1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женските ликови во литературата

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 8 ноември 2014.

  1. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Сакам кога силина/ранливост се измешани во личноста, неќам црно бели ликови, слаби или силни, боринг боринг боринг. Ребека што ја кажуваш ти звучи како освежување посебно за книга од тој период. Или нова е? Зошто спомна викторијански стил.
    ЕДИТЧ Ок, пред 200 год. некако сум прелетала низ тој дел.

    Аааа, уште особини кои мораат да ги поседуваат ликовите кои ги сакам - интроспекција, самоанализа/анализа, можност да увидат кога грешат и да признаат.
     
    Последна измена од модератор: 29 јули 2017
    На DzingrlakaDzikica и AURUA им се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Марија Гросхолц (Мадам Тисо) секоја прочитана страна ми побуди восхит, силна и талентирана жена каде семејството секогаш на прво место, особено посветен работник и професионалец во изработката на восочни фигури, истрајна, пример за тоа како женското срце знае да биде посилно и од камен во најкритичните моменти од животот- не се поистоветувам со вакви ликови, но ми причинуваат задоволство кога ги читам.
     
    Последна измена: 8 август 2017
  3. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Женските ликови во книгите, особено во безвременските класици, поседуваат мешавина од карактеристики како храброст, добрина, ранливост, нежност, во кои секоја од нас може да се пронајде.
    Неколку од моите омилени женски ликови во класичната литература се:

    Кристин Дае (Фантомот на операта) која е несебична и одлучува да ја одбере скорпијата а со тоа и да стане сопруга на Ерик само за да го спаси животот на нејзиниот сакан свршеник Раул и исто така покажува симпатија, па дури и сожалување кон Ерик и покрај тоа што тој ја киднапираше, лажеше дека е Ангелот на музиката и плашеше со закани;

    Сибил Вејн (Сликата на Доријан Греј) е наивна и сиромашна но многу талентирана актерка која за прв пат почувствува вистинска љубов но психички не може да го поднесе фактот што Доријан веќе не ја сака и поради тоа се самоубива;

    Долорез Хејз ( Лолита) е 12 годишно девојче кое свесно флертува со нејзиниот очув и мисли дека е игра но потоа се заплеткува во последиците кога дознава дека нејзината мајка е мртва и дека е оставена сама со Хамберт како негов секс објект.

    Анжелик Де Перак ( Анжелик, Маркиза на ангелите) млада девојка од благородничко потекло која против нејзина волја е омажена за стариот и сакат грофот Де Перак но сепак страсно се заљубува во него но кога тој ќе биде притворен и осуден на смрт, Анжелик храбро се обидува да се бори со силата на кралскиот двор и преживува неколку обиди за убиство, но не успева да го спаси нејзиниот маж од кладата.
     
    Последна измена: 9 август 2017
    На Arthur, Someonespecial, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    I mene mnogu mi se dopagja Kristin Dae. Ti ja preporacuvam "Drakula", Mina Harker e isto fantasticen lik.
     
    На Arthur и Briar Rose им се допаѓа ова.
  5. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @blonde_supergirl ти благодарам многу! И Mina Harker многу ми се допаѓа бидејќи во книгата е претставена како совршената жена во Викторијанската ера и воопшто не е сексуализирана. Ги поседува сите добри карактеристики како лојалност, посветеност, како и интелегенција надополнувајќи со забелешка за неа дека има ум како машко :)
     
    На Arthur и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  6. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Da, taka i misli Van Helsing, zarem ne? Prekrasen lik e Mina <3 A Christine, mnogu ja sakam, ranliva i jaka istovremeno, a nejzinoto nivo na empatija (posebno vo slucajot na sudbinata) ja pravi posebna. Ja poracav pred eden mesec "Fantomot" i na angliski od bugarski sajt, mnogu sakav da ja procitam i na angliski. Edna od moite omileni knigi definitivno.
     
    На Briar Rose и Arthur им се допаѓа ова.
  7. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @blonde_supergirl точно така! Јас сум ја прочитала Фантомот на операта во пдф форма на англиски јазик и навистина ми остана во срце, дефинитивно една од најдобрите книги што сум ги прочитала. Навистина можам да се препознаам во некои карактеристики и постапки на Кристин :inlove:

    Еве ја книгата на англиски јазик во пдф ...

    http://pinkmonkey.com/dl/library1/digi075.pdf
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Ja imas li citano "Ogneniot angel" od Brujsov? Tamu ima interesen zenski lik isto, a i knigata e dobra. Eve ti sinopsis (inaku ja ima na kupikniga)
    "In a vividly atmospheric recreation of the occult underworld of sixteenth century Germany, during an age of Inquisition, three souls meet: an innocent young man choosing between Love and Duty, a woman prone to visions and a Knight, who is either angel or demon." Religious experience and sexual hysteria meet in an apocalyptic vision of the spiritual crisis of modern life. The Fiery Angel is one of the great novels of decadent occultism."
    Tocno deka ima mnogu okultizam vo nea, no isto ima i najsilna ljubov koja ja imam sretnato vo knigite voopsto.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Не, не сум ја прочитала но според синописот звучи како мошне интересна книга. Ти благодарам за препораката ! :)
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.