1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животно осигурување

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LaChiquita, 26 ноември 2011.

  1. Butterfly93*

    Butterfly93* Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Бидејќи има повеќе пакети и тој што е заинтересиран и конкретно за што е ќе си праша и ќе му објаснам подетално инаку не ми е никаков проблем да објаснам и овде. Позз
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Епа еве објасни мене ме интересира. 28год имам, ако ти игра нешто улога тоа во пресметките..
     
  3. Butterfly93*

    Butterfly93* Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Се работи за ГРАВЕ животно осигурување,компанија која постои 191година досега.
    Осигурување на живот можат да склучат лица со навршени 15 години до 65 години живот,траењето на осигурувањето може да биде од 10 до 40 години.
    Може да се осигурате од 250е до 3000е годишно, на една или две рати.
    Пр: Доколку се осигурате на 1000е годишна премија на 20год,во вашиот конкретен случај со нашиот бонус и пресметана индексација,сте вложиле 20000е а ќе добиете околу 32000е во случај на доживување. Во случај на смрт во договорот имате назначено наследник и без разлика дали настанала смртта првата,петта или 20тата година наследникот ја добива премијата од 20000е, во случај на насилна смрт добива дупло. Осигурани сте од 20 тешки болести и доколку сте родител вашите деца се осигурани од 12 тешки болести.Постои само еден услов за да може да направите полиса а тоа е да сте ЗДРАВ/ЗДРАВА.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Фала за исцрпниот одговор..
    Под здрава што се подразбира? И дали се дава изјава дека сме здрави или треба и преглед да поминеме?
    Никој не е 100% здрав денес..
     
  5. Butterfly93*

    Butterfly93* Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да сте немале во животот некое потешко заболување ...од наведените .. а доколку сте имале се наведува,исто така и матичен лекар се наведува. За поголема годишна премија потребен е и лекарски преглед
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Здраво ми треба совет :)

    Компанијата каде што работам ме има приватно осигурано , е сега треба да се правам операција , па сакам да го знам каков е целиот процес/исплата/оштета и сл?
     
  7. MoNn@

    MoNn@ Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво Justicija. Маж ми работи како лиценциран осигурителен брокер и соработува со сите компании во Македонија. Така да, доколку на кој било му треба некоја информација или некој совет, слободно пишете тука, во приватна порака или директно на неговиот број 075434010 Ѓоко.

    Што се однесува до твоето прашање, најпрвин треба да ми кажеш дали осигурувањето што ти го плаќа компанијата е животно осигурување или пак приватно здравствено осигурување и каков вид на операција треба да правиш. Како и да е, првин треба да се види покритието и постапката во условите на осигурувањето.

    Контактирајте ме за што и да ви треба во врска со секаков вид на осигурување, ќе споделам се што треба :)

    Поздрав
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Приватно здраствено осигурување
     
  9. MoNn@

    MoNn@ Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Најпрвин треба да се провери дали според договорот, компанијата за осигурување ја покрива операцијата што треба да ја правиш. Ако да, имаш две опции. Да пријавиш во осигурителната компанија дека треба да правиш операција, и они да ти кажат дали ќе треба ти да си платиш па после да те рефундираат или пак само да отидеш во болницата и они да покријат се одма. Ова зависи од договорот што го склучила твојата компанија со осигурителната компанија. Точната постапка ја пишува во условите на договорот.

    Како и да е, чувај ги сите документи и од прегледите што ги правиш.
     
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Само трошоците околу операцијата ми ги покрива осигурувањето ? Нема ништо плус ?
    Инаку сите вработени сме осигурани на 180000 денари ..
     
  11. MoNn@

    MoNn@ Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ако на работа имате само приватно здравствено осигурување, тогаш само ќе ти ја покријат операцијата. За нешто плус треба да имате колективно осигурување од повреди или животно осигурување, каде што доколку се деси некоја повреда 24/7, се исплаќа отштета за повредата и болничко лекување.
     
  12. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам животно осигурување на Кроација, еве веќе тече 4тата година, ми поминаа првите три кои се најкритични. Но веќе извесно време слушам лоши работи за оваа осигурителна компанија, како не само што не исплаќала камата туку на крај враќале и помалку од вложените пари. Ме интересира дали некој има искуство со Кроација, дали се ова само гласини или знае некој навистина такви примери каде осигурениците не го добиле она што им е загарантирано со полисата?
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    здраво
    ако сте заинтересирани за полиса за животно осигурување контактирајте ме, ќе ви објаснам што како
     
  14. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    и таа жртва за процент има добивки од полисите, не само вработените
     
  15. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Ме интересира според вас на која осигурителна куќа би им ја дале довербата за животно осигурување, мислам дека кај нас во моментов има 5, па во размислување сум преку која да одам. Сите имаат повеќе пакети и услуги, јас би земала животно со добивка за некоја средна сума и среден пакет по можност ако има здравствено осигурување.
     
  16. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Јас имам во Винер, гледам и Граве ми ги пофалија. Каде и да направиш нема да згрешиш :)
     
  17. T.G.

    T.G. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Winer e megu podobrite neli?
     
  18. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Предлпжете некое животно осигурување, преку која компанија? И дали инвестирале преку инвестициски фондови?
     
  19. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Заинтересирана сум за животно осигурување на мм. Досега не бил осигуруван, а има 35 ме интересира какви се пакетите и што се се нуди и што добива? Па ако има некој/а што се занимава со ова нека пише
     
  20. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас имам од Кроација и гледам дека немаат препишано никаква добивка во последните 2 години, ниту дека има евиденција на вложување. Какво е искуствоо со запирање на плаќање и промена на договор со Кроација?