1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Да прашам, за жените што чуваат деца како правите за храна за нив? Им давате плус пари за хранарина или јадат дома кај вас?
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Јас и дозволував што сака од фрижидер да се служи, ама она многу често и од дома си носеше. Дополнително пари за храна не сум давала. Дури и тоа што и дозволував да јаде од кај нас беше зошто така јас сакав, не беше договорот таков.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Правам ручек од вечерта за нас и од тоа си јаде..буквално и е кљжано фрижидерот како дома да си го користи..благо,грицки,ужинки ..се што сака..а една моја блиска даваше плус 2000 зошто таа не готвела дома ни за нив..
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Potrebna ke mi bide zena za cuvanje na maliot.
    Treba da pocnam so rabota na 27mi maj pa ako nekoj ima zena od koja e zadovolen neka mi pise.
    P.S uslov prv e da ne se plasi od kucinja :)
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се откажа од градинка?
     
  6. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Не сум, не. Ама морам да ја видам и другава опција.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас да ви кажам од искуство на мој братучед детето го чуваше жена дома. Со размислување беа дека мало е на 9 месеци,домашната средина најдобро му годи,барем до година ипол. Догураа со жена до 3 годинини на 3 го запишаа во градинка. А второ снаа ми приватно работи не дозволуваат приватници земање на слободни денови или боледување. А во градинка 9месечно бебе реално има повеќе шанси за разболување.
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.483
    Пол:
    Женски
    Јаде кај нас, незгодно ми е воопшто да зборувам на тема храна, освен ако не е на некој посебен режим на исхрана. Се подразбира дека тоа што имаме дома за јадење е за сите, вклучувајќи ја и жената без да го нагласувам тоа посебно.
     
    На Herrera, cresa-jagoda и happygirl им се допаѓа ова.
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Најдовме жена за чување од септември здравје, па ќе видиме како ќе биде. По препорака е жената, и со големо искуство за чување деца. Се договоривме работно време од 8 до 17ч, од понеделник до петок, за 10000ден. Храна што има во фрижидер за нас, тоа и за неа. Се надевам ќе се погоди.
     
    На marchi-cool, Sexybaby86 и M&M им се допаѓа ова.
  10. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Mene mi treba zena da doagja 4 casa na den od 1 do 5.treba da go zeme sin mi od skolo vo 3,a vo megjuvreme da raskrene, zapegla, zgotvi rucek. Imate li nekoja preporaka?
     
    На Dalia93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.483
    Пол:
    Женски
    Се надвам дека ќе бидете задоволни, јас имам позитивно искуство досега, но важно е и да си флексибилен а и тоа како ќе се поставиш со луѓето. Се извинувам кога доцнам, кога знам дека ќе заглавам се јавувам да прашам дали се брза за да можеме некако да се искоориднираме со сопругот. За одмори и плаќаме целосна плата, за нова година и даваме секогаш и некоја сума плус. Важно е да и дадеш до знаење дека ја цениш.
     
    На Spidy, cresa-jagoda и happygirl им се допаѓа ова.
  12. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Kako ja najdovte? Jas baram no seuste nisto. Pogotovo za taa cena.
     
  13. AnaMladen

    AnaMladen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    I jas baram zena za doma, za nekoj mesec i pomosh so cuvanje bebe. Dali imate nekoja dobra preporaka?
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnaMladen

    AnaMladen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pak jas :$ nekoja dobra preporaka za zena za cuvanje dete?
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sonchka

    Sonchka Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    Nova sum na forumov I mi treba vase mislenje za mojava situacija.
    Imam sin skoro 15 meseci I mi go cuva zena od 9 meseci. Koga se dogovarav so zenata zs rabotata vo nejzini obvrski gi dogovorivme: podgotvuvanje dorucek I rucek za deteto, hranenje, zaspivanje, perenje na negovite alista (bez peglanje), usisavanje ednas nedelno (samo usisavanje ne ribanje, zatoa si imam Dr zena). Rabotnoto vreme od 8 do 16.20 - 16.30. Dogovorena plata I bese 14 iljadi denari. Zenata stvarno dobro go cuva maliot I se sto se dogovorivme raboti, plus skoro sekogas mi gi sobira alistata od susara sto se na mene I maz mi. Bidejki stvarno bese se OK pocnav da I davam 15 iljadi. Prvite nekolku meseci jas I mnogu cesto porano si odev od rabota I taa si odese 15.30-16 h. Posledniov period ne mozam veke da zabusavam na rabota I doagam doma 16.20 - 16.30 so toa sto nekolku pati imam dojdeno I vo 16.40. E tuka se pojavi problemot. Ona si se navikna da si odi vo 15.30 - 16 I Sega postojano prefrla ako dojdam pokasno od 16. Ednas ja sednav na muabet ama dzabe pak isto. Me interesira Imate li vakov problem so dadilkite, jas li preterav so dobrinata sto meseci ja pustav porano ili ne znam sto... I na rabota posle 15.30 veke sum pod tenzija dali ke stignam doma do 16
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кога ќе ти префрли фино, лепо ќе ја потсетиш на првичниот договор. Ќе и кажеш дека кога имаш можност идеш порано, ама не е тоа секогаш возможно. И не зборивај со слабост/грижа, туку одлучно вака и вака. Секој ја користи туѓата слабост.
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Седни ја и објасни и, искрено ти завршува работа доста, ама па и убаво ја плаќаш. Мојава ретко остануваше повеќе ама и кога ќе останеше не правеше проблем. Ако е проблем кажи и ќе бараме чаре, ако не можеш ќе најдам друга жена, одма ќе преќути ќе видиш. Кај се испушта толкава плата.
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.176
    Пол:
    Женски
    Ми треба девојка/жена за помош со близнаци (14 мес) за 2-3 нед, 2-3 пати во неделата. Ми треба и за помош при носење во градинка (дури се навикнат), и дома заедно да ги чуваме (јас готвам,јас успивам ..). Од 8:30 докај 16:00. Ако имате некоја препорака пишете.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sonchka

    Sonchka Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Ti zapali fintava. A i pocna I poise da mi pomaga po doma. Ovie dve nedeli doagam okolu 16.30, ednas u 15.30 dojdov I me prasa 'moze li da si odam' a prethodno jas u vrata ona niz vrata
     
    На dromka, Makedonka007, Spidy и 3 други им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Она си умислила дека е незаменлива, си мисли у шака ве држи. Ние луѓето сме безобразни многу, ама многу, а видиме нешто плус од тоа што сме се договориле одма се опуштаме. И затоа односот вработен работодавец мора да е строго службен, никако пријателски, оти отиде работата така, некој ќе биде извисен комплетно.
     
    На Girl-Rabbit и zuto им се допаѓа ова.