1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Женски критериуми во опаѓање

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 9 декември 2018.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Ако почнам да пишувам за темава бан ќе јадам особено за тие со високите критериуми.
    Да не звучам грубо ама убаво е да имаш високи критериуми ама лошо е кога и сам не ги исполнуваш.
     
    На Tanjamm, P.S.love, H.VAGA и 17 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не разбирам зошто би добила бан!?
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Зошто можда и ќе призвучам безобразно, а тука има многу нежни цветови.
     
    На EvAngelos, TeddyGrey, jasbi и 2 други им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Остави ги цветовите, ајде баш ме заинтригира!!
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Всушност си поставиле премногу високи критериуми и со текот на времето стануваат свесни за тоа. И тоа не е опаѓање на критериумите туку момент кога се освестуваат дека не се толку добри за да поставуваат толку високи критериуми. Нарцисоидност е многу зезната работа. Ама кога ќе го дадеш задникот под кирија доцна е веќе.
     
    На EvAngelos, MarchelineAmaru, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. BigMisterP

    BigMisterP Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2015
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    101
    Ваква многу слична тема имаше на Кајгана, ама беше поинаку фразирана и гласеше: Зошто сте сами?.
    https://forum.kajgana.com/threads/Зошто-сте-сами.94788/
    И никој не се осмели да спомне како причина превисоки критериуми. Кога јас напишав дека најверојатно превисоки критериуми се проблемот и дека она што им дава надеж на луѓето е кога ќе видат некој некомпатибилен селебрити пар, за малку не добив бан:
    :D:D:D:D:D:D:D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. neo

    neo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    163
    Ете, убав сум и во работен однос. :)Ее, каде ли е проблемот?
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Да, се спуштаат критериумите. Реалноста е таа, млада и паметна девојка што се цени себеси, секако дека бира со кого ќе биде, но кога нема да најде некој што ѝ одговара според нејзините критериуми, ќе попушти малку. Па дури и ние во врска спуштаме критериуми. Сме нашле некој кој ни одговара, но со тек на време се запознаваме подобро, па излегуваат на виделина некои несовршености и нешта што не ни се допаѓаат, но попуштаме и ги прифаќаме. Затоа што никој не е совршен, а има девојки кои си поставиле превисоки критериуми. Најчесто заради тоа и остануваат сами. Сепак, треба да бидеме реални.
     
    Последна измена: 11 декември 2018
    На Annora, hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Мене ми се чини дека со тек на време критериумите стануваат повисоки, бидејќи жените веќе не се така наивни да ги заведиш и измамиш, туку гледаат подобро и се попребирливи, повеќе знаат што сакаат.
    А, тоа што другарките твои нашле такви дечковци, може е зошто и самите тие се такви ? Ако загледаш подобро не случајно некој е со некој. Секое тенџерче со свое поклопче.
     
    На MarchelineAmaru, Tanjamm, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Многу малку девојки знам што ги спуштиле критериумите само за да не останат сами, наспроти поголемиот број кои од X причини настапиле со спуштени критериуми во младоста (недостаток на самодоверба, влијание на околината и тн) за после да сфатат дека не вреди и да си ги вратат како што биле.
    Да спушташ критериуми значи да правиш компромиси, да се откажеш од нешто што ти си сметал дека ти е битно или да бараш од личноста со која си да се промени за да се совпадне со твоите критериуми. Значи или тебе да си создаваш притисоци или на партнерот. Премногу ограничувања, контрола, менување и прилагодување ќе ескалира еден ден, како и да е. Секој некогаш станува свесен за тоа. Ако симнуваш критериуми само за да се омажиш и после трпиш или кукаш што не ти е погодено... Па... Сама си си крива...
     
    На Emy867, smooch, NarCis@ и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Точно е и ова го има. Моја познаничка се омажи за тип кој реално мајка ми да го види ќе каже „оо боже колку е грд“. Значи навистина грд, човек кој при тоа лошо ја третирал, не создал услови за живот, за да имаат барем каде на раат да седат. Јас мислам дека колку и да не признаваат, многу од овие жени ги тепа психа сериозно. Одат од крајност во крајност, имам и друга познаничка која секогаш се повикува на своето образование, и од прва прашува дечковци дали имаат свој стан. По тоа ако нема следи, „Ма знае ли овој мрсулко на кого се пушта. Јас сум дѓр“. Не чини ни едното ни другото по мене. Кој каков е такви нека си бара.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Има 2 групи на жени (не зборувам глобално).
    Едни кои се сами поради тоа што знаат што сакаат ,и тие под никоја цена не би ги спуштиле критериумите .
    Втората група ги спушта зашто реално има слаб број на квалитетни машки персони,зашто се она што е добро и квалитетно е проберено,а желбата да се има некој покрај себе е поголема од се,па се спуштаат критериумите.
    Секако во морето има разни видови риби,некој чека и дочека,некоја чека и остане сама,а некоја прибере некоја одечка несреќа,замижува при изглед,интелект ,порок,социјален статус,..
    Секој со својата (не)среќа би рекла.
     
    На H.VAGA, WildMk, riba79 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Негова обврска е да создаде услови за живот пред да се ожени?
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Барем да не ја лажеше. Тој велеше имам плац, и со пари се гради, но сега испадна дека нема ни пари. Понатаму ќе се средат...

    Имам и пример на една жена која на 41 година се омажи и си најде соодветен маж на себе. Сега шетаат. уживаат заедно во се. Можеби е доцна за деца, но порано да живее на раат макар и без деца отколку да направи дете со било кој. Мое мислење немој да ме напаѓате. Кога некој е исполнет се гледа, а одглумена среќа пука. Со сила не бива ништо.
     
  15. GoodnightMoon

    GoodnightMoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Разбирам дека некој човек можеби не е конвенционално атрактивен, ама нема потреба за вакви работи. Не знаеш каков е животот, во иднина некој може истото да го зборува за твој син или ќерка.
     
    На kolovoz, WildMk, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Критиката ти е на место, не сум во право, но низ муабет често постарите жени знаат да кажам за маж кој не е убав демек и јас не би била со таков. Не се подбивам со него, туку сакам да кажам дека се работи за девојка која е поатрактивна, и дечко кој не е. Впрочем и самата девојка која сега е во брак со него, се подбиваше како изгледал, демек како чиче бил. Тоа мене ми е доказ за спуштени критериуми кај женското, само да се има некој или да се биде мајка.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Нормално е да спуштаат критериуми луѓе кои се повозрасни поради тоа што изборот им е далеку помал односно голем дел од потенцијалните партнери се веќе зафатени но со било кој/а отколку сам/а ретко кога резултирало со вистинска среќа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. GoodnightMoon

    GoodnightMoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е веќе проблем. Иначе во врска со темава, мислам дека главниот проблем што од една страна и мажите и жените имаат некоја идеализиран поглед во однос на тоа како би требало да изгледа нивниот сопружник во секој негов аспект. А од друга страна па и на еден начин го одложуваат барањето на партнер. Секој во свои рани 20ти години треба да има груба слика на тоа што бара во еден партнер, а не да лута без мапа. Ова важи без разлика дали планира да стапи во брак во 20тите, 30тите и пак 40+.
     
    На WildMk и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.214
    Да, да, се сфативме сега. Што е грд, грд е, нема врска, се родил така. Не може сите да сме убави, но за мене е несфатливо да зборуваш дека е како чиче, дека не сакаш да одиш по нужда во полско веце, и на крај да глумиш дека се е ок и дека го сакаш, и дека никогаш овие зборови не си ги кажала. Сите бараат нешто подобро, си ги испитуваат можностите, ама кога ќе видат дека не оди по план, ај дај што ќе дадеш, За мене не е ок, да бидеш со било кој колку да не си сама. Нема исполнетост со тоа. Од друга страна неодамна една познаничка која има супер брак, самата си кажа дека ова и е втор сопруг, и одлично функционираат. Никогаш не се знае. До среќата е.
     
    На H.VAGA, hermosa и WildMk им се допаѓа ова.
  20. GoodnightMoon

    GoodnightMoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се согласувам.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.