1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење во село или град?

Дискусија во 'Дом' започната од izaaaaa, 21 март 2011.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Имаш некогаш стапнато во село? Срамота е ова што го пишуваш и мислиш дека таму луѓето живеат ко во 15 век.
     
    На Dust, joy1, Merten и 4 други им се допаѓа ова.
  2. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    Имам, ама очигледно во тоа село 15 век се, затоа што така беше немаше пат, дожд и кал и се е далеку, и продавница да имаш е дупло поскапа од тие во град плус нема секогаш се а во град се има, а ти што имаш против живот во село? Имаш напишано дека не би живеела ако не сум грешка
     
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.401
    Допаѓања:
    37.764
    Пол:
    Женски
    Пишав дека не би се вклопила за постојан живот, бидејќи моментално во оваа фаза од животот имам други приоритети. Инаку со недели па и некој месец слободно можам да седам. А замисли во тие села што сум била, никаде нема кал до колена, има канализација, вода, струја итн...:D
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Во кој град во Македонија има се, жити се? Луна парк немаат децава да видат што е, панаѓур незнаат што е, во цело Скопје, 2 кина има, театар замрен во цела држава. Маркети за тебе е имање се или трговски? Си видел градови како Љубљана, Цирих, Солун итн како изгледаат? Тоа за мене се градови што имаат се. Во држава во која од една до друга најдалечна точка, ти требаат 2 ипол/3 саати со кола, воопшто не е битно кај живееш. Државата е крива за оваа централизација, што све направија да биде во Скопје. Мене Скопје секогаш ќе ми е во срцето, ама стана многу гаден за живот.
    Нешто ситно повеќе можности што има од Охрид, Битола итн., иначе не е ништо посебен, а да се разбереме е далеку од некаква невидена метропола. Јас сум иселена од таму во помало место и да, зачудувачки ама има и други од Скопје доселени ваму.
    Незнам во кои села си бил што биле до тој степен неразвиени, ама селава во Македонија кои се населени, ретко се такви. Во еден Галичник и Ростуше немаш неасфалтирана улица, не па некое друго. Скоро секое село што го гледаш да живее, е претежно блиску до некој град.
    Во државчево не гледам некоја невидена разлика помеѓу градовиве и селава, зошто ништо посекако не е развиено. Цело Скопје улиците со дупки се, крпи закрпи.
    Скопје до сега во последниве 5/6 години неколку пати се поплавува, ако гледаш на поплави и кал, како нешто селско.
     
    На Dust, 1209, ZAHRA и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.676
    Допаѓања:
    45.278
    Пол:
    Женски
    може ги гледала селана од Народни приказни кај шо идат со магаренце сегде
    и по истрошени калдрми хахаахахха
     
    На Lady D ❤️, joy1 и Mnik им се допаѓа ова.
  6. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Да, да, веројатно, а и според неинформираноста за околината, има шанси да мисли и дека Колозов е жив. Срамота е колку мало државиче имаме и не знаеме како живеат луѓето надвор од Скопје.
    Уште па и убедува дека Тошо со гом***ката ми иде еднаш годишно јамата да ми ја чисти.:D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    Не сум машко, така да не сум бил у реду је.
     
  8. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    (facepalm):x Сериозно? Колку години имаш 12?
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  9. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    ОК, може не се изразив убаво, ама факт е дека предност има град во денешно време од колку село.
     
  10. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Еве извини, а вака од се што ти пишав само ова ти беше битно? Не можеш на човек со сила да му дадеш ум, тоа е
     
  11. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Која е предноста?
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    А која е предноста? Пошто постои превоз коли имаат тие по селата де не одат со кочии. Можеш кога сакаш до градот да одиш.
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  13. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    Како што ти не можеш на човек со сила да му дадеш ум, така и банални работи не би да објаснувам, доволно се изјаснив на темава
     
  14. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    Абе, постои превоз да, само што во град ќе чекаш 15мин автобус а во село 2 саата
     
  15. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Очигледно си дете некое пошто возрасен човек вака не размислува. И што е најсмешно овие ваквиве ко тебе што мислат потекнуваат од некој пич*евац и сега глумат големи ГраЏани. Пораснав во градот сега живеам на село, кога сакам одам до град шетам...Дој во мое село да ги видиш вилине со базени и "калови до колена" без канализација. :D
     
    На Mnik му/ѝ се допаѓа ова.
  16. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    ОК така е, се одјавувам од темава(highfive)
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.676
    Допаѓања:
    45.278
    Пол:
    Женски
    шала на страна, има преурбанизирани села
    поготово у Западна Македонија, пошо сами си ги праат браќата. Не чекаат на шутрацине
    Ја у Арнакија сум била.
    Улицине им се ПИСТА. Улично осветлување сегде, вилетини со ѕидишта ништо да не се гледа, кола испод 50 илјади евра нема, аптеки, кафани, чајџилници, бурекџилници.
    Све имаат. Тетово и Скопје по стариот пат, им се на 20мин преку сила, секој. Толку е и до Волково до Рекорд реално
     
    На ZAHRA, Mnik и VDT2906 им се допаѓа ова.
  18. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам во местово кај што сум, почест е автобусот овде, одколку во Скопје сега. Мајка ми 22ка чека и по 40 минути некои денови, овдека кај мене на 20 минути имаш бус.

    И не, не се банални работи, сакам да ти кажам дека секое село во држава е блиску до град. Ама не дека градовите ни се лудница па има и од пиле млеко,па да е којзнае колкава предност.

    Еден Лидл го најавуваат дека ќе го отворат, повеќе од 2 години, ко си мислиш некоја светска сензација да е.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.132
    ОК ај ќе се убедуваме за автобуси бог да чува
     
  20. Merten

    Merten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    846
    Пол:
    Женски
    Да, бидејќи во град секоја можна улица е асфалтирана.. па полоши улици околку во села имаме
     
    На Mnik и Feminka22 им се допаѓа ова.