1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени за чување деца

Дискусија во 'Дете' започната од Kalina1, 17 мај 2011.

  1. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Моите сестри, мојот брат и мене секогаш не чувале бабите. Мајка ми и татко ми никогаш несакале да не чува некој друг. Еден ден и јас кога ќе имам деца, нема да им викнам дадилга, исто како сестра ми. Исто така никогаш не сум сакала како дадилка да работам, бидејќи е многу одговорна професија. :worried:
     
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Епа не секој има баби спремни да Чуваат деца :?:
    Некои мајки немаат друг избор освен градинката да најдат некоја жена (бебитерка) да им го Чува детето !!!
    Има мајки кои породилно им трае само 9 месеци и мора да тргнат на работа и детето да го остават во други раце ! Не е лесно за нив, јас неможам да замислам сега да го оставам по 8 саата на ден со друг Човек ..ама ако немам избор ке морам

    Свекрвами неможе да го Чува детево , мајками не живее тука и сега за сега јас ке го Чувам догодина градинка !
    Така да ...
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. VlatkoMarija

    VlatkoMarija Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Baram zena za cuvanje na bebence od 9 meseci ,od septemvri so smeni ,prva smena od 7 i pol so 3 i pol edna nedela a drugata vtro smena od 12 i pol do 8 i pol .Plata po dogovor. Se naogame vo Przino posledna 16
     
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Колку време им треба на деца од 16 месеци да се навикнат на дадилка за да може да се оставаат по цел ден или повеќе денови?
     
  5. trninka

    trninka Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво,

    Еве и ние бараме девојка/жена за чување на близначиња кои сега полнат три месеци. Дадилката нема да биде оставена сама на себе, туку жена ми ќе биде цело време со неа. Значи бараме еден вид на помош околу тоа кога жена ми нема да може да завршува се околу нив. Ако има заинтересирана или да ми препорачате некоја дадилка, ве молам пишете ми.

    Благодарам
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Трнинка одколку работно време, кој град и.населба?
     
  7. trninka

    trninka Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Аеродром од 8.00 до 17.00 пон-пет.
     
  8. LunaUna

    LunaUna Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Дечар невиден сум со големо искуство во чување на деца,а имам само 24год ... (дај Боже во иднина да ми се оствари мојот план ќе направам една градинка со услови на ниво,и со услуга на чување деца која доликува и е нормална.)

    Инаку имав можност да видам како работат во градинките и во приватни и во државни,ситуацијата горе- доле не се разликува многу...
    Најжално ми е за децата,затоа што не се гледани како што треба,грев е на дете да го чуваш во градинка (зборам од аспект на негувателка) , а да не му најдеш ќебенце да го покриеш додека спие,не за друго него нема доволен број на ќебенца... да не го покриеш кога е откриено ,да не му го исчистиш размрсулавеното носе...страшно!Па побогу ,значи тоа дете е нечиво дете,како што и вие сте нечиви деца,значи некој родител платил да има услуга на ниво,а таа услуга е ОДГОВОРНОСТ многу значајна,која повлекува големо внимание,трпение и способост за работа со деца. Друга работа, не е секој надарен и способен да чува деца,замислете си лоша едукација и чување на дете во период на оформување на неговиот карактер и личност--- резултат- лоши се последиците ....

    Мој совет доколку не сте задоволни од лицата што ви ги чуваат вашите деца,доколку приметите лоша промена на вашето дете слободно сменете ги без да рамислувате... вашето дете е ваше најголемо богатсто и не е достоен секој да го чува ...
     
    На Sunshine88 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    А на некои породилното им е 10 недели :(
     
  10. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    ^Во некои земји и по 2 недели е трудничко боледување :x
    Кога барате жена за чување на деца гледајте да биде некоја кој има сличен стил на воспитување како вас. Вие се разбира ќе и кажете ние вака и вака правиме и сакаме и ти да правиш така ама кој ти гаранитра дека ќе биде така? Посебно ако е постара, ќе мисли дека она знае подобро затша што има искуство.
    И јас ја разгледував опцијата да отворам приватна градинка,ама многу е тешко.
    Правила,регулации, барања....државните градинки не сакаат конкуренција па прават отварање на приватна речиси невозможно без асално да се потрошиш.
    Јас чував деца, и запознав многу други жени што го работеа истото. И видов и чув се.
    Има жени кои навистина се грижат за децата. Како нивни или внуци да им се. И среќни се тие родители што ги вработиле.Ќе си седневме, споделуваме искуство, рецепти за нас и за децата. Со помладите игри и книги кои се добри за таа возраст...Децата што ги чував беа на блиска личност, и јас уживав. Многу многу ги сакам, и сега ми недостигаат, иако пак ги гледам не е исто затоа што претходно ги гледав секој ден по 8часа а сега еднаш-два пати неделно по нејколку саати.
    Ама има и такви кои ќе си седнат, ќе го пуштат детето да трча наоколу без да го погледнат додека не дојде време за одење. И седнале 3-4 жени и ги озборуваат родителите на детето. :x Една работа што мене лично многу ми пречеше е кога ќе ја видев тетката со детето во раце и цигарче во усте :swear: Вчера видов една таква, затоа и ми текна на темава. Катастрофа. Бебето стиснало муцето и празно гледа некаде, она го земала во една рака како компир вреќа да е и си пафка. Ми се згрози. Ми се идеше да и се вратам и да и речам де бе жено, погледни го детево, ептен му пречи, и ти ќе видиш ако го погледнеше.
    Мој совет е, внимателно бирајте кога вработувате. Барајте претходно работно искуство и препораки кои ќе ги проверите. Кај нас тоа не е практика сега за сега ама јас мислам дека е обавезно. Да не се најдеме во ситуација да се си ја акаме главата (како родителите што ги гледаме на тв или youtobe, се почесто и почесто ги има, или пак уште пошокантно да не се најде некоја како таа што сексуално злоупотребувала мали дечиња од 1г. :swear: :x :puke: )
     
  11. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Јас од секогаш повеќе сум ја преферирала градинката, но сепак, моите две деца до три години нон стоп се разболуваа, на пример ќе оди една недела и после цел месец болно. И затоа ангажирав жени па и баби да ми ги чуваат.
    Сепакне би го оставила детето со непозната особа, па незнам колку препораки да има.Не дека можеби нема да биде супер, ама сепак.
     
  12. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Жени ме интересира дали има кај нас некој сервис каде што има жени кои работат на повик повремено за чување деца по потрепа -еднократна на ден ? Или жена проверена која работи на повик? Ми треба итно :)
     
  13. SvetleCece

    SvetleCece Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Vidi vo Day care agencijava kaj univerzalna na partizanska ...jas eve veke 7 - 8 meseci kolku se tochno neznam od april negde imam za stalno dadilka za kerkichevo moe i bash mi e ok, a i tie drugite shto gi vidov bea dobri sea ne pamtam tochno kako se vikaa da gi pobarash i neznam bash dali i tie im se na povik :) ...
    ama sigurno znam deka oni imaat i takva opcija za zeni za na povik kako shto ti treba
    So sreka :hai:
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bibi.mk

    Bibi.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Здраво
    Барам да чувам дете, искуство немам, ова ми е прв пат да барам ваква работа, затоа немам препораки
    Имам 33 години и две ќеркички
    Мислам дека ако некој ме најми нема да има проблеми со мене, не пијам не пушам, знам приказни, не сакам да ви се мешам во животот, ни во начинот на воспитување на децата, значи со децата ќе се постапува како што ќе ми каже мајката.
    Ми треба работа во Скопје, Кисела вода, Пржино, Центар, Карпош.

    п.с. во моментов работам во маркет непријавена, работата би ја сменила само за сигурно месечно примање по можност со потпишан хонорарен договор.
     
  15. principessa123

    principessa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    zdravo baram da cuvam dete so iskustvo sum veke 3 godini..dokolku ima nekoj potreba neka mi ostavi poraka ke komunicirame licno pozdrav
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    32.117
    Пол:
    Женски
    Син ми го чуваше жена 2 месеца откако почнав да работам. До тогаш не можев да го пратам во градинка. Од жената бев многу задоволна (комшика ми е). После тоа морав да го пратам син ми во градинка, бидејќи веќе немавме финансии за да ја плаќаме жената. Во спротивно, немаше ни да го запишам во градинка.
     
  17. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Sakav da prasam nesto. Moite ke gi nosat malite na odmor, pa posle ke prodolzat so nas. E sega prasanjevo mi e kolku da ja platam zenava bidejki skoro mesec dena nema da gi cuva. So bliski sto zborev vikaat deka full ja plakaat i kog se na odmor. Nekoe iskustvo da spodelite, kolku da ja platam?
     
  18. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ова ти е исто како она да е на платен одмор така да треба да и ја дадеш целата плата како што во сите фирми имаат еден месец одмор седат дома а зимаат пари така и она и братучедка ми ја плаќа својата дадилка со целосна плата и кога се на одмор
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас и давав цела плата, ама зависи и од висината на платата, ама можеш да и дадеш пола со изговор дека ете ќе седи дома......а ако си задоволна од неа и не сакаш да ја изгубиш дај и цела плата да не си најде работа на друго место:) уште малку и ние ќе бараме жена за второто дете, па ме фаќа паника.....
    Дали мислите дека ако дадилката знае дека дома има камери повеќе ќе внимава?
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Пријавени ви се жениве, осигурани? Вие како фирма постоите? Тогаш да разберам да им плаќате и кога се на одмор, вака мислам дека нема потреба ништо да им се плаќа, не ги плаќате на саат, ден?
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.