Животно осигурување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LaChiquita, 26 ноември 2011.

 1. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Бидејќи има повеќе пакети и тој што е заинтересиран и конкретно за што е ќе си праша и ќе му објаснам подетално инаку не ми е никаков проблем да објаснам и овде. Позз
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.755
  Допаѓања:
  138.562
  Епа еве објасни мене ме интересира. 28год имам, ако ти игра нешто улога тоа во пресметките..
   
 3. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Се работи за ГРАВЕ животно осигурување,компанија која постои 191година досега.
  Осигурување на живот можат да склучат лица со навршени 15 години до 65 години живот,траењето на осигурувањето може да биде од 10 до 40 години.
  Може да се осигурате од 250е до 3000е годишно, на една или две рати.
  Пр: Доколку се осигурате на 1000е годишна премија на 20год,во вашиот конкретен случај со нашиот бонус и пресметана индексација,сте вложиле 20000е а ќе добиете околу 32000е во случај на доживување. Во случај на смрт во договорот имате назначено наследник и без разлика дали настанала смртта првата,петта или 20тата година наследникот ја добива премијата од 20000е, во случај на насилна смрт добива дупло. Осигурани сте од 20 тешки болести и доколку сте родител вашите деца се осигурани од 12 тешки болести.Постои само еден услов за да може да направите полиса а тоа е да сте ЗДРАВ/ЗДРАВА.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.755
  Допаѓања:
  138.562
  Фала за исцрпниот одговор..
  Под здрава што се подразбира? И дали се дава изјава дека сме здрави или треба и преглед да поминеме?
  Никој не е 100% здрав денес..
   
 5. Butterfly93*

  Butterfly93* Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Да сте немале во животот некое потешко заболување ...од наведените .. а доколку сте имале се наведува,исто така и матичен лекар се наведува. За поголема годишна премија потребен е и лекарски преглед
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.706
  Допаѓања:
  14.470
  Пол:
  Женски
  Здраво ми треба совет :)

  Компанијата каде што работам ме има приватно осигурано , е сега треба да се правам операција , па сакам да го знам каков е целиот процес/исплата/оштета и сл?
   
 7. MoNn@

  MoNn@ Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво Justicija. Маж ми работи како лиценциран осигурителен брокер и соработува со сите компании во Македонија. Така да, доколку на кој било му треба некоја информација или некој совет, слободно пишете тука, во приватна порака или директно на неговиот број 075434010 Ѓоко.

  Што се однесува до твоето прашање, најпрвин треба да ми кажеш дали осигурувањето што ти го плаќа компанијата е животно осигурување или пак приватно здравствено осигурување и каков вид на операција треба да правиш. Како и да е, првин треба да се види покритието и постапката во условите на осигурувањето.

  Контактирајте ме за што и да ви треба во врска со секаков вид на осигурување, ќе споделам се што треба :)

  Поздрав
   
 8. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.706
  Допаѓања:
  14.470
  Пол:
  Женски
  Приватно здраствено осигурување
   
 9. MoNn@

  MoNn@ Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Најпрвин треба да се провери дали според договорот, компанијата за осигурување ја покрива операцијата што треба да ја правиш. Ако да, имаш две опции. Да пријавиш во осигурителната компанија дека треба да правиш операција, и они да ти кажат дали ќе треба ти да си платиш па после да те рефундираат или пак само да отидеш во болницата и они да покријат се одма. Ова зависи од договорот што го склучила твојата компанија со осигурителната компанија. Точната постапка ја пишува во условите на договорот.

  Како и да е, чувај ги сите документи и од прегледите што ги правиш.
   
 10. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.706
  Допаѓања:
  14.470
  Пол:
  Женски
  Само трошоците околу операцијата ми ги покрива осигурувањето ? Нема ништо плус ?
  Инаку сите вработени сме осигурани на 180000 денари ..
   
 11. MoNn@

  MoNn@ Нов член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ако на работа имате само приватно здравствено осигурување, тогаш само ќе ти ја покријат операцијата. За нешто плус треба да имате колективно осигурување од повреди или животно осигурување, каде што доколку се деси некоја повреда 24/7, се исплаќа отштета за повредата и болничко лекување.
   
 12. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво. Имам животно осигурување на Кроација, еве веќе тече 4тата година, ми поминаа првите три кои се најкритични. Но веќе извесно време слушам лоши работи за оваа осигурителна компанија, како не само што не исплаќала камата туку на крај враќале и помалку од вложените пари. Ме интересира дали некој има искуство со Кроација, дали се ова само гласини или знае некој навистина такви примери каде осигурениците не го добиле она што им е загарантирано со полисата?
   
  На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  здраво
  ако сте заинтересирани за полиса за животно осигурување контактирајте ме, ќе ви објаснам што како
   
 14. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  и таа жртва за процент има добивки од полисите, не само вработените
   
 15. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  585
  Пол:
  Женски
  Ме интересира според вас на која осигурителна куќа би им ја дале довербата за животно осигурување, мислам дека кај нас во моментов има 5, па во размислување сум преку која да одам. Сите имаат повеќе пакети и услуги, јас би земала животно со добивка за некоја средна сума и среден пакет по можност ако има здравствено осигурување.
   
 16. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  Јас имам во Винер, гледам и Граве ми ги пофалија. Каде и да направиш нема да згрешиш :)
   
 17. T.G.

  T.G. Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Winer e megu podobrite neli?