1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животинска фарма (Џорџ Орвел)

Дискусија во 'Книги' започната од Antigonna, 7 јануари 2013.

  1. Antigonna

    Antigonna Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    257
    Моментално ја читам книгава и многу ми се допаѓа,ме фасцинира тоа како преку животните се покажани човечките особини.
     
  2. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Мајка ми рече дека и се допаѓала.Сега и ја купив за 8ми март.
     
  3. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Иако самата книга е настаната како критика на Октомвриската револуција, болшевиците и сталинизмот во пост-комунистичката светска сцена претставува фантастична алегориска сатира за едно труло тоталитаристичко општество владеено од брутална диктатура, настанато како резултат на револуцијата каде сите се борат за добробитта на сите, а на крајот малкумина избрани владеат со железна рака под плаштот на теророт. Дава реален пресек на една диктатура со сета нејзина хиерархија. Опис во кој можеме да препознаеме и некои современи општества, маскирани под превезот на демократијата.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    ^По малку и нашето,нели?..Особено прасињата се намножија и се се' поамбициозни.
     
  5. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    До ден денес ништо не е сменето, не се осеќате како да живеете и вие во Животинската фарма?