1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење во село или град?

Дискусија во 'Дом' започната од izaaaaa, 21 март 2011.

  1. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    И село и град си имаат свои предности и недостатоци. И во двете, така ми е најубаво. А за град сепак најмногу работата ме врзува и ми онемозможува дефинитивно да се преселам на село. Кога ќе има кој да ме издржава или да добијам на лото, тогаш дефинитивно село. Дотогаш и компромисите се убава работа :)
     
    На ALISA0000 и Viveki им се допаѓа ова.
  2. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    5.084
    Пол:
    Женски
    Абе stop selling what's already sold.Say no more (уствари може уште ова само да кажеш дали има од тоа новите smart крави шо сами се молзат) .:D

    me-packing-funny.gif
     
    На 1209, Mnik и Viveki им се допаѓа ова.
  3. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    9.569
    Пол:
    Женски
    Од тие се сигурно, зошто срамота е да молзеш крави во денешницава, само такви се произведуваат.:D
     
    На INNERBEAUTY и ZAHRA им се допаѓа ова.
  4. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    2.372
    Пол:
    Женски
    @simona_baby не го заборавај и орањето жнеењето!
    Ако нема жито од каде ќе месиме леб?
    Им ги чистиме и лепешките од овците и козите,па на пасење во нива.
    После во нива на садење/берење.
    Компир,праз,пиперки па дома една убава чорбичка.
    Нема ништо поубаво.:inlove:

    Дополнително објаснување за @franca
     
    На ZAHRA, Mnik и Viveki им се допаѓа ова.
  5. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    Повеќе го сакам градот. Но, би живеела и во село, секако додека е убаво направено како тие во западниот дел на мк. Јас сум од источниот дел, и таму селата се... катастрофа...барем за мене. Имат само една две улици асфалтирани, друго се е кал, една продавница во која нема се, за цело село, училишта нема, болница нема... не ми се допаѓа тоа а и не го сакам нивниот мирис на кокошки и крави, и да треба да одам по лепешки по патот. Од каде го знам ова? Имав другарки од село, многу чедто патував до таму за да се дружиме а дружбата ни беше само шетање пошо друго нема шо да се прави. Јас сум од мал град , и дури и тоа ми сметаше шо сите се знаеме таму, и затоа се преселив во поголем. Сега живеам странство во голем град. Едноставно јас сакам гужва, сакам кафичи да гледам, млади луѓе, да има повеќе бутици и трговски каде може да си купуваш, да има автобуси или воз шо те разнесува по градот и дефинитивно да гледам луѓе шо не ги знам, пошо така ми е попријатно. Во мал град сите ќе те знаат и сите ќе те гледат кога минеш, барем тоа е мое искуство, јас оти висока сум и на мало место секогаш ми се опулуват и мажи и жени, додека во голем град совршено се вклопувам.
     
  6. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.712
    Допаѓања:
    9.699
    Пол:
    Женски
    Имаш некои струмички села што се буквално како мали населби, уредени, чисти, мирни.
     
    На n.lauda, Corika и Adidas888 им се допаѓа ова.
  7. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.997
    Пол:
    Женски
    Сум била и во некои од тие села, ама не би живеела на такво место. Повеќе ми се допаѓа градот Струмица на пример.
    Сакам да слушам звуци на коли, луѓе, раздвиженост.... тишината ме убива
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.712
    Допаѓања:
    9.699
    Пол:
    Женски
    Јас обратно :lol:
    Јас сум градско дете и тоа од строг центар на градот, ама кога го запознав мм и одев кај него дома премногу ми се допадна тој живот таму.
    Мирно, чисто, без многу луѓе :D
    А ми фали од време на време градот посебно кога имам на листа еден куп работи за правење, па сфаќам колку само градот може да ти понуди можности.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.458
    Пол:
    Машки
    Повеќе ми одговара град.Чувството да си странец во толпата е незаменливо. Само да не е Скопје, некој друг европски град.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.255
    Допаѓања:
    20.239
    Пол:
    Женски
    Точно. Еве две рандом сликички што ги имам во галеријата, од моето село што се наоѓа на оддалеченост 6-7км од Берово. Рај за очи, мир за душа.:l:
    20220621_162607.jpg 20220621_162615.jpg
     
    На tanjaaa му/ѝ се допаѓа ова.