1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Абе се договоривме, тоа викам, како што спомнав порано ми ги кажа обврските околу малиот, ама не спомна ништо за спрострирање алишта, пеглање и миење садови. Кога отидов првиот ден ми кажа за утредента да испеглам алишта...Нема веза, јас што е до мене и кажав, денеска имаше оставено поздрав алишта во спалната, ама не ги чепнав. Инаку замив некој тањир имаа оставено од сабајлето што доручкувале, не ми е проблем сега до толку. Ама стварно не покажа многу осет. Доста ми се парите, пошто ми се онака за џепарац и блиску живеам до нив, не плаќам превоз,башка и малиот е многу мирен не е некое досадно дете.
    Фала ви многу за одговорите, јас пак дури се замарав дали да и кажам или не..Ама тоа е кога немаш исуство ќе те мафтаат. :D
     
    На Animali и verica81 им се допаѓа ова.
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Стварно има многу безобразни жени што чуваат деца,ама јас мислам дека поголем е бројот на безобразните мајки.
    Стварно е претеризам некоја да си игра на твој грб,па што мислат бе дека е лесно да се чува дете?Па тоа е најзаморливата работа.Ок е да се слатки,да се мали и нежни,ама има толку многу големи обврски околу детето што за цена од 4000 никад али никад не би прифатила.
    Е ај мајките да се заменат со жените на еден ден,да чуваат дете за 4000 да ги видам.Абе ајде ветер во магла од глумци во театар,а уствари поголема мака е шо не се глумци во театар.
    Ок да не бидам офф топик,муабетот ми беше дека за мене е саркастично некоја пуфла да ми глуми лудило па да ме моделира како да сум нејзина слуга,куќна помошничка,аниматорка,педагог,социолог,психолог,воспитач,кловн,бејбиситерка,домакинка,готвачка по цена од 4000?
    Хау нема шанси.
     
    На Norah Jones, danniela5, Sunshine88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Baby така се движи "платата". 4000 ден за 4 саати дневно од пон-пет без викенд и празници (јас така одам) инаку ако го чуваш 8 саати - 8000 ден. итн. никој не е будала за 4000 ден да чува деца по цел ден :D Ама ако земеш во предвид дека не ти плаќаат придонеси и немаат никави други даноци кон државата, малку е. Во странство ако сакаш таква помош ке се одереш од плаќање.
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Цела тема ја прочитав, од прво до последно мислење.
    Какви луѓе постојат, да ти го остава детето гладно :x :x
    Боже!
    Иначе јас сум заинтересирана да чувам детенце кај мене дома ама да има годинка или повеќе. Но не сега, во лето :)
    Сепак јас не сум многу искусна со деца, но знам да ги занимавам, да ги хранам, да ги заспијам.
    А тука е мајка ми да ми помогне околу останатото.
    Може да ми каже некој кај да барам огласи?
     
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Јас мојов го најдов на Пазар 3, а не знам како би ти помогнала мајка ти кога ке одиш негде да чуваш дете? Инаку не е баш лесно да нараниш дете кое не те познава, тие од мајките не сакаат да јадат не пак од некој странец. Не е се баш така лесно и розево. Биди спремна да ти го превртува тањирот, да ти плаче без престан, да ја крене цела зграда во вис ,да те гребе и кубе. Биди спремна да бидеш професионален кловн :D откако ке се запознаете полесно оди :D
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Имам братучеди во Швајцарија, по 2ипол години се, близнаци. И ептен се тешки за гледање, размазени се и ме нервираат и мене, иако така многу ми се срциња и ги сакам ептен. :D
    Тетка ми едвај најде некоја асална гледачка за таму, секако таа бара да биде 24/7 кај неа, и секако има слободни денови и очекува и да работи нешто по дома.
    Со сите се испокара, бидејќи не беше задоволна од нив.
    Сега ќе оди сестра на една моја другарка, па ќе видиме.
    Мислам дека е супер, бидејќи не и е ништо забрането, ја носат каде што одат и тие, по гости, забави и слично. Платата да не ве излажам околу 25.000 и е, а нема трошоци таа, освен ако сака алишта или нешто слично да си купи, а за храна - не.
    Еве јас да завршам со школувањето, па ќе одам јас да ги гледам. Барем ќе си уживам таму :lol:
     
  7. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Моје мислење је дека....... НЕМА ШАНСА да оставам синот да ми го чува друга жена,не по дома кај неја не по дома кај мене, градинка си је градинка а и за това се направенми градинките си има и јасли за бебиња....... си работат обучени лица кој работат со деца.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Тешко дека ќе уживаш сама со 2 близначиња кон кои имаш одговорност во друга земја. Али ок, ќе имаш и слободни денови кога ќе можеш да шеташ ;)
     
  9. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Сега тие се во Македонија, и оваа недела јас ги гледав.
    За проба :P
    Сега за сега, добро ми оди, потпораснале и не се досадни толку многу.
    Си заработив некој франак ако не за друго .. :rock:
     
  10. Jovana11

    Jovana11 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Devojki imam 19 mesecni bliznacinja I mi treba zena da gi pricuvuva nekolku casa vo denot. Dokolku imate nekoja sto bi mozele da mi ja preporacete pisete mi PP...
     
  11. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Лелее јас одсекогаш сакав да бидам бејбиситерка бидјеќи многу сакам дечиња и сега гледам навистина добро се заработувало :lol: јас да пораснам уште 5-6 години па кој сака од тука, ќе си има феминка бејбиситерка :rofl: не се шалам, многу сакам да чувам дечиња, на пример со едно 3 годишно девојче, внука на соседите неколку пати си имаме "играно" (таа си игра, јас само седам до неа и друштво и правам) и веќе дојде на тој степен да и вели на баба и дека нема да доручкува освен јас ако не појдам со неа да јадам :rofl:
     
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Барам девојка кој ќе биде неколку саати на ден со моето девојче.
    Работна обврска би и било да напишат домашна и да повторат тоа што учеле на училиште.
    Никакво перење, пеглање, миење.
    Имам премногу обврски, а премалку време.
    Ако некоја од вас е заинтересирана нека ми пише ЛП.
     
  13. Holi

    Holi Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Za site onie sto uzivaat vo cuvanje na decinja: Stranska kompanija bara dadilki i neguvatelki na decinja vo Skopskiot region. Zainteresiranite mozat da gi ispratat svoite biografii na e-mail: rabota@dekra.com.mk ili po posta na adresa Crvena Voda 7/1. Informacii na telefon 3230952
     
  14. zuzu82

    zuzu82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    108
    здраво! Внимателно ги прочитав сите текстови од првиот,до последниот.Имаше различни мислења во зависност нели од искуствата. Jас веке имам 10годинишно искуство во чување на дечиња,а имам 30год. Дечињата што сум ги чувала биле од најразлична возраст,почнувајки од година ипол,па нагоре. Имам чувано 10 дечиња до сега. Со ниту едно семејство сум немала никаков проблем до сега-најверојатно сум имала срека и јас со нив и тие со мене. Семејствата воглавно биле странски и едно од Mакедонија. Со сите семејства договорот беше тотално испочитуван од почетокот па се до крајот. Моите обврски беа само децата и се сто е поврзано со нив. Имав апсолутно одвразани раце за тоа сто да им подготвам за јадене,кога да се шетаме,што и кои игри да ги играме и колку време да гледаме цртани или други едукативни емисии соодветни за нивната возраст. Од мене нисто друго не се бараше освен грижата за и околу нив. Се останато беше оставено на мојата добра воља,дали сакам или не или пак дали ке имам време за некои домашни обврски...на пример да ги измијам садовите,да ја уклучам масината со алишта или пак да ги пружам веке испраните алишта,но никако и бришење прашина по дома,усисување и незнам уште што,бидејки јас таму бев бебиситерка,а тоа знацесе чување,грижа и воспитување на децата,а не и куќна помошничка. Секако за дополнителното сработено многу пати и бев наградувана-но сето тоа беше по воља на семејствата. Сега сум слободна и барам повторно некаде да чувам дечиња. Ако е некој заинтересиран може да ми пише и да му го испратам моето CV. Да ги исконтактира семејствата со кои сум соработувала и ако е задоволен од препораките да почнеме да соработуваме. Голем поздрав :hai:
     
    На biljana44545 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    здраво,девојчиња. :D
    потребна ми е жена за чување на моите деца т.е да доаѓа од 12 -17 часот ,да направи ручек ,да подраскрене во домот и во 15 часот да го земе син ми и керка ми од градинка и од школо..и да биде со нив до 17ч...кога не дај боже едното би било болно да го чува дома затоа што почнувам со работа па нема да можам да отсуствувам...жената да не е пушач ,да има искуство со чување деца...да е од околината на ново лисиче или аеродром(јас сум во ново лисиче)...ако знаете таква ве молам пишете ми ЛП.поздрав :)
     
  16. double2012

    double2012 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,

    барам жена за помош за чување близначиња стари 5 месеци. Бидејќи сум дома, обврските околу бебињата би биле поделени. Ако има заинтересирани, ве молам пишете ЛП.
     
  17. hurrem

    hurrem Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    double2012 дали ви стаса што ви пишував у ЛП оти кај мене пишува дека не е испратено :worried:
     
  18. puffs

    puffs Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Феминки,
    Ако има некоја од вас потреба од жена за чување на дете или помош низ дома, пишете ми ЛП.
    Мајка ми има 54 год, витална, работлива, педантна.
    Пожелно од околината на Лисиче, Ново Лисиче, Аеродром, но не е проблем и подалеку.
     
  19. milicka1

    milicka1 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo devojki, nova sum na forumov, podolgo vreme veke gi sledam forumive i stranive, da skratam, imam kerka od 8 ipol meseci i za kuso vreme treba da pojdam na rabota, sakam da zemam zena da mi ja cuva, ama mn tesko se odlucuvam za luge sto ne gi poznavam, a ovde citajki strav me faka sekoj doma da ti vleze. imate li nekoja da mi preporacate, inaku ziveam vo centar, mi treba osoba samo da ja cuva maleckata i da se grizi za nea, da i zgotvi, da ja narani, da ja zaspie, da ja zanimava, za vikendi i drzavni praznici bi bila slobodna, i ne ocekuvam da mi pere, pegla, usisuva, brise prasina...... mislam deka 8.000 denari bi bila fer cena za ova! pisete mi vo lp ako imate pozitivno iskustvo so nekoja, ne sakam nekoja da dojde i da gleda turski serii, da ne mu obrnuva vnimanie na deteto i nedaj boze da krade i ostali nekorektni raboti..
     
  20. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    ^^ Да бев од Скопје со задоволство би ја прифатила работава, обожавам деца и се што е поврзано со нив :)