1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење во заедница со баба и дедо

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од christinnn, 30 мај 2015.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.038
    Пол:
    Женски
    Јас не знам како е тоа да се има баба и дедо а не па да се живее со нив... сите починале уште пред да се родам, освен баба ми (мајката на татко ми), таа почина кога бев уште мала и не се ни сеќавам каков однос сме имале... таа и дедо ми живееја во истата куќа само на друг спрат (три спрата има куќата).
    Е сега, ако јас размислам дали да живеам со свекор и свекрва, мислам дека не би ми сметало но подобро ми е да живееме одвоено.
     
  2. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ne nikogas ne sme ziveele so baba i so dedo golem del od zivotot go pominav po gradinki i skolo i podobro sega koga ke razmislam no togas mi falea mnogu no ete ednite ne ziveaa vo gradot drugite bea daleku i toa e toa
     
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne sum ziveela so babite i dedivcite.
    Ednite pocinaa koga bevme mali, a drugite ziveea mnogu blisku ama ne bea decari (nesto kako jas da sum im familija:rofl:) ama pokraj toa sekoj zimski i leten raspust nie bevme tamu.
    Ni malku i poveke 6 od nas na vozdrasna razlika 2-3 god. Toa bese dzubus.(fingers)
    Dedo sekogas bese po rabota (od sabajle do vecer), a nie so baba. Pa toa bese lumperaj neviden.:party: Baba za da ne i smetame ili da ne se zanimava so nas ni dozvoluvase da pravime sto sakame. Nie toa go zemavme zdravo za gotovo i vistina pravevme sto sakame, do situacija koga i spalnata im ja skrsivme od skokanje po kreveti....
    Urnebes do daska.:rofl:
    Na moj 25-26 god ziveev so baba (rodnina od strana na majka mi). Toa e mojot nezaboraven period od mojot zivot. Taa bese avangarda za koja sum pisuvala mnogu pati.
    Nema den da ne si pomislam na nea;(.
    Blagodaram baba sto mi dozvoli da si pominam prekrasno vreme so tebe i sto me nauci raboti koj nikoj dosega ne me naucil.:inlove::hug:
     
    Последна измена: 6 јануари 2017
  4. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    I veruvajte ic ne mi bese maka za ednite koga pocinaa ama ic a so drugite retko se gledame taka da i za niv ke da e isto
     
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.422
    Пол:
    Женски
    Скоро цел живот сум сама. До 10тата година немав ни брат, после тоа едната баба почна да иди околу две- три години на месец/ два да го чува брат ми кога ептен му беа смените тесни на мајка ми и татко ми и толку. Секогаш му завидував на брачедите кои буквално сите имаат баба и/ли дедо дома, некако ми гледаа поразгалени, тие секогаш се бореле за нив, зафаќале нивни страни ама како пораснав видов дека малку незгодна ми е постарата генерација и дека колку време врвеле заедно дека и не многу се трпеле, додека јас што ги гледам неколку пати годишно - си сме уште на милост. Па од таму искрено, мислам дека подобро ми беше тоа што ете, сум била сама, наспроти со баба и дедо. Не дека ги неќам, едноставно мислам дека вака си останавме помили едни на други.
     
    На lovestoneddd и elimkd им се допаѓа ова.
  6. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Јас немам живеено во заедница со баба и дедо, така што немам такво искуство, но сметам дека има и позитивна, и негативна страна.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Не сум живеела во заедница и искрено не ни сакам толкави гужви по дома. Против живеење на повеќе генерации под ист кров сум, така настануваат голем број проблеми.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Имав баба со срце ко планина :inlove: таа ме израсна, многу ми недостига ;( почина неколку месеци пред мојата свадба, а толку многу сакаше да ја дочека ;(
     
    На carangigia и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.689
    Допаѓања:
    42.874
    Пол:
    Женски
    Од кога сум родена живеам со баба ми и дедо ми во заедница.
    Додуша на посебен спрат сме, посебен влез имаме дома само дворот го делиме.Некогаш е арно некогаш носот си го пикаат кај што не им е местото и им збори устата.Порано сите тројца им се тресевме на понашањето и постапките.Сегс во едно уво ни влага во друго излага.
    Во бракот на моите фала Богу не се мешале, знаеле во однос на мене некогаш да се замешаат и да го пикнат носето.
    Ама кога моите биле на работа до 5то одделение они ме чуваа, они ме зимаа/носеа од/до градинка/школо и за нивниот однос према мене не можам да се пожалам.И со моиве супер функционираат углавном, порано повеќе имаа бубачки во главата и знаеа да изедат бурек.Сега веќе не.
     
    На franca и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  10. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    И јас отсекогаш живеам со баба и дедо во една куќа. Тие се на посебен спрат, но сепак влезната врата е една и дворот го делиме.
    Многу сум поврзана со нив, но се си има добри и лоши страни.
    Една добра работа е дека секогаш има полошо :D. Не можам да замислам цела фамилија(од страна на татко ми), околу 15 души, да живееме во иста куќа. Тоа би било хаос, јас не можам со сестра ми да се поднесам понекогаш :D.
    Кога бевме помали дедо не земаше и носеше на градинка и на училиште, баба не спремаше и сега согледувам дека да не биле тие би немало кој да ни помага.
    Затоа сега ние им помагаме колку можеме, се тоа е заемно :!:.
    Но, понекогаш знаат да ме извадат од памет. Прашуваат премногу, сакаат се да знаат, бараат повеќе помош и не разбираат кога ќе им кажеш нешто.
    Иии, најважното, треба точно да кажеш кога ќе си дојдеш од излегување, инаку ќе биде лошо :x.