1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот во Германија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iskraFem, 26 мај 2016.

 1. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  Не можев да најдам таква тема, мислам дека имаше една за животот во Австралија. Јас и дечко ми планираме нашите животи да ги продолжиме во оваа држава па добро би дошло да слушнам некои ваши мислења и искуства. А верувам и на повеќето од тука би се нашла корисна темата.
  Јас немам европски пасош за да можам да престојувам во Германија, но планирам да извадам 5 годишна работна виза а дечко ми има европски пасош и за него тоа не би претставувало проблем, ќе може слободно да престојува и работи. Еден од неговите родители работи во Минхен а имаме заеднички пријатели кои живеат и работат во Манхајм. Јас имам уште некој испит од факултет (секако нема да ми важи дипломата таму, но сакам да го завршам). Така да кога ќе завршам планираме да одиме. Немаме одлучено каде.
  Моите прашања до вас кои веќе живеете/престојувате, сте биле или знаете како е се многу но ќе успеам да одвојам нешто. Кога, како и со кого заминавте? Во кој дел/град живеете? Кој дел/град би го препорачале и зошто? Дали живеете во куќа или стан? Под кирија или не? Дали изнајмените станови се со мебел или претежно се празни? Дали имавте познаници, роднини или пријатели кога отидовте? Што работите? Какво ви е работното време? Дали сте доволно платени? Дали лесно може да се најде работа? Во кои сектори најмногу се бараат работници? Дали доколку тука завршам некој курс (пр. фотошоп, професионална шминка и сл.) би ми било од корист за да се снајдам со работа? Како се снајдовте со јазикот? Дали лесно го научивте? Дали ви важи македонската вожачка дозвола и ако не, која е постапката за да ви важи? Како ви е регулирано здравственото осигурување? Какво е темпото на живот? Дали излегувате? Пазарите неколку пати месечно со полна корпа или кога како ви притреба? Доколку имате деца/бебе како се снаоѓате? Од колку ги земаат во градинки? Мајката колку време има породилно отсуство? Дали во местото кај што живеете се ви е на дофат или треба да патувате со кола/метро? Дали финансиски се ограничувате за повеќе работи?
  Ахх имам уште многу прашања но не сакам да ве преоптеретувам. Ако се сетите на било што кое мислите дека би било од корист да се знае ве молам споделете го.
  Се извинувам за прееедолгиот пост :tmi: Мислам дека темата би била од корист.
  Доколку има некоја тема слободно избришете ја и ве молам посочете ми ја темата. :)
   
  На Norah Jones, Elen4e_sonce, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  @Mariangel @Minnie 1 @vitamina @danichap @mariz

  Извинете што ве посочувам вака, но мислам дека сте во странство. А навистина ми требаат информации. Ако сум грешка, извинете
   
 3. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.390
  Пол:
  Женски
  @iskraFem Kako prvo nisto ne e taka ednostavno kako sto se cini. Jas se omaziv za momce od tuka,zatoa i dojdov da ziveam,inaku vo stranstvo nikogas ne sum sakala da ziveam.
  Za jazikot bi ti rekla podobro e ako si go naucis bar osnovnoto pred da dojdes,anglisli mnogu nema ovde da ti pomogne. Drzavata ti finansira i kurs ovde vo slucaj da ne si go naucil jazikot prethodno.Rabotata ne pagja od nebo,jas seuste ne mozam nesto asalno da najdam. Ako dvajcata planirate da rabotite,ne mozete da rabotite polno rabotno vreme,ili mozete ama mnogu ke vi odbivaat. Taka da onoj koj poveke zarabotuva obicno raboti polno rabotno vreme,drugiot na t.n. 400€.
  Vozackata delumno ti vazi,so sto ke moras tuka pak testovi da polagas i nekolku casovi voznja da zemes. Pozitivno e sto e mnogu podobar soobrakajot i polesnno se vozi otkolku vo Skopje.Loso e sto instruktorot maksimalno moze dva pati nedelno taka da jas se utepav od cekanje da zavrsam so casovive. Akp zivees vo pomal grad i ne si vo centarot kola obavezno moras da imas zosto avtobusite im se na sekoj saat a mozebi i poretki. Vo pogolemite gradovi sigurno ima pocesto,a sekako ima i prevoz so voz. Cenite za hrana,obleka itn se normalni taka da mozes slobodno skoro se da si priustis. Vo vrska so primanja za deca ne sum zapoznaena,samo znam deka za vo gradinka treba okolu mesec odnapred da cekas na lista da dobiess mesto. Mozebi sekade ne e taka. Mozebi ke ti treba vreme da se naviknes malku na mentalitetot na lugjeto,definitivno se razlikuva od nasiot. Voglavno se ljubezni,e sega ima i takvi sto ne sakaat stranci,ocekuvaat od tebe odma da ja prifatis nivnata kultura,vreme za privaten zivot e za vikend. Se im e vo termini pa taka ako sakas na kafe nekade da otides obavezno odnapred da im kazes. Taka da malku kako roboti se programirani.
  I po svoja volja nikogas ne bi dosla tuka da ziveam,ama nikogas znaci.
  Ete toa mozam da ti kazam od mojaa gledna tocka,ako imas uste prasanja poveli.
   
  На Tanjamm, kikikikirika и Naked Gun им се допаѓа ова.
 4. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.390
  Пол:
  Женски
  Uste nesto bi ti rekla,ostani si tamu kaj sto si,ne e lesno da ostavis se zad sebe,semejstvoto,prijatelite. Posledniot pat kogaa bev doma srce me zabole koga se osetiv kako stranec,slikajki se na plostadot da imam nekojaa slika za spomen. Ke im go skrsis srceto na site okolu tebe sto te sakaat,a najmnogu tvoeto,veruvaj.
  Ama ako veke odlucis da odis,gledaj daa toa bide vo blizina na nekoj od gore spomenative,za pocetok ke vi treba pomos da se snajdete.
   
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.854
  Пол:
  Женски
  Jas ne sum :D @Kaetana e momentalno, brzo preselena. Na nikoj drug ne mi teknuva...
   
 6. Френки Далавера

  Френки Далавера Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  323
  Не знам дали е за тука прашањето, ама ај да си ја пробам среќата.

  Сакав да прашам дали некој е запознаен со правото на добивање социјална помош во Германија?
  Кој има право на таква помош, колку изнесува, кои услови треба да се исполнуваат и какви документи се поднесуваат и каде.

  Ако некој знае, би му бил благодарен да сподели, било тука, било во лп.
   
 7. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.915
  Допаѓања:
  14.475
  Пол:
  Женски
  Искра, бев прозвана ама и многу хаос период имав, па не бев често на форумот.

  Одговор ќе пишам наскоро, за сите што ги интересира, а ако имаш дополнителни прашања, на располагање сум во лп да ги одговорам.
   
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.859
  Допаѓања:
  236.261
  Способноста за адаптација и прагот на флексибилност се различни кај секого. Секој си се знае себе, па сам најдобро би можел да процени дали е способен за таков старт.
  А стартот е тежок, тоа да. Не само тој, и првите неколку години се прилично тешко, но се зависи од тоа на што одите и каков старт имате.

  Не е едноставно да се најде стан доколку сами треба да аплицирате за истиот а не одите на готово, посебно во поголемите градови.
  Може стотици апликанти да има за еден стан и воопшто да не бидеш викнат на разгледување на истиот.
  Најчесто се бара провизија, кауција за истиот што исто така не се мали суми. Кириите се движат од 450 за мало станче па нагоре за поголем. Некој просек не би можела да кажам бидејќи градот и населбата се пресудни.

  Во однос на работата има 5 даночни класи. Самците се во прва, венчаните имаат два избора.
  Доколку и двајцата заработуваат солидна да бидат двајцата во 4та, доколку едниот заработува значително повеќе тој оди во 3та за да плаќа помалку, а оној кој помалку заработува е во 5та.
  До 450 евра е миниџоб, односно се ослободени од плаќање данок.
  Грубо кажано, еден обичен работник од 2000 евра бруто, неколку стотини евра пензиско, неколку стотини евра данок, плус здравствено...и на крај сумата драстично се разликува.

  За социјалната помош не сум запознаена. Има минимуми кои мора да бидат исполнети и разни тарифи според статусот.
  Околу 1000 евра мислам дека е за една фамилија со дете.
  Еве еден линк. Се надевам дека е од помош и покрај јазикот.
  http://www.hartziv.org/berechnungsbeispiele.html


  Слободно прашајте за конкретни теми кои не ги опфативме.
   
  Последна измена: 2 јули 2016
  На buba4e89, gjoker4e, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.390
  Пол:
  Женски
  Se vrabotiv kaj edni “prijateli“ (germmanci) imaat ketering sluzba inekolku pati nedelno po potreba me vikaat. Otidov denes,imase dosta poracki,so toa i mnogu rabota,trckanje,vremenski si ogranicen pa gledas za tie 4 saati se da stignes. Stignav se na vreme,osven edna sitnica,koja e pet min rabota,nisto poveke i “prijatelkava “,koja e gazdarica mi pomogna. 5 min rabota bukvalno znaci. Mi dadoa pari ,doagam doma i gledam 5€ pomalku mi dala. Samo zatoa sto 5min mi pomogna,iako jas sama sakav da ostanam i podolgo dodeka ne zavrsam i bez da mi go platat toa prekuvremeno,ama ete takvi se. I bukvalno ti doaga da gi ostavis na cedilo da se sitnicarat so nekoj drug.
  A preku vremeno koga ke ostanes im odgovara.:emo:
   
  На buba4e89, Justicija, Norah Jones и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. P.SIloveyou

  P.SIloveyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2014
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Македонија е убава држава за живеење само што е сиромашна земја.Со 1000евра плата во Македонија овек би живеал раскошен и убав живот.Но јас мислам дека во Македонија нема да остнам да живеам.Во Германија имам роднини и доколку успеам после средното училиште Германија ќе биде мое место на живеење.Секако Македонија ќе ми недостасува но најдобро за мојата иднина сметам дека е Германија. :) :) :) .
   
  На buba4e89 и Norah Jones им се допаѓа ова.
 11. sunisup

  sunisup Нов член

  Се зачлени на:
  9 април 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Здраво,
  Ги познавам лугето, ова и е нова страна, наплаќаат помалку од агенциите за работа за студенти во австрија и германија, и секако плаќањето е после стигнувањето на договорот.
  https://www.facebook.com/studentenjobsingermany/
   
 12. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  16.016
  Пол:
  Женски
  Девојки ајде бидете поактивни на темава :lol:
  Мине постов ти е од 2016 година но ми беше интересен :lol:
  Иако бев кратко време во Германија(Келн) за да соберам поголемо искуство од таму ,но и јас го забележав тоа кај германците :D они цело време све пратат ,следат ,и не се расправаат или нешто коментираат ,си ќутат и на платата ќе видиш минус :lol: тоа не значи дека не не бива, секако дека ни треба време на адаптација, таму све е поинаку , но треба време човек да се навикне :D
  Би сакала да живне темава бидејќи ве има многу во Германија
   
 13. Viktorijacvet

  Viktorijacvet Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Девојќи, бе молам за помош доколку знаете. Сопругот е со БГ пасош, сака да замине во Германија на работа. Таму е и брат му веќе неколку месеца. Дали постојат шанси заедно да заминеме? Или мора прво тој, да се обезбеди со стан работа, па потоа јас. Ќе ви бидам мн благодарна ако ми објасните што како.
   
 14. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  Ако ти немаш БГ пасош има можност за тој прво да оди па да ве земе вас како "спојување со семејството". Децата треба да се под 18 инаку нема да ги следува.

  Сопругот откако ќе најде работа з да може да ве повлече и вас ќе мора да најде стан. Квадратурата на станот треба да е во според бројот на членовите на семејството т.е. си имаат они некои пресметки колку е минимум.

  Потоа ќе дојдете вие ќе ве пријави во општина, ќе ти дадат тебе виза и така. Има уште неколку процедури што ги неам лично поминато види на фб групата " македонци во Германија ". Таму има многу случаи ко твојот.
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.378
  Допаѓања:
  133.602
  Пол:
  Женски
  Не е лесно да оставиш се зад себе,ама лесно е да седи гладна и боса и да собира донации по фб така?

  Само Македонци зборат “седи си таму во Мкд овде е катастрофа.”
   
  На laurus nobilis и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 16. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.390
  Пол:
  Женски
  Леле кај го ископа мислењево од пред неколку год... Ма д во суштина, не ми е многу сменето. Да, еве после 5 години во странство, на секое заминување од Мк ми се крши срцето како и првиот ден. Да, се навикнав мна животот овде, но има работи кои цел живот ќе ми недостигааат. Секој има свое мислење и различно гужи доживува работите. На некој полесно му паѓа разделбата, не само од луѓето, туку и животот од порано, спомените.
  Има такви кои ќе заминат на 3 месеци, па кога ќе се вратат плукаат на се што до тогаш им било нормално. Има и такви на кои им недостигаат ситници, како паркот во кој си играле, шетале, омилениот сладолед, за друштвото, роднините да не зборувам...
  Е сега и другата страна да ја спомнам. Знам дека е тешка борбата за преживување, живеев 24 години таму.. Знам се како е, немам заборавено. Јас не отидов заради тоа, запознав некој кој испадна дека живее во странство,формиравме семејство и се преселив. Има и такви кои намерно бараат некој само за да си заминат. А има и такви како мене кои би дале се,некои работи да се поинакви.
  Пак ќе кажам, секој различно гледа и ги доживува работите. Знам дека има и позитивни и негативни страни. Секој нека си ги стави на вага, па нека види што ќе превагне. И пак ќе кажам, НЕ, НЕ Е ЛЕСНО.
   
  На maya_krstevska88, laurus nobilis, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.861
  Пол:
  Женски
  Се е до човекот, можностите и сфаќањата кои ги има. Мене во МК ми беше препреубаво ама ете не ми се допаѓаше системот, многу несигурност во државата и се иселив. За тоа имам пишувано на некоја од сличните теми.

  Ич не ми фали МК затоа што на секои 2- 3 месеци си одам на викенд неколку дена. Сега заради корона многу сум нервозна што не можам да си одам ама тоа е, ќе помине.

  Убаво ми е во Германија, со 8 часа работа од пон до петок можам да си дозволам се. Во МК имав среќа, имав убава работа , далеку поплатена од просекот но морав по 24/7 да работам.

  Ни во еден момент се неам покаено зошто дојдов во Германија, а имало и тешки моменти.

  Познавам луѓе тука кукаат им фали МК а не им се дава 80 евра повратна карта до МК со авион да одат да ги видат најблиските. Не се исплаќало за 3 дена. Па мајка му стара, во Германија работиш. Во ресторан да седнеш повеќе ќе истрошиш отколку пат до мк.

  Сега со Коронава и мене ме фати нервоза ама пак успеав некако да се видам со сите.
   
  На cresa-jagoda и Justicija им се допаѓа ова.
 18. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.949
  Допаѓања:
  10.666
  Пол:
  Женски
  Јас незнам на карта да покажам каде се наоѓа, а ти ме прашуваш за животот у Германија.
   
 19. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  9.306
  Допаѓања:
  87.650
  Да научиш:!: Тоа е прв чекор до целта:)
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 20. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.949
  Допаѓања:
  10.666
  Пол:
  Женски
  Хахахахахах легенда
  На глас се смеам :rofl::rofl::rofl::rofl:

  Фала тии:hug:
  Ќе научам немој да ме мислиш:rofl::rofl:
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.