1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Австралија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од frosyGrc, 9 април 2016.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne ne sum rekla ni pomislila deka nema da se selam pak.
    Sekako bi se iselila, ne samo od Mk , od bilo kade, zosto sum takva po priroda.
    Zborot mi bese, trgnav kako vejka na veterot. Imav vreme za baram, istrazuvam po internet, a jas si sedev i guveev sto se vika. Mozev mnogu, mnogu poubavo da se informiram i da neveruvam na ludi i nemozni prikaski.

    Eden sovet od mojata sefica:
    bidejki rabotata mi e takva da sekoj pola mm e vazen taa mi velese;
    Prvo pravilo, neveruvaj na nikoj
    Vtoro pravilo; sledi go prvoto pravilo. Treto pravilo, prvoto pravilo e sekogas vazno.
    Odkako pocnav da ziveam so ova pravilo se preporodiv.

    Koga veke sme kaj selidbata, DA bi se iselila na nekolku god na Alaska i potoa pak bi se vratila kade sum sega.
    Toa nema veze nikakvo so toa deka ne mi se dopaga, nego ednostavno sakam planini, sumi, sneg i toa bi mi bilo vistinsko zadovolstvo.
    Sepak ne bi se iselila vo zemja kade jazik treba povtorno da se uci, kade e prenaseleno (stil, vo vrat ti dise covek tvoj)........
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  2. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Vo Melbourne sme vo Eping... toa e 20 tina km od centarot. Tuka sum veke 3 dena Za transport ima podzemni zeleznici. Se izvinuvam za latinicata nemam mk font na telefonoc
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Со Vodafone, 12 години сум на истиот план, на секој 18 месеци правам упгрејд на телефонот, последниот упгрејд ми беше пред 6 месеци имав ајфон 6, сега со продолжување на договорот земав ајфон 6с.
    Досега во овие 16-17 години од кога имам мобилен сум на план а пари за телефон никогаш не сум дала, секогаш ги давале во пакет со планот месечен.
     
    На frosyGrc му/ѝ се допаѓа ова.
  4. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Treba da zapises fakultet i odma kje ti odobrat viza. Obrati se vi MAEP
     
  5. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Jas zemav Iphone SE za 50 dolari plan za 24 mes vo Optus
     
  6. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Во Оптус не ти ги даваат тие 200 минути за зборење во странство, има некој земји ама во тие земји не спаѓа Македонија, плус кај мене скоро сите се на Водафон, а со нив ми е безпари повикот.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    I jas sum so vidafone ama Ne na $35 plan zato prasav. Jas go obnobiv dogovorot I Samo informativno da to kazam deka Makedonija Ne e Poveke vo tie internacionalni minuti sto gi davaat :( toa e od sega brzo. Ako tebe ti Se vo planot ke Gi imas dodeka da istece planot a za noviot Ne. Toa e of pred 3-4 Meseci ( jas go obnoviv pred dva meseci )
     
  8. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Кон сите во Австралија имам неограничени минути...а за во МК, постои Вибер :)
     
  9. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Со срека, таму мислам дека се повекето македонци :)
     
  10. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Да, ги има насекаде, мислам дека има најмногу во Томастаун. Моментално сме во потрага по работа. Сега засега работев само еден ден во една македоска кебапчилница/ресторанче и ме платија 75 долари за 5 саати работа ама на црно. Таму сум на повик така да си барам друга работа...

    Досега можев да забележам дека животот е доста поскап за разлика од кај нас, се е поскапо освен облеката. Исто така забележав дека има многу голема понудувачка на пазарот така да можеш да забегаш со трошење...
     
    На Askopje, мкд98 и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Убаво објаснато - но сето тоа чини 10-12 илјадни долари за една година:(
     
  12. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    @jasmina00

    Е чини...нашата виза е на три години;
    Медицинско осигурување за 3 години 10000 долари
    Уплатен прв семестер 6.000 долари
    Положен Ielts
    Трошоци во агенција околу 2000 евра
    Преведување документи плус
    Авионски карти 1400 евра
    Пари за тука...

    + бараат гаранција од тука некој да гарантира со пари (конкретно за нас 40000 долари) освен ако имаш бугарски пасош, тогаш не ти бараат гаранција и се е многу полесно.

    Сепак е животна шанса, и оваа инвестиција тука се враќа со неколку месеци работа бидејќи овде законски е да те плаќаат 20 долари од саат. Начинот на живот е сосема друг колку што можев до сега да забележам повеќе се фокусираат на денот. Стануваат сабајле вежбаат па од 8 веќе се на работа. Во населбите после 5 не работат трговските, освен во чет и петок што работат до 9. Исто и кафулињата. Работат само пабови и ноќни клубови. Исто забележав дека парковите се полни со луѓе особено за викенд. Бев покрај едно езеро каде што си има поставено скари и секој јавно си ги користи бесплатно. Кај нас ќе ги откорнат и дома ќе ги однесат. Паркови за деца на сите страни, дури во нашава населба има и теретана на отворено. Пречисто е, прекултурно, се знае ред и што е најважно секој си гледа за себе.
     
    На Leo girl, blackwave, jasmina00 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Да знам дека се многу пари :( Но со ваква виза имаш право да работиш по 20 саати секоја недела, така да ќе си ги вратиш парите.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Да точно дека е животна шанса и блазе на оној што може да ја искористи и да даде толку пари наеднаш. Јас знам луѓе кои земаат кредити за своите деца.
    Не го оспорувам фактот дека животот е поубав посреден и дека ако не за 1 за две години ќе ги вратиш парите.
    Секако љубоморна сум на оние кои имаат роднини кои им помогнале, бидејќи моите роднини не сакаа ни со мал прст да мрднат, па си останав во Скопје да студирам

    Така да секому кому се пружа шанса нека си ја искористи
     
    На anakonda88 и blackwave им се допаѓа ова.
  15. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Малку нереално збориш, жити се кој роднина би ти помогнал со 15 илјади евра.:D Не се работело за живот или смрт. Освен ако имаш роднини кои се ненормално богати па толку пари им се смешка, оти за сите други 15.000 евра се премногу пари и глупаво е да очекуваш да ти ги даде.

    Другарка ми си го продаде станот и отидоа со вереникот на постдипломски во Австралија, за се друго е детски да мислиш дека може некој да мрдне со прст.
     
  16. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Не зборувам од памет тоа е факт. Моите роднини во Австралија добро ги знам кои се и како живеат, не ни сакам да одам Австралија веќе
    Ама ќе ти ја раскажам приказната - им реков да ми помогнат со тие 12 000 илјади долари што всушност изнесува околу 9 000 еур а не 15.000. Како и да е, им реков дека ќе работам по 20 сати недели и нешто на црно да заработам и да ми дадат рок од 2 години ќе им ги вратам сите пари.

    Значи стануваше збор за позајмица, од мој стрико - брат на мој татко. Но ете драга моја, не се сите дарежливи и услужливи, што ќе барам да студирам Австралија, македонија е закон за нив, овде се живее подобро и полесно се студират. Овде е животот. А за чудо никој не се враќа од нив.

    А бај д веј, не треба да набројувам колку мои пријатели и познаници заминаа Австралија на кои роднините им платиле школарина.

    Така да реално е да, сосем реално е. Но зависи од роднините нели....
     
    На Adi888, blackwave, mami blue и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. merry.blues

    merry.blues Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    Здраво! И јас не можев да најдам друга тема за Австралија па затоа овде да прашам. Каков е социјалниот живот во австралија? Има ли дружба како кај нас? Каква е ситуацијата за помладите? Дали се дружат македонците меѓу себе? Јас имам 22 години и студирам информатика и архитектура паралелно. Колкави ми се шансите да ме примат за работа(бидејќи и двете се професии за кои нема недостаток во државата, барем колку што можев да видам на вебсајтот)? Дали е задолжително работно искуство? Јас немам роднини таму кои би можеле да гарантираат за мене.
     
  18. merry.blues

    merry.blues Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    26
    Кај има повеќе изселеници? Синдеј или Мелбурн? И каде е подобро за живот? Каде има поголеми македонски заедници?
     
  19. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Sidnej e postar pogolem i poskap grad za zivot i normalno nedviznostite se mn poskapi. Mislam deka vo Melborne ima mnogu poveke Makedonci..duri da se cudis kolku ne ima :)
     
    На мкд98 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Jas sum tuka samo 3 nedeli i ne sum kompetentna da komentiram okolu socijalniot zivot zosto nemam seuste zapoznaeno mn luge osven poznanici i rodnini sto dojdoa da ne vidat, da ne prosetaAt i slicno. Makedoncite se drzat kolku tolku, eve nas ni iskacaat u presret prijatelite na nAsive rodnini okolu baranje rabota. Vo sabotata bevme na sobiranka vo restoran po povid Gjurgivden i imase 500 luge, svAdba bez nevesta....Iskreno ja sakam da se drzam podaleku od nasite osobeno od postarite generAcii zosto imaat mnogu zastareni sfakanja i kje me otupat kako kompir, ni jaZik kje naucam ko so treba ni niso. Za skolo mislam deka niso ne e priznaeno od makedonija, a kako i da e edinstven nacin da dojdes e da zapises neso tuka..
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.