Женски парфеми

Дискусија во 'Парфеми' започната од Daniella, 20 ноември 2009.

  1. exceptional

    exceptional Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    568
    Добар е Мис Диор?
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    21.039
    Пол:
    Женски
    47D51A6D-142C-4192-9E88-C5B298BD0ABA.png
    Женски од кај можи да се купи парфемот?:D
     
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.741
    Допаѓања:
    32.076
    Пол:
    Женски
    20231002_210459.jpg
    Дали знаете каде можам да го најдам парфемот? Подарок ми е, многу убаво мириса
     
    На GirlVolley му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.284
    Допаѓања:
    22.556
    Пол:
    Женски
    дааа многу е добар..
     
    На exceptional му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.284
    Допаѓања:
    22.556
    Пол:
    Женски
    Jean paul gaultier Divine
    Има благ мирис некако, ама кога ќе нанесе за кратко станува врв, многу трае.
    o.l2sfrbW805k.jpg
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.215
    Пол:
    Женски
    На Astrum.Obtutus му/ѝ се допаѓа ова.
  7. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    21.039
    Пол:
    Женски
    Во мојот град нема Космо.;(
     
  8. Kalince1996

    Kalince1996 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    182
    Пробај го YARA од Lattafa :inlove:
     
  9. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.208
    Допаѓања:
    25.720
    Пол:
    Женски
    @steela.honey овие се арапските парфеми јас што ги имам, ќе поставам слики со ноти од нет за да не ги препишувам, и ќе ти кажам збор два мое мислење :)
    20231018_122322.jpg
    Screenshot_20231018_124210_Chrome.jpg овој лично не ми се допаѓа, го зедов ради Мм, тој обожава зелено јаболко и овој демек мириса на зелено јаболко и го купив, мене ми мириса на спреј Raid против бубачки, не го препорачувам :(

    Screenshot_20231018_124127_Chrome.jpg Choco musc Одличен е, пишав за овој во другата тема, прочитај таму да не се повторувам.
    Screenshot_20231018_123958_Chrome.jpg Омилен, копија на Tobaco Vanille од Tom Ford кој кошта околу $240 а овај мислам го купив $23, мене ми мириса на Ванила чај лате, трае долго.
    Screenshot_20231018_123923_Chrome.jpg лесен летен/пролетен парфем, не е многу јак, трае само неколку часа ама не е beast mode ама убаво мириса.
    Screenshot_20231018_123320_Chrome.jpg
    Друг омилен :inlove: Машки е но јас го сметам за унисекс, и е копија од Ultra Male на Жан Пол Готије. Преубав, трае околу 4,5 часа, на алишта многу по долго, Го препорачувам 100 %.

    Screenshot_20231018_123241_Chrome.jpg
    Убаво мириса и ок трае, не е лош но не е за мене. На прво прскање е многу јак, но кога ќе исуши пријатно мириса.
    Screenshot_20231018_123102_Chrome.jpg Отров :puke: многу јак, благ гуши, нај големо разочарување од сите арапски што ги имам. На прво прскање мириса на изгорена гума, покасно менува но за мене е одвратен.

    Screenshot_20231018_122933_Chrome.jpg машки е, копија на Иницио "уд фор грејтнес" Бтв Иницио е +$450 овој само $25, исто мирисаат, исто траат но не е парфем за секого. И јас и Мм кога го пробавме Иницио одма појдовме да го измијаме, до толку не го бендисавме :D мириса на дрво (oud). Го порачав овој најмногу ради шишето, оти Мм збира парфеми со убави шишиња :D но со тек на време јас го засакав, во моментов со него сум напрскана, Мм се уште се двоуми.

    Screenshot_20231018_122801_Chrome.jpg копија на Бакарат руж 504, нежно ми мириса јас дури и не го осеќам но често добивам комплименти. Имам слушнато дека БР 504 и копии на него ствараат носна блокада и многу луѓе воопшто не го мирисаат, е мене тоа ми се случува со овој, или воопшто не го осеќам или многу слабо.

    За Ана Абијет белиот веќе ти пишав тогаш кога го зедов.

    Арапските парфеми треба ко ќе ги купиш прво да ги испрскаш 4,5 пати и да ги оставиш неколку недели да "маринираат" и после тоа мирисаат по убаво и по трајни се, ова го слушнав на јутуб од овие што ги гледам што се занимаваат со парфеми, и навистина така е.

    П.С. го чекам Casablanca другава недела да ми стигне, есенски парфем besat mode и долго трае, многу е фален, се надевам дека ќе ми е убав.

    Уфф се отепав од пишување :whew:
    @steela.honey се надевам ќе ти е од корист постов тебе а и на сите што се заинтересирани за арапскиве парфеми.

    Едит. Сум го пропуштила Либра, копија на YSL Libre, 95 % копија на оргиналот, трае цел ден и мириса преубаво.
     
    Последна измена: 18 октомври 2023
    На Shalitra, MayDiamonds, Mumoftwo30 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    На точење го имам земено овој. И многу ми се допадна..
    До сега имам користено Lady Million i Olympea, сличен мирис имаат и двете, ама како овој новиот не е...
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. steela.honey

    steela.honey Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    1.643
    Пол:
    Женски
    @ane.bella ти благодарам на резенцииве вака од прва рака,те намачивме да пишуваш знам дека има и видеа по Јутуб, ама се се ко воодушевени од мирисите, а реално арапските и не се за секој, има што ги носиме и што им смрдат на останатите :rofl: според ова твоево детално објаснување на листа ми се белиот Ana Abiyedh ,Choco musk, tobacco vanile дупот, сакам во принцип такви ноти, и ке си ги купам сега откако знам отприлика како се понашаат на кожа. :*
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.755
    Допаѓања:
    66.580
    Пол:
    Женски
    Ќе ви се помешам во разговорот затоа што живеам во арапскиот свет и работев со парфеми каде што сретнав брендови за кои претходно никогаш не бев чула. Арапите се многу љубители на парфеми и точно е дека нивните парфеми, масла не се многу за напе поднебје они сакаат ноти со оуд, сафран. Овие што ти ги препорачала гледам горе доле се копија на парфеми на познати брендови и се топ.
     
    На mssuniquee, ane.bella и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  13. Mateica

    Mateica Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Трае цел ден :inlove:
    upload_2023-10-18_22-53-54.png
     
    На GirlVolley и Astrum.Obtutus им се допаѓа ова.
  14. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.098
    Допаѓања:
    3.364
    Пол:
    Женски
    Што пари е?

    Јас раб долги год во парфимерија, арапските парфеми како пример AMOUAGE, ми беа врв, и во трајност, ама мн јак мирис имаат, точно дека контаминираат, и на секоја кожа различно мириса и различно е траен секој парфем, јас не обожавам копии на парфеми или ќе купам оригинал или некој ефтин ќе си земам.
    Арапите се познати по специфични мириси, и секако трошат мн пари на парфеми, затоа им се и мн скапи.
     
    Последна измена од модератор: 18 октомври 2023
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.755
    Допаѓања:
    66.580
    Пол:
    Женски
    Да, да одлични се Amouage. Точно секој парфем различно мириса на секоја кажа. Имавме Aoud od Aquaflor кој беше околу 400 евра на колешка и траеше цел ден, кај мене после 1 час ништо. Khaltate е интересен бренд, имаат баш арапски ноти. Atelier Collogne - Santal Carmina кој е баш јак и повеќе влече накај арапски мирис во Мк добив многу комплименти за тој парфем.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.208
    Допаѓања:
    25.720
    Пол:
    Женски
    Ти по гурманскиве парфеми си, а? Можам да ти пишам мислење и за Casablanca на Swiss arabian, тој е гурмански со ноти на јаболко, грозје и карамела, ќе го добијам во понеделник, да го поносам па ќе пишам импресии.
    Или Nebras на Lataffa со ноти на какао, ванила. Овој лично го немам пробано, но е копија на парфемот од Били Ајлиш, него го знам, тој е гурмански со горе наведениве ноти, мене дури и на млеко ми мириса.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ReginaFalangi

    ReginaFalangi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki. Dali nekoj ima naracuvano of fragrance.mk? Dali parfemite se sigurno original? Nekako cenive mi se too good to be true. Sakam da go naracam Ariana Grande Cloud. Go ima li nekoj zemeno od tamu i sporedeno so druga parfimerija?
     
  18. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.215
    Пол:
    Женски
    Не се, не си троши пари на такви копии. Подобро земи си копии од другиве места што барем не ги наплаќаат како квази оригинал
     
    На Curious cat му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    671
    Допаѓања:
    2.409
    Ама страната е за оригинални парфеми.. и ја сакав да нарачам ама цените се предобри и не ми се ризикува
     
  20. ReginaFalangi

    ReginaFalangi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Imate naracano? Znaete nekoj sto naracal?