1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење во село или град?

Дискусија во 'Дом' започната од izaaaaa, 21 март 2011.

  1. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    5.603
    Пол:
    Женски
    Јас сум пукната за живот на село, не далеку од автопат или железница, т.е поврзаност со град за работа, зашто професијата не ми е комплетно компатибилна за off the grid живеачка, бар не за сега.
    Сакам своја градина, да си растам овошје и зеленчук, сакам коковчиња и две кози, и магаре, иии овци и кучиња и мачки и се'. :D Сакам мир и тишина, на страна од луѓе и мирис на природа кога ќе отворам прозор. И соларни панели и хидро пумпа. Викендица ни приближно не ми е доволна. Ќе биде. (fingers)
     
    На Crna Dama, doubleg, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Во град
     
    На cresa-jagoda и mintyflowers им се допаѓа ова.
  3. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Да да скроз!
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Град, но не центар или во одредени населба во Скопје (Аеродром, Дебар маало и сл). Не сакам пренаселени населби. 20 години живеев во таква и ми се згади, посебно во последно време.
    А ни во село (кое не е урбанизирано) не би живеела.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Живот во град, голем град, каде имаш опција за секаков тип на живот и се' е достапно. Не ми смета галама, гужва, трафик и сл. до степен да ми претставува пречка да живеам некаде, иако доста ме иритираат и ги избегнувам.
    Тишина и село можам да имам и посетам секој викенд ако посакам да одморам, во денешно време патувањето е најнормална работа.
     
  6. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.918
    Допаѓања:
    49.975
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во град, ама не во центарот така да супер ми е, ама би сакала да имам куќа на село, за викенди убаво би било да одам.
    Имаме во село куќа ама распадната е и никој не живее во селото, пусто е.
     
  7. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно би живеела на село, не многу далеку од град. Исто како членката погоре, би имала голема бавча, да можам да си произведам сама сѐ што ми треба за јадење. Исто така, би сакала да чувам и неколку кокошки, а можда и крава/по некоја овца. И секако, без мачки и кучки нигде не идам.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Во град. Сакам се да ми е достапно. Живеам во населба оддалечена од градот. Иако за да отидам до Центар ми треба пола саат со автобус, се друго ми е на дофат.
     
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сум живеела и во село и во град. Зависи. Повеќе би живеела во село отколку во град како што е Штип, тотална хаварија,несредено, никаде не се стигнува ако не се користи такси превоз. А сега живеам во друг помал град и ми е океј.
     
    На Crna Dama и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Штета што не живеам во село а многу сакам, преубаво ми е, и мирно многу. Едноставно да ужива човек во село
     
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Во град и тоа што е можно поблиску до центарот, како што кажаа погоре, сакам кога се' ми е достапно и релативно блиску.
    Во село не сум живеела и искрено не би можела ни да замислам.
     
  12. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Во град.
    Реално, ме изморува градот ама сепак не можам во село. Во село можам 1,2 дена на неколку месеци, повеќе не.
    Исто така не можам да се замислам да живеам секој ден помеѓу кокошки, овци, кози. Мили ми се, ама да ги гледам само понекогаш. :lol:
     
  13. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Во град
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Во мал град во кој се' функционира. Има болница, основно, средно училиште, доволно работни места...

    За Македонија сај-фај.
     
    На Bezimenka90 и Dust им се допаѓа ова.
  15. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.533
    Јас потекнувам од мал град (сега Ск сум), кој пред приватизацијата буквално како описот твој беше... Ама сега за жал останаа само партиските војници, оние од типот тато печали/мама меси и пензионерите. Единствено летно време живнува кога од страна ќе дојдат на месец-два луѓето кои се иселиле.

    За овие градови мислам дека уште постои шанса, само треба акција и реализација. Пример, сигурно има 100тина програмери од мојот град кои живеат во Скопје. Да можам да почнат remotely/најдат клиенти/се здружат заедно, тоа ќе биде драстична разлика за градот. Барем пд ИТ секторот луѓето буквално не се врзани за работно место воопшто. А и мн други сектори.
     
    На Dust, Nikolina35, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Живеам во град.Одев кај баба ми и дедо ми во село, ама не се вклопувам на такво место.Во делот каде што живеем ем е мирно и тивко ем се е блиску на дофат.
    Дефинитивно живот во град.
     
  17. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.842
    Пол:
    Женски
    Во село. :)
     
    На Kjutche и Wallker им се допаѓа ова.
  18. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Колку што прочитав 2-3 страни наназад, тие што живеете во град па не можете да си го замислите животот на село е затоа што мислите дека таму многу "сељачки" се живее. Не сте можеле да поднесете кокошки, овци, свињи па тие не ни се в куќи, ццц. Да, има некои села што се затуцани, улиците не се поправани и има по помалку жители. Но има и села што буквално личат на населби. Јас живеам во село, во кое има буквално се. Три продавници, еден бутик, два кафичи, аптека, пошта, амбуланта, основно училиште... А и не е воопшто далеку од градот и мноогу ретко одам натаму. Така да изгледа многу си стварате "филмови" во главата, демек којзнае колку е поразличен животот на село отколку градскиот живот.
     
    На ALISA0000, Bella Ciao и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Јас живеам во град, но можби сум и единсвената личност што сака да живее од град во село. Селото е многу мирно место за живеење а мене ми е многу потребно мир и тишина. Кога бев мала секое лето одев кај баба ми во село цело лето го поминував таму, душата секогаш ми била испонета со мир и спокој.
     
    На Just_a_kid, Herrera и Kjutche им се допаѓа ова.
  20. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Јас имам среќа што можам да живеам со двете работи. Зимно време сум во стан во Тафталиџе, останатиот белиот дроб на градот буквално со се уште зелени површини, Водно е тука пред нос, а летно време сум во Визбегово, во природа. Единствен проблем ми е туширањето бидејќи притисокот на водата не е како што сум навикнат од градот. Бидејќи тука се живее уште како во село иако се урбанизира, ама луѓето си имаат бавчи и си ги вадат сабајлечки и навечер. Е сега, штом Водовод знае дека луѓето имаат бавчи и ги вадат, треба притисокот да го зголемат. Не е фер тарифата да е иста, а да има разлика во притисокот. Викнав еднаш екипа и демек до тушот било да го исчистам од бигор ама нема врска, притисокот пак е истиот. Само мачкаат очи, не им се работи. А Визбегово е на 10 минути со кола од центар, а најлошо е поврзан со ЈСП, најретка линија има.
     
    На marchi-cool и mssuniquee им се допаѓа ова.