1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живеење под кирија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 15 август 2015.

  1. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.281
    Подобро да го вметне клучот до крај и така да го држи, за да не може да отвори, отколку да ја менува бравата. Така мислам само ќе си направи дополнителни проблеми.
     
    На cresa-jagoda, Ugly Duckling, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.659
    Допаѓања:
    6.189
    Види а ти мислиш дека таа госпоѓа ке ти го врати депозитот? Јас не верувам. Единствено што може е да не ги плати последните сметки. Со такви можеш само нервози да имаш ништо повеќе.
    @Polyincognito ќе го држи клучот кога е дома ама кога нема да биде? Само преселба, утре може нешто да ти снема па оди докажи дека е таа.
     
    На Aнонимус_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.281
    @kolovoz Мислењето ми беше околу советот за бравата што претходно и беше даден. Дека не е добра идеја менувањето.

    А нормално, преселба е решението. Пишав уште на почеток, да си разгледа во близина за нов стан, бидејќи си кажа дека локацијата и одговара.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.603
    Допаѓања:
    43.023
    Пол:
    Женски
    Ако објаснам подетално, ќе ме препознаат. Се работи за стара жена, му објаснив на син и, ми се извини во нејзино име и беше коректен. Секогаш е, не можам да се пожалам и зато немаше потреба да ја прам големата.
    Брава не би менувала во туѓо секако, засега ќе верувам на неговото извинување.
    Како отклучи, ни сама не знам. Еве колку дена поминаа од тогаш уште ми е незгодно.

    И сега кој како сака нека речи, во три години освен сестра никој не дошол, еднаш братучетка полагаше па спиеше три дена, родителите два пати на 2 часа и еднаш другарка на денско кафе. Ни дечко, ни ништо. На прсти се бројат луѓето кои дошле, замислете. За уништување и хигиена, не објаснувам, се подразбира.

    Фала на сите за издвоеното време, мислев дека не сум во право.
     
    На mira.mira, FridaodaMk, nextredstyle и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.417
    Допаѓања:
    47.441
    Пол:
    Женски
    Абе како не си у право хаха не биди будалче. Ти ја прекршува приватноста, а и те тревожи без везе. Ако ѝ е досадно, нека се најави па пијте си кафе ако толку сака. Има и други активности освен вознемирување студентки
     
    На Ugly Duckling, nextredstyle и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    948
    Допаѓања:
    2.206
    Пол:
    Женски
    Ти знаеш колку време и' треба на полицијата да дојде? Женава може од лисиче до центар пеш да стигне :rofl:
    Ако треба навистина некогаш да се викне....ај да не мислам на такви работи...
     
    На Ugly Duckling, Polyincognito и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.417
    Допаѓања:
    47.441
    Пол:
    Женски
    Па треба
    За да ја фати срам
    Не размислуваат вака дека може некад да улетаат у незгоден момент?
    И нив исто да им е глупо?
     
    На cresa-jagoda, NoirSerpentine и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  8. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.281
    @Feminka22 Човек што нема основна култура (осет) е опериран од срам :D Газдите на становите се тек посебна приказна.

    А и ем што полицијата нема да стаса одма, ем девојчето само поголема белја ќе си нафрли на глава. Со такви како нејзината газдарица речиси и да нема разбирачка :tmi:
     
    На cresa-jagoda, NoirSerpentine, Ugly Duckling и 2 други им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    122.005
    Пол:
    Женски
    Не смее да менува брава на туѓо.
    Не треба ни да се рчка со викање полиција. Двеве ситуации би ѝ создале проблем и главоболка.
    @Ugly Duckling Арно си постапила со разговорот. Види како ќе однесува понатаму.
    Ако продолжи, збирај си пари за друго место.
     
    На Medea., golemiotmalisan, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Fabulousness

    Fabulousness Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, овој месец почнувам со работа во Скопје (центар) и најдов стан на Водно (ул. Загребска). Дали може некој да сподели искуство/мислење за живеење во тој дел од градот? Исто така, прв пат ќе живеам под кирија па дали може некој да ме посоветува каква е целата процедура? Станот го издава инаку физичко лице, не агенција.
     
  11. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    3.584
    Пол:
    Женски
    Дури дојде полицијата газдарицава ќе си "испазари" се од станот.
     
  12. Девојка999

    Девојка999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Процедурата е: како ќе се договориш со тој што ти го издава станот - така. Некои газди кога издаваат стан бараат депозит, една кирија однапред. Може и да ти побара да потпишете договор. Некои газди издаваат станови само на подолг временски период. За плаќањето ќе се договориш исто со газдата, дали ќе биде плаќање на рака или на сметка.
     
  13. Plamnat

    Plamnat Нов член

    Се зачлени на:
    17 декември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво девојки. Да ве прашам како стои со кириите во Прилеп?
    Како иди цената, какви се повеќето од газдите што издаваат кирии низ градот? Искуства...

    Јас сум сам, знам да перам, готвам, вагани да мијам, чистење, повлечен карактер. Не ми треба голем простор. Доволно е едно вц, соба и кујна.
    За работа во план ми е Гентерм
     
  14. Plamnat

    Plamnat Нов член

    Се зачлени на:
    17 декември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Има ли некој од Пп на форумов да одговори ако има некои искуства или информации ?
     
  15. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Како се пријавуваат кираџии? Нотар, ујп како иде тоа
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.056
    Пол:
    Женски
    Братучед на маж ми беше на нотар за да ги пријави кираџиите.
     
  17. gtramg

    gtramg Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2024
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Машки
    Што се мора не е тешко.
     
  18. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    11.173
    Пол:
    Женски
    Баш пред некое време си отворивме таква тема со една пријателка. Има пример за нејзина роднина која со мажот живеат со години под кирија (на различни локации).

    Ова искрено пред некои 5 години го гледав лошо, но вака кога ќе се размислам си има предности. Реално, во секој момент може да се прават промени (а притоа да се има тоа чувство на слобода). Е сега колку и како ќе се искористи тоа зависи од парот. Но гледам и друга предност, живеењето само по себе на различни локации носи нови искуства и ситуации. Предност е и што со ваков чекор полесно се прават (позитивни) промени на било каков план пример отвореноста кон нова работа. Се губи стравот, се прави нешто што ретко кој се осмелува.
     
    На SummerGirl и mira.mira им се допаѓа ова.
  19. Topcica1990

    Topcica1990 Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2023
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Членки здраво. На голема мака сме со сопругот па решив да отворам нова тема, веќе пишав во постоечка но гледам дека поодамна не е активна. Бараме дел од куќа, спрат од куќа, барака, станче да биде опремено највеќе до 7000 до 8000 денари.(Толку ни се можностите за жал) Мораме под итно да се преселиме, бремена сум веќе ќе влезам во 9 ти месец. Локација може да биде Драчево, Пинтија, К.Вода, Аеродром или некаде во близина. Немаме да платиме рати унапред. Ве молам ако некој бил на мака како нашава и издава нека пише :( , ќе го контактираме. Ви благодарам однапред.