1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жени што се однесуваат како мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 26 мај 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Не ми сметаат туку ми се смешни(во позититвна смисла) имав такви во клас е тие стварно ме нервираа затоа што мислеа дека глупаво е да се однесуваш како женско, да се шминкаш и да се дотеруваш. Заради тоа правевме шеги на нивна сметка.
     
  2. libra5

    libra5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    хахахаххахахах лееејј се пронајдов..хахха особено ''а да не заборавам редовно си пцујам и се тепам со оние "шмизлетини" кои мислат дека се на врвот а уствари се никој и ништо......Немам ништо против таквите како мене'' хаха е браво.. :clap: :rofl: позз
     
  3. The.Fame.Monster

    The.Fame.Monster Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    25
    немам ни јас ништо против во врска со нив.имам другарки што се такви и баш се фини само што не зборуваат за шминки штиклици и такви женски ствари но ништо не ми смета ;)
     
  4. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Немам ништо против...Всушност секое машко си има скриена женскост и секое женско си има скриена машкост :lol: Само кај некои е поизразена. Личен избор е дали девојката ќе носи широки тренерки, ќе гледа фудбал, ќе се дружи со машки..Но да не претера и да не заличи на вистинско машко :rofl: Си се знае женско-негувано, нежно... :)
     
  5. Paranormal

    Paranormal Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    18
    Хехехеех епа така си е всушност тоа сум си јас ЧД позз и до тебе :)
     
  6. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Според мене темава има повеќе страни, аспекти, смисли, како сакате. Гледам што сте напишале погоре (не ги листав сие мислења, само тие над мене :$ ). Значи, во еден период од животот, голем дел од девојчињата се однесуваат како "машкуданки". И јас сум била таква едно време. Не ми смета тоа. Само малку е страшно ако тој период не помине. Друга работа: жени кои се однесуваат како мажи-тоа може да бидат жени кои се омажени, па го потчинуваат и потценуваат сопругот, може да имаат партнер (значи да не се во брак), а пак да го имаат истиот однос, а може да бидат и сингл, со повремени авантури, кои никогаш нема да прераснат во нешто убаво, затоа што тие жени мислат дека знаат све, всушност го презираат машкиот род, болно амбициозни се и сакаат да си играат самостојни женски дури и на стари години. Најлошо е ако имаат деца, па да даваат така фин пример. Тоа не го оправдувам. Има жени кои се однесуваат како мажи, како што се на пример самохраните мајки, кои поради некоја неубава причина морале да останат сами, решиле да не бараат партнер пак, да им се посветат на децата, па за нив претставуваат и мајка и татко. Тоа е за голема почит. Има и такви жени кои покрај себе пак, имаат слабак од партнер, а кои се желни партнерот да биде вистински маж, да ги носи одговорностите и обврските кои му следуваат, ама е премногу тапа за такво нешто, па жените мора да ги вршат сите тие машки работи и да бидат мажите и двигателите. Тоа се жени кои се намачени, напатени зашто како да имаат уште едно дете до себе, жал ми е за тие жени (ајде да не ги жала, еве криво ми е), а се достојни за почит поради сестраниот труд што го вложуваат... :wasntme:
     
  7. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    ова морам да го кажам, кога одевме на одмор во автобус една скопјанка (не се однесува за остантите , мислам нема да се навредат) толку беше бучна што нејзиниот глас ми одекнуваше во уши уште 2 дена. Од километар се гледаше дека таа доминира во врската оти нејзиниот дечко ни збор не кажа. А барем да зборуваше нешто паметно , трескаше глупости и се смееше сама на себеси по пат , а згора на тоа и скопскиот акцент , е веќе не се издржуваше
     
  8. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Хехехе иста бев ваква до пред 5 години. Само што не кревав тегови :D :D
    Интересно ми беше, но тоа дека имав само машки другари и сега си го сакам назад. Многу се поискрени од женските. А женските љубоморат премногу! :worried:
     
  9. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    ни ми сметаат, ниту ќе ми сметат :)
     
  10. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Имав една колешка на факултет која беше како машко, така одеше, така се облекуваше и што беше најинтересно имаше дечко исто мој колега, али целиот феминистички настроен, нежен абе право девојче :)
    Честопати со колегите се зафркававме дека тој е жена а таа маж во врската :lol: Смешки :rofl:
     
  11. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Се препознав во првиот пост до некаде ама јас не кревам тегови и не се тепам, а доколку дојде прилика нема да чекам да ме тепат нормално...
    Уште како мала сум израснала со машки со кој сум и ден денес иако иам другарки... Што значи дека штом сум се дружела со нив сум се качувала по дрва, сум играла камаи-камаи (игра со пиштоли), играв фудбал ама не од мерак од разонода, Најголема желба ми е да одам во војска и планирам :)
    Терам урбан, ретко влевам во дискотеки, може само во кафуле :) Преферирам тренерки а не фармерки и мини сукњи, исто така ранци на две рамки, а не ташни на една рамка ваква наква..... По стабилна сум на ролерките отколку на штиклите. Шминка - 1 годишно... Имам милион пријатели и машки и женски, имам дечко што не му сметам и сум имала и други типци што не му сметало тоа :) Сакам да кажам дека нема врска надворешниот изглед, секој си има различни свакања. Никогаш не ми бил важен изгледот не сум некој цвет ама стварно не се замарам што мислат другите :) Израснав во таква околина! :)
     
    На thatsmysecret и Unfaithful18 им се допаѓа ова.
  12. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    како мала се дружев со една таква девојка која и ден денес си е истата. Кога бевме мали и кога си игравме таа секогаш сакаше да игра улога на машко (татко, син, другар и сл.). Јас дури си се смеев на нејзина сметка и и велев ајде доста си ми татко ајде биди ми мајка или сестра и таа се лутеше, ако не е татко или брат не играше :lol: .
     
  13. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    немам ништо против ваквиот тип на девојки, секој одлучува каков ќе биде во животот, сепак сметам дека жената треба да биде понежна тоа и ја прави различна од спротивниот пол :)
     
  14. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Па кога бев мала се дружев само со машки, затоа што кај мене немаше ни едно женско!!! И нормално, си попримив некои навики :D На пример, повеќе сакав да си играм со пиштоли и колички, отколку со барбиките (кои ги имав неколку, и обично ги поткастрував во моментот кога ќе ги дофатев :lol: )
    Но не можам да кажам дека сум права машкоданка...Сакам да се шминкам, и убаво да си се облечам...Е сега, дека сакам да тепам и пцујам - да, си признавам, не ми е добра навика и се обидувам да ја искоренам некако :$ Но не сакам да изгледам како право машко, затоа што сепак, сум се родила како женско и горда сум на тоа!
     
  15. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Ауу во основно имав една другарка ама она беше прав муж,а и силна не дај боже да те стисне или мавне па мислиш ќе те прати директно дома :lol:
    Мене не ми сметаат ваквите девојки.Не ми е битен физичкиот изглед :?:
     
  16. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    јас сум била еден од нив -.-
    не играв футбал (мразам футбал), пцуев и уште пцујам понекогаш, не ми се допаѓаат тепачки, се може да се среди со разговор, ама сега кога гледам такви, ми се :puke:
    а они ме гледаат демек-глеј ја шмизлава :@
    уффф ! :swear: :swear: :swear:
     
  17. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    во осмолетка учев со девојче кое само џамлии играше,и други мачки игри машките и беа друштво
    (мислам дека уште и се)
    а се облекуваше како женско(фустанчиња, и по некоја сукњичка)
    пред некое време се видовме, изгледаше како и секоја друга нормална девојка
     
  18. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Кога бев мала бев машкоданка поради тоа што немаше во маало дргуги девојчиња колку мене сите беа мноогу постари. играв почесто фудбал, научив како е да се биде само другарка со машко и да ценам машко-женско другарство и тоа е се. денес работите се многу сменети не пцујам (добро по потреба , а кој не), не дигам тегови, не планирам да идам у војка и сл. како што беше наведено во првиот пост :) и воопшто не наликувам на машко туку тоа беше само дел од детството.
    А иначе познавам девојчиња кои баш се облекуваат во машка облека, имаат машки фризури (не мислам кратка коса туку баш машка фризура) се однесуваат така и нема шанси да ги видиш барем од подалеку и да кажеш дека се девојчиња. ама секој си има право на сопствен избор и ако им е убаво така тогаш што има јас да се бунам.
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Познавам неколку вакви девојки. Не се дружам со нив, ама не ми пречат. Сепак секој самиот одлучува за својот живот, а физичкиот изглед не е толку важен. Се додека се однесуваат добро со мене, нема зошто да ми сметаат.
     
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    па што знам........и јас познавам такви девоки ама не ми сметаат :) понекогаш и јас се факам како се однесувам како машко ама не до толку :lol: :lol: :lol: :lol: