1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жељко Јоксимовиќ

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од TeddyGrey, 24 октомври 2011.

 1. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  7.017
  Допаѓања:
  65.387
  Пол:
  Женски
  Жељко Јоксимовиќ (роден на 20 април 1972, во Белград, СР Србија, СФРЈ) е популарен српски пејач, продуцент и композитор. Тој е добро познат во Австрија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Грција, Германија, Македонија, Словенија, Србија, Хрватска, Црна Гора и во други европски земји. На изборот за најдобра песна на Европа за 2004 година, Евровизија 2004, кој се одржи во Истанбул, Турција, Жељко ја претставуваше Србија и Црна Гора со песната „Лане Моје“ и заврши на второто место после украинската пејачка Руслана.
  Извор: Википедија

  [​IMG]

  [​IMG]

  http://www.youtube.com/watch?v=R04todWz0_0

  http://www.youtube.com/watch?v=gV0m3kQF ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=OEe3dhXt ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=AN7_LxLv ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=WF77BiMm ... re=related
  Јас немам негов концерт во Скопје пропуштено... Не е некој којзнае колку квалитетен вокал, ама знае да направи песна, море песништа... Па ајде...Навалете :)
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.013
  Допаѓања:
  13.497
  Пол:
  Женски
  Браво за темава! :clap:
  Сега можеби и не толку, ама како мала само него, Тоше и Здравко ги слушав.
  Овие по стариве песни. Нажалост, не сум била на концерт.
  Еднаш бев, ама ме фати стомак, па ме носеа дома, и после тоа нејќеа више да ме носат. А немав со кого да идам. |(
  Ја Ринтам и оваа ми беа први на список.
  http://www.youtube.com/watch?v=arWk4Pu6 ... re=related
  Еве иначе уште некои негови стари песни, што ми беа хит. Ама сега и овие поновиве му се добри. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=zS_fm7nc ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=e__vxsip ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=vDvfriqQ ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=LpigAsAB ... re=related
   
 3. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
 4. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  <3 е го обожавам, штета што нема да можам да одам на неговиот концерт :(
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.517
  Допаѓања:
  58.931
  Пол:
  Женски
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Јас го слушам Жељко Јоксимовиќ, му ја следам кариерата уште откога почна да пее, :lol:
  сметам дека најпрвин започна со музика која беше на многу тенка граница со шабанизам, Тело вретено, Коса нечешљана, ма дај молим вас . . . :^)
  . . . но со текот на времето направи многу квалитетни песни и прерасна во квалитетен и сериозен музичар.
  Мислам дека е самобендисан и се некако мислам дека има мало куре :?: (не знам зошто, ама ете така мислам), но хеј - надополнува со тоа што свири на 11 инструменти, или 12, не ме фаќајте за збор.

  Сум му била на еден концерт на времето во Метрополис, само со жени и си поминавме убаво, изведбата во живо му е беспрекорна, можеби нема некој огромен распон и гласиште, но поголемиот дел од песните сам си ги прави и му одговараат совршено.

  Ако другар ми ми прави друштво за овој концерт, ќе си ги земеме и нашите мајки и сите ќе ѕенѕаме заедно (лани си ги однесовме на Здравко Чолиќ). :P
  Моите најомилени :
  http://www.youtube.com/watch?v=QesKgncRrGE
  http://www.youtube.com/watch?v=FHGogQ44-WA

  Devojka, Ledja o ledja, Nije do mene, Ljubavi.
  :)
   
 7. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Си го слушам човеков од малечка, не претерано, но има убави песни. На концертот во Струмица, си поминав супер! :D :dance: :music: Моите впечатоци се спротивни од оние на RainBow. Едни од најомилените песни:

  http://www.youtube.com/watch?v=veW0ArxldvU

  http://www.youtube.com/watch?v=2uMiGxK7NVc

  http://www.youtube.com/watch?v=NYTFujT6aEo

  http://www.youtube.com/watch?v=zS_fm7ncqms

  http://www.youtube.com/watch?v=uvzB6dCM ... re=related

  Има и други, ама ќе ги прикачам во следна прилика.

  Ви благодарам што преку темава ме потсетивте да си пуштам некоја добра песничка од Жељко. :hai: :*
   
 8. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Македонскава естрада во поголем број го слуша Жељко,со се мене.Ги знам повеќето од песните,ама не му бев на концертот,неми се оди на концерти на пејачи од Бивша Југославија не знам зошто,повеќе би отишла на некој од страна што ќе дојде. :)
   
 9. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  542
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  За негови години, едно големо БРАВО
  ги скам и ги слушам неговите песни, од хх причини не отидов на концертот и криво ми е :|
   
 11. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  :clap: за темава!
  Жељко, го следам откако знам за себе. Пораснав со Тело вретено и Дрска жено плава...
  Сум била на настапите во Охрид, т.е. секогаш кога има настап одам.
  На концертите кои ги прави Скопје не сум била, а многу сакам да одам. Можда малку поскапо би ме фатило да тргнам од тоа дека треба и автобуска карта да платам и за преспивање да се мислам, ама би отишла кога би имала друштво... Никој не ми се нафаќа...
  Нејсе, редовно го слушам. Љубави ми е стално на репертоар. И остатокот од тој албум.
  Омилена песна не би можела да издвојам. Ама од поомилените и послушаните ќе речам:
  Стихија, Леџа о леџа, Балада, Има нешто у том што ме нечеш, Девојка, Није до мене дуетот I live my life for you, Либеро, Доџи сутра, Заборављаш, Теби се диве... итн.
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.890
 13. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  и јас немамам негов концерт пропуштено и ми се допага како пее
   
 14. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Јас многу си го сакам човеков... Многу убавоми пее аи многу убавипесни има, кои му лежат...
  сум била 2пати на негови концерти криво ми е што годинава не отидов во Ск, ама ете :/
  некој поомилени

  http://www.youtube.com/watch?v=saHx4CT_QUE
  http://www.youtube.com/watch?v=zMsulZqkv1U
  http://www.youtube.com/watch?v=EmdN7nEDxfI
  http://www.youtube.com/watch?v=XemWOeRWw1A
  http://www.youtube.com/watch?v=gV0m3kQFx1A
   
 15. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.722
 16. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.697
  Допаѓања:
  30.305
  Пол:
  Женски
  Го обожавам човеков, има преубави песни кои не престанувам да ги слушам, никогаш не ми здосадуваат.
  Од пејачиве на Балканов почесното прво место во моето :l: го зазема Владо Георгиев, а No. 2 е Жељко.
  Имам еден куп омилени песни од него и ако почнам сите да ги редам ќе ми треба до сабајле. :lol:
  Еве дел од нив.
  http://www.youtube.com/watch?v=AN7_LxLvnLE
  http://www.youtube.com/watch?v=Q5L3zSWRxPQ
  http://www.youtube.com/watch?v=FHGogQ44-WA
  http://www.youtube.com/watch?v=ZRyb2scQ ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=smxFJhCbt1Q
   
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.697
  Допаѓања:
  30.305
  Пол:
  Женски
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.930
  Допаѓања:
  91.249
  Пол:
  Женски
  Само една песна што ја имам слушнато од него ми се допаѓа , мислам дека е `Девојка` ама не сум сигурна :lol: инаку многу ми е антипатичен :worried:
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.799
  Не сум му некој којзнае-каков фан, ама има интересни песнички и сигурно би издвоила некоја симболична сума да му појдам на концерт.
  Оваа најмногу му ја сакам, највесела ми е така :)
  http://www.youtube.com/watch?v=QdtDW3w3iWA :l:
   
  На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.116
  Допаѓања:
  2.556
  Пол:
  Женски
  Па одвреме навреме знам да го пуштам Жељко и да си ги слушам неговите песни.. Убави ми се, некои толку добри ми одговараат што дури и избегавам да ги слушам да не се растажам... :) Плус тоа, човекот е јако харизматичен и баш си го сакам.. Не е дигнат како некои квази пејачи, што и најмногу ми се допаѓа кај него.. :inlove: