Животно осигурување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LaChiquita, 26 ноември 2011.

 1. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  15.814
  Како оди ова? Ако не е тајна со која осигурителна склучивте полиса? Дали имаат драстични разлики меѓу себе во понудите или нијанси им се во прашање? Дали има различни пакети каков ти одговара тебе, или опционо 2-3, или еден пакет фиксен за сите што е?
  и ако не е проблем, колку уплаќате на 6 месеци? По колку време, не дај боже минимум може да ви реализираат средства?
  Фала однапред
  Јаооо 100000 прашања ти пишав.
  Ак ти се пише ок, ак не- не мора :)
   
  На duffi и sanjaeva им се допаѓа ова.
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.194
  Допаѓања:
  86.083
  @duffi кога ќе и одговориш на @Espadrila , тагни ме, сакам да прочитам.
   
  На duffi и Espadrila им се допаѓа ова.
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.857
  Допаѓања:
  121.211
  @Espadrila
  @sanjaeva
  Да почнам со ред. :D
  Ние сме осигурени во различни компании. Тогаш агентот така ни предложи. Мислам дека скоро и да нема никаква разлика меѓу компаниите. Јас сум во Кроација, мм е во Винер. Разликата беше тоа што во Кроација имат исплата за мајката за секое родено дете. Каматата за штедење беше иста. И никаде не е утврдена со клаузула. Само ја кажувааш најпесимистичната, мислам дека беше околу 5% од вкупната сума. Сум заборавила. Го плаќаме трета година веќе.
  Мислам дека имаат различни пакети , кај нас конктетно се работи за осигурување+штедење. Главниот акцент кај нас е на осигурувањето. Осигурен си од тешки болести како удари, рак,алцхајмер, повреди. Т.е за ова се доплаќаше некој 25е или по желба колку тебе ти одговара.
  А најниската стапка за штедење е 200е годишно. Можат да се плаќат наеднаш на годишно ниво, два пати во годината или секој месец. Ние избравме на 6месеци.
  Предноста е што при не дај боже на смрт на осигуреникот на семејството му се исплаќа дупла сума од сумата која требало да се заштеди за 10/20години.
  Најмал рок на течење на осигурувањето беше 10 год, а може да трае 25. Тоа го прават во зависност од возраста или по желба.
  Првите три години се критични за плаќање. После можеш да прекинеш и да ги оставиш парите да стојат. Ако престанеш со плаќање во првите три години парите пропаѓаат.
  После 7мата год може да се подигнат. Или сите заедно или месечно како плата/пензија.

  Може и јас сум сега нејасна.:tmi:
  Ама ако имате прашања слободно. Тука сум.:)
   
  На Elen4e_sonce, kuc и Espadrila им се допаѓа ова.
 4. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.823
  Пол:
  Женски
  Ќе се вмешам малце мислам дека првите 3 години мораш да ја платиш сумата што си ја платил во првата година.
   
 5. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.194
  Допаѓања:
  86.083
  Да не одам подалеку...еве ако имаш повреда, скршеница и ти исплатат некој износ (пр.10.000), дали за тој износ ти се намалува базичната акумулирана сума?
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.823
  Пол:
  Женски
  Нее
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.857
  Допаѓања:
  121.211
  Да. :)
  А и понатаму. Потпишуваш договор. Мислам дека после третата може да се менува сумата. Ама не сум сигурна. Ќе треба да се растерам низ документите.
   
 8. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.857
  Допаѓања:
  121.211
  Не Сање.
  Но при тешки болести и исплата на одредена сума која била голема во најчест случај мислам дека се прекинува осигурувањето.
   
  На Espadrila и sanjaeva им се допаѓа ова.
 9. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  50.823
  Пол:
  Женски
  Да да после 3 година можеш колку сакаш да плаќаш. Работев во осигурителна компанија затоа горе доле ги знам работиве.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  Имате ли осигурување на недвижнини (имот)? Ако имате, преку која компанија е? Која компанија кај нас нуди најповолни услови за осигурување на домот?
   
 11. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  26.441
  Пол:
  Женски
  Сакам лп да ти пратам, но неможам.
  Побај сега @Annath
   
  Последна измена: 30 мај 2017
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.263
  Пол:
  Женски
  Си се заклучила, ни јас не можам да ти пратам лп.
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.318
  Само имајте предвид дека ако ви текне да го раскинете договорот предвреме, парите што ќе ви ги вратат се смешка. На пример, за уплаќање од 500евра, после 3 години дадени 1500, ќе ви вратат околу 500-600евра. Од тој аспект се катастрофа, а реално може да сакаш да го прекинеш штедењето од било која причина.
   
 14. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
  Што мислите за ова? Дали на пример можете да се лечите во Систина бесплатно со осигурувањето? Се исплати ли? Познвате некој кој го користи?:?:
   
 15. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  668
  Допаѓања:
  1.419
  Пол:
  Женски
  Здраво се мислам за животно осигурување помеѓѕ Граве или Винер за мене и децата.Кое вие го имате и го препорачувате?Поздрав
   
 16. melani@

  melani@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2018
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Јас сакам на син ми да му плаќам животно осигурување и воедно штедење, кое би ми го препорачале?
   
 17. thesunriseisblue

  thesunriseisblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Zdravo melani,
  Jas sega slucajno citav i vidov deka si pisala. Jas sorabotuvam so osiguritelno brokersko drustvo i ako sakas mozam se detalno da ti objasnam. Se zavisi od vozrast, vreme na stedenje itn.
  Pisi mi lp ako sakas.
  Pozdrav i imaj ubava vecer.
   
 18. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  66
  Добро би било, да има некој храброст јавно да сподели повеќе искуства околу оваа тема и да се одважи да каже што би било најповолно, односно кои компании би биле најсигурни. На пример, за животно осигурување и штедење како и осигурување на имот. Осигурувања што секој нормален човек треба да ги има во предвид и да се информира.
  Вака со лични и скриени пораки меѓу себе, очигледно е матна вода со осигурителниве компании во Македонија.
  Штета што на толку осигурителни компании како странски така и домашни да немаме барем 2-3 солидни на кои човек би можел да смета за да се заштити.
   
 19. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Доколкуе некој заинтересиран поопширно во врска со полисите за животно осигурување слободно може да ми се обрати во приватна порака.
   
 20. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.755
  Допаѓања:
  138.562
  А зошто не раскажеш тука за сите услови, а не во лп..?
  Или во лп мислиш дека ќе си најдеш жртва за процент? Хм
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.