1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Австралија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од frosyGrc, 9 април 2016.

  1. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    За нас (двајца сме) се бараше гаранција 30-40000 ама за 3 и кусур години виза. Ако имаш бугарски ова не ти треба колку што знам...Мене тоа 80000 ми изгледа премногу, ќе доаѓаат наши роднини на туристичка годинава и баш ќе споделам се што ќе им побараат
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Фала ти многу :)
     
  3. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    хаха за стоплувањето, или?
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  4. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Важи,пиши ми секако.Доколку јас појдам деновиве во агенција,ќе ги прашам како е сега и ќе пишам тука
     
  5. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    За пајаците најмногу,фобија имам :)
    Какво е летото топло ли е многу како во МК или е подносливо топло?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Во Мелбурн има една изрека: Ако не ти се допаѓа времето во Мелбурн, почекај 5 минути....многу е променливо тука...еден ден може да е 40 друг ден 25...не е како во Мк да биде 40 степени цела недела, тука во еден ден може 4 годишни времиња да се сменат... И да, сонцево пече појако, го осеќаш како гори на кожа, тука осонската дупка од оваа страна е пооштетена и УВ здрациве се појаки
     
    На Askopje и Petar80 им се допаѓа ова.
  7. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Кој ви ја кажам бројкава, па за туристичка виза, нејке да ве земи во Австралија :)))
    Јас ги правев документите кај една пријателка, она е цар за тие работи. јас бев пред две години на тетка ми и побараа 6000 долари. А сега имало измени
     
    На frosyGrc и Dust им се допаѓа ова.
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Ве лажат, не е точно.....доволно е имате покритие на банка, дека можете карта да и платите и дека сте во можност таа да престојува кај вас тие месеци. Јас бидејќи не мажена побараа гаранација за мене одевме под таа класа, ама за родители е полесно....
    Тоа со повлекувањето пари од сметка, е ако одите под мојата класа со гаранција плакање, а вие за вашата мајка нема да платите гаранција. Само приложувате потврда од банка дека имате пари...
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Доцна видов дека Вие сте биле од Австралија. Ја прашав пријателката јас и таа ми вика, таму по агенциите кажуваат работи кои неважат за нас МК пасоши. Многу полесно било дете да земе родител туристички, ако сакаш ќе ја прашам што треба да спремаш.
     
    На Dust и m.i.g им се допаѓа ова.
  10. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Тоа и ми беше прашањето,колку пати треба да имам најмалку на сметка во банда за да ми дадат потврда дека ќе можи да ја издржувам додека е тука.
     
  11. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Вака вика пријателкава, еве копирам ; sponzorot ubavo e ako ima nad 15000 na banka ama da bidi i vraboten/a, da zemi talonce za plata ako nemojt potvrda od rabota.
     
    На Dust и m.i.g им се допаѓа ова.
  12. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    А имот треба да имаме нешто на нас? Не на кредит земено,а недоисплатено, туку веќе наше?
     
  13. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Знам кога мене ми правеа документи,праќаа документ дека имаат куќа....сметка од струја мислам беше... нешто каде што се гледаше името и адресата. Не морало да биди целосно исплатена, туку дека има кај да седам
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Климата во Австралија не ваља, изгледа.Толку промени во еден ден на притисок и главата ке ти пукне.:o
    Нов зеланд или Канада ??? :^)
     
  15. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Vaka sega, jas sum tuka veke 10 godini. Majka mi I tatko mi prob pat dojdoa na turisticka viza prvata godina koga dojdov. Ziveevme pod kirija. Od agencijata ni pobaraa dokaz za adresa (smetka of struja, telefon bilo sto ) Potvrda od rabota ( redovni primanja ) garantno pismo (Statutary declaration ) vo koe naveduvas deka ke prestojuvaat kaj tebe I ti Gi snosuvas site obvski okolu niv. I da pokazis kolku Pari imas na banka, znaci nikade Ne plakas samo izvestaj od bankata prilozuvas. Ne pamtam tocno kolku Pari imavme na banka togas AMA naj sigurno Ne Bea poveke od 5000. Da 5 iljadi Ne 50.
     
    На Al3xandra, m.i.g и Dust им се допаѓа ова.
  16. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Samo vo Melburn e vaka, drugite gradovi se OK :)
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш како отидовте,со предходно најдена работа?Ако е така како ја најдовте работата?Се што ви беше потребно за да ви дадат виза те молам да ми кажеш?
     
  18. Feminka_24

    Feminka_24 Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И јас се интересирам како може да се отиде натака, за каква виза се аплицира? Кои документи се потребни и колку пари чини? Исто така, дали даваат виза за подолг период, дали после таму можеш да земеш документи ако не сакаш веќе да се вратиш во МК? Мора ли од тука да најдеш работа?
    Поздрав!
     
  19. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Можиш да земиш студентска виза за две години со можност за продолжување на уште една година. Туристичка треба да одиш кај некој за тој да гарантира за тебе од 3 месеци нагоре мислам дека даваат,а за иселеничка виза можиш само доколку склучиш брак со личност што има аус државјанство. За иселеничка можам само фа ти кажам дека бараат многу документи,треба да одиш на лекарски прегледи и кошта 7000 долари визата. Се чека за виза од 9 месеци нагоре. Јас за чудо добив иселеничка за 2 и пол месеци ама јас сум во брак 5 години и му имам родено дете па затоа и беше многу лесно. Мм е роден во аус,детето покрај него е исто со пасош и државјанство австралиски така да кај мене тоа беа многу олеснителни работите за визата. Овде да дојдиш и да ти продолжат виза,само ако најдиш некој за да се потпишете за брак па така да останиш инаку многу тешко да ти дозволат да седиш.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Feminka_24

    Feminka_24 Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала многу на инфо...Значи комплицирана работава.. Читав на home affairs за визиве, гледам има некои демек ако си nominated by an australian employer можеш да земеш таква виза, ама ете како ли ќе стигнеш до таа. Ако работиш таму година-две и најдеш таков работодавец дали е можно тоа, што мислиш?