Зошто ако бидеме реални, не е баш dream job, првенствено бидејќи е работа на црно без стаж, здраствено осигурување, и особено не е за млада жена. За оние во поодминати години е веќе друга приказна.

    Така да следен пат пред да понудите толку ниска цена во очекување дека некој ќе ви игра по стапот онака како што вие ќе мрднете, треба да се запрашате дали можеби децата треба да ги дадете во градинка или евентуално да ја напуштите својата моментална работна позиција доколку немате други алтернативни опции на располагање. Подобро така отколку некому да понудите толку малку пари, за кои и онака многу ретко кој би се нафатил.
     
    Последна измена: 27 март 2019
    На senza.parole, jasbi, M&M и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Pogore vo post procitav za cuvanje deka prasuvate. Dali ste slobodni?