1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животинска фарма (Џорџ Орвел)

Дискусија во 'Книги' започната од Antigonna, 7 јануари 2013.

 1. Antigonna

  Antigonna Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2012
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  257
  Моментално ја читам книгава и многу ми се допаѓа,ме фасцинира тоа како преку животните се покажани човечките особини.
   
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Мајка ми рече дека и се допаѓала.Сега и ја купив за 8ми март.
   
 3. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  Иако самата книга е настаната како критика на Октомвриската револуција, болшевиците и сталинизмот во пост-комунистичката светска сцена претставува фантастична алегориска сатира за едно труло тоталитаристичко општество владеено од брутална диктатура, настанато како резултат на револуцијата каде сите се борат за добробитта на сите, а на крајот малкумина избрани владеат со железна рака под плаштот на теророт. Дава реален пресек на една диктатура со сета нејзина хиерархија. Опис во кој можеме да препознаеме и некои современи општества, маскирани под превезот на демократијата.
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.504
  Допаѓања:
  36.450
  ^По малку и нашето,нели?..Особено прасињата се намножија и се се' поамбициозни.
   
 5. Agatha

  Agatha Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.149
  До ден денес ништо не е сменето, не се осеќате како да живеете и вие во Животинската фарма?