1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животите на другите (The Lives Of Others) [2006]

Дискусија во 'Филмови' започната од boomsleng, 26 јуни 2012.

 1. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  612
  Убедливо најдобар филм кој сум го гледал во последниве 10 години
  Ремек дело
  Филм кој мора задолжително да се гледа
  Оригиналниот наслов на филмот на гермаски е Das Leben der Anderen
  Филмот обработува една доста деликатна, чуствителна тема а тоа е животот во поранешната Источна Германија за време на владеењето и функционирањето на комунистичкиот режим, сето тоа прикажано преку животот на еден писател, неговата љубовница, неговите пријатели кои се под тајна присмотра, следење на агентите на една од најозогласените тајни полиции Штази......... остатокот од приказната ви го препуштам вам.
  Филмот топло го препорачувам до сите љубители на квалитетни филмови, бидеќи филмот претставува врв во кинематографијата, РЕМЕК ДЕЛО а особено го препорачувам до оние кои се љубители на шпиунски филмови.
  Филмот 2006 година е добитник на оскар за најдобар филм од англиско неговорно подрачје
  Улогите во филмот ги толкуваат: Улрих Муе, Мартина Гедек, Себастијан Кох
  Режијата е на Флоријан Хенкел Фон Донерзмарк
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.765
  Ја би ја да освежам темава, за да потсетам на филмов :)
  Дефинитивно заслужен Оскар, филмов е навистина добар и задолжително е секој да го погледне. Дадов веќе еднаш опис во темата за Неамерикански филмови, ама повторно би го предложила и овде...за да не заборавите да го гледате :!: :D
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  4.806
  Може линк да ми дадете?
   
 4. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  612