1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Австралија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од frosyGrc, 9 април 2016.

 1. frosyGrc

  frosyGrc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Колку што успеав од моб да ѕирнам нема ваква тема...

  Во четврток се селам во Австралија па секое споделено искуство ќе ми значи.

  Дали сте биле или можеби познавате некој што живее таму? Какви сознанија имате вие за животот таму? Дали вие би го избрале овој континент и зошто?
   
  На Lana del Rey, Fitteen, Mia.MGK и 12 други им се допаѓа ова.
 2. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  547
  Супер тема :)
  @frosyGrc во кој град се селиш? Со среќа и се најубаво!
  Јас би сакала да знам повеќе за Мелбурн, која е подобра населба која е блиску до центар и нормално мирна, поволен транспорт итн. ?
   
  На Lana del Rey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  2.165

  Со среќа и се најубаво! Се надевам дека брзо ќе се вклопите во средината, Австралија има еден од најразвиените социјални системи, а воедно и можности за брзо професионално интегрирање и напредок! Браво! (fingers)
   
  На frosyGrc и Antebellum им се допаѓа ова.
 5. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Здраво:) Јас моментално живеам во Мелбурн, а ти во кој град ќе одиш?
   
  На Lana del Rey, frosyGrc и Askopje им се допаѓа ова.
 6. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Па Мелбурн е доста развиен и убав град. Има нови и модерни делови од градот но исто така има и стари и по сиромашни населби. По мое мислење источните населби се најубави, но и најскапо е таму :)

  Јас живеам во северниот дел од градот каде што живеат многу фамилијарни луѓе и повеќето време е мирно. За да стигнам до центарот треба да се возам на воз за 45-50 мин.
   
  На Lana del Rey, frosyGrc, Hristov и 2 други им се допаѓа ова.
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  баба ми има мн пофални муабети за Австралија , живееше 13 години таму , а дедо ми 33 години во Грингила , све понапредно , човекот заштитен од државата , секој си има своја кола , никој од ништо не зависи! Жената таму е мн заштитена , и вели како Австралија држава немат :D
   
  На Lana del Rey, crazylady, Роберт 7 и 8 други им се допаѓа ова.
 8. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Slucajno go najdov ova video na you tube.
  Ako nekoj se dvoumi dali da odi vo Kanada ili Avstralija moze da go pogledne moze ke mu pomogne pri donesuvanje na odlukata.

  Canada vs Australia: Where should I go?
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simona1705

  simona1705 Нов член

  Се зачлени на:
  4 април 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  kako uspea da zamines avstralija,i ako mozi nekoj da mi pomogne da mi kaze kakvi nacini postojat da zaminam imam rodnini tamu koi mozat da mi pomognat samo kako neznam a sakam da zaminam imam 18 godini zatoa sto tamu e i mojot decko .. vemolam ako e nekoj dosta informiran za ovie raboti neka mi kaze
   
  На Lana del Rey и frosyGrc им се допаѓа ова.
 10. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Па најлесен начин да дојдеш наваму е да се омажиш или да аплицираш за студентска виза (твоите роднини ќе треба да напишат писмо ... дека ќе престојуваш кај нив итн.)
   
  На Lana del Rey и jasmina00 им се допаѓа ова.
 11. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  а како оди процедурата за студенска виза ??
   
 12. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Една моја другарка, аплицираше преку агенција во Скопје. Нејзините роднини требаа да и напишат писмо и да гарантират за неа, требаше да положи тест по англиски, требаше да уплати пари за визата и за школарина. Агенцијата ги организираше другите документи и после неколу месеци доби виза :)
   
 13. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  2.141
  Пол:
  Машки
  Честито.. Со среќа и се најубаво во „новиот живот“. Сум слушал дека е многу убаво.. средена држава со стабилен систем. Има за сите.. и тие шо сакаат и тие шо не сакаат да работат. Можности милион. Единствен проблем - тоа шо е мн топло.
  Еден совет согласно сите муабети шо сум ги слушнал и сите на дело покажани нашинци од таму - Те молам, умот земи си го со тебе до Австралија и чувај го, не го оставај Сингапур или на која и да било трасфер-станица натака :D
  Среќно !
   
  На Lana del Rey и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 14. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Amn bre luge pred da kazete nesto, malku bare da se pomislite.
  Koja e taa zemja na svetot kade delat pari bez rabota, pa i uste silen kapitalizam?
  Nema da rabotis i ke ima ?
  Kolku ke rabotis tolku ke imas. Prvite 5 god ke gi izrobijas, ke rabotis niski raboti, neplateni i takov zivot ke zivees. Ako mislis na podrska od drzavata, da ke ti dadat samo kolku za leb so pasteta i tolku.
  Nigde nikoj na svetot nedava nisto bez rabota.
  Odi, zivej, raboti i slikaj go cekot za da ne ubedis kolku ke ti dadat ako ne rabotis.
  Premnogu letate, filmovi na Tv gledate.........
   
  На Kitten, ЈеленаЏиш, Abeja и 2 други им се допаѓа ова.
 15. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  2.141
  Пол:
  Машки
  Друже сум бил во странство и знам горе долу шо се дешава. Имаш зејми каде шо и да работиш не се стига, затоа ќе те молам, пред да пишуваш и да напаѓаш на некој размисли малце и не мешај баби и жаби.
  Не знам дали ти воопшто гледаш ТВ, ако гледаш дефинитивно си на погрешните ТВ канали.. кај нас само турски серии даваат, а тие на турските серии за австралија воопшто не зборуваат.
  Не знам дали си слушнал за една македонска поговорка, прилично употребувана во нашава ни западна Македонија - кој шо си трча, тој и ќе си втаса!! ( во овој контекст беше напишан постот ;) а ти кога веќе гледаш филмови, не ги гледај само туку гледај нешо и да разбереш )
   
  На Lana del Rey и Vip83 им се допаѓа ова.
 16. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Na tie sto sakaat da se iselat vo koja i da bilo zemja ne im treba rekla kazala moabeti i prikaski.
  Denes ima se na internet.
  Otvorete immigration services na zemjata kade sakate da zaminete i se ubavo si pisuva.
  immigration services Australia
  immigration services Canada
  immigration services USA

  Sekoj si e slucaj sam za sebe i ne treba da se kopirate, taa napravila vaka pa i jas.
  Ke bide posle ona dobi viza , a mene me odbija. Nicii slucaj ne e isti. Kako moze da veruvate na nekogo?
  Otvori, procitaj, sledi upatstvo i postapuvaj po zakon.
  Ne e toa MK ke fatam vrski ke zavrsam rabota, nikoj na nikogo ne mu veruva, segde e ubavo i korektno ama samo ako e bez prevara, zatoa posteno, korektno, potpolnete aplikacija i ke dobiete viza.

  Srekno
   
  На tea1221 и Abeja им се допаѓа ова.
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.500
  Пол:
  Женски
  Баба ми беше таму 13 години , и ништо не работаше , апсолутно ништо , освен очајна домакинка :D И зема пензија од Австралија без работен стаж! Ова ти е права и вистинска држава , ние сме милиони години назад , не само од Австралија , туку од многу држави!
   
  На мкд98 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Pa da negledame isti kanal, toa sigurno.
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.946
  Пол:
  Женски
  Австралија е можеби единствена земја каде старите лица земаат пензија без разлика дали во младоста работеле или не. Иначе се наоѓа работа нормално кој сака да работи, се е под конец, сообраќајна и секаква култура, се што ќе ти текне можеш да најдеш, настрана би ти препорачала од македонци. Ипак се е во тоа кои се твоите очекувања и за што одиш, за некој е света земја за некој е проклета :) ако одиш сама и те како ќе ти е тешко. Се најубаво
   
  На JonyBravo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Zela ispod drzaven minimalec so koj dedoti koga ke pocine ke mora nazad vo Mk zosto tie pari nestigaat.
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.